Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
zi inflorata , cred ca poza aratata de tine este Emil sahut ,desi nu imi dau seama foarte bine :?
depinde foarte mult de cat soare primeste ,cu cat are mai multe ore de soare pe zi ,cu atat e mai inchisa la culoare .
la mine cam asa arata :

se poate recunoaste dupa marginea neagra ,care apare pe la sfrsitul verii,pozele sunt de anul trecut pt ca in primavara a fost tuns scurt si anul asta nu a inflorit :D
 

celeste

Member
Multumesc pentru informatii, Sannamaria !
Imi place foarte mult Emil Sahut (din poze, ca in realitate inca n-am avut prilejul), dar cat este de florifer ? Am vazut pe internet ca se evita specificarea...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cu placere ! este florifer ,la mine anul trecut a inflorit toata vara pana cand l-am dus la iernat :D
 

Camik

Active Member
Am pus la inradacinat un varf de leandru in luna octombrie in apa cu atonik.
Au dat 3 radacini f subtiri,una cam de 2,5cm si celelalte de 1cm.
Intrebarea este ,cand sa-l pun in pamant?
Multumesc anticipat de raspuns!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
radacina e prea mica ca sa-l pui in pamint ,mai lasa sa creasca radacinile .
am si eu unul inradacinat ,dar se simte atat de bine in apa si cresc radacinile ,ca il mai las :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da e ramificat... asa a fost lastarul ,dar in principiu nu te grabii sa-l plantezi ,pt ca e foarte greu iarna sa-l uzi exact cat trebuie si risti sa se putreasca radacinile ,pana cand vezi ca ii cresc radacinile si se simte bine lasa-l asa in apa :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Trebuie sa ma duc sa fac poza leandrului meu cel batrin care sta invelit in ghiveci afara si peste care a trecut vint,ninsoare si un pic de gerulet.
Este verde si frumos.
Mai vedem la primavara cum va fi :D


dinsul este :mrgreen:
 

popescu gp

Well-Known Member
Gabiuta ce bine l-ai adaptat;ai mei sunt tinuti intr-o camara la rece si stau bine;deci sunt f.adaptabili si rezistenti lendrii.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta , interesant experiment :D astept cu nerabdare sa vad cum rezista ,pana acum cate grade a avut ?
curajoaso :) dar iti tin pumnii ;-)
 

elenafles

Active Member
Nu pot sa cred :eek: Gabiuta draga, i-ai pus gand rau? Eu nu as fi avut curajul tau niciodata, nici chiar de dragul experimentului.
Saracul!!! :visator: Ce frumos e si ce-l asteapta :gandit:
 

anknic

Active Member
la cate o noapte de -10 rezista, dar anul urmator nu va inflori. eu am tinut un leandru batran (vreo 10-15 ani) in loja in iarna 2009-2010. loja nu e inchisa, el a stat la perete. ghiveciul nu l-am invelit, dar e f mare si din ceramica zmaltuita. iarna aia a fost blanduta, au fost doar cateva nopti cu -10. in vara lui 2010 nu a inflorit, dar a crescut, semn ca nu i-a degerat nicio cracuta.

m-ar fi tentat sa-l mai tin, dar totusi in toamna lui 2010 l-am dus la tara (intre timp s-a facut casa) si...a fost bine pt.ca urmatoarele ierni au fost cu mult mai geroase.
 

miki70

Active Member
Leandrul meu copac iarna trecuta a fost tinut pe casa scarii langa usa blocului. Pt ca iarna a fost f friguroasa si era exact langa usa i-a inghetat pamantul in ghiveci si crengutele mai verzi, vara asta nu mi-a facut decat o floare :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Al meu a facut in toamna, dupa a 2-a inflorire, pastai cu seminte...le-am lasat pe ramuri, se coc fara soare, vor fi viabile semintele?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
sigur ca vor fi viabile , lasa pastaile sa se usuce si cand incep sa se deschida vor fi bune ,dar ai grija ca daca se deschide pastaia de tot ,vor zbura semintele :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mersi Anna. Na dracie, atunci s-ar putea sa pierd semintele, ca leandrul e la vecina, intr-o camera neincalzita ca eu nu am mai avut loc :roll: Desi ma intreb ce-ar iesi din seminte...daca e singurul pe care il am atunci poate ies tot plante ca al meu, nu, ca nu s-a polenizat cu altii :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) :rofl: fetelor...prietena mea are un leandru lasat in iarna trecuta in gradina,musuroit si acoperit cu paie si a inflorit bine merci anul asta.Drept pentru care l-a lasat si in aceasta iarna in acelasi loc, punindu-i aceleasi vesminte.
Asa ca eu experimentez cu el in ghiveci :D .Vom vedea........ :D

Daca este o camera neincalzita e posibil ca semintele sa ramina pe loc :rofl: insa roaga-ti vecina sa se uite macar daca e pastaia crapata.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus