Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elipopa

Active Member
fetelor cand puneti leandri la adapost?La noi, azi-dimineata a cazut bruma si au fost 4 grade, iar astazi pe zi cam 22!!
 

ghia_don

Active Member
Eu acum am terminat de mutat ghivecele in casa, chiar daca se anunta temperaturi peste 0 grade pina dupa 5 noiembrie. Imi pare rau pentru ei ca ar mai fi rezistat afara, dar n-o sa mai am timp pentru asta in perioada urmatoare..
 

popescu gp

Well-Known Member
Ioana ai dreptate,eu am sa duc la adfapost ultimii lendrii;pana atunci mai am porobleme cu hibii,brugmansiile.passi,bougile si achi.Asa ca am muilt de lucru;sper ca vremea sa mai tina cu mine ca temperatura dar ma rog sa dea ploaia caci altfel este prapad la noi in Dobrogea cu agricultura.Daca incerci sa ari se rupe brazdarul plugului,iar de semanat in ce, in praf?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu mai las leandrii afara ,sunt langa perete le ud mai rar pt ca acum nici nu mai cresc si nici nu prea infloresc :D
pana la -1 -2 grade mai poate sa stea afara daca sunt langa perete sau terasa acoperita .

pe cei mici inradacinati anul asta le duc inauntru daca se anunta -1 ,am inteles ca in weekend va fi mai frig si dupa aceea iar o sa mai incalzeascaa un pic .
 

marirogo

Active Member
Eu am lasat anul trecut afara niste leandri micuti, din seminte, pana dupa ce a nins. E drept ca au fost langa un zid al casei, dar n-au avut absolut nimic. Zapada a tinut numai cam o zi, iar apoi s-a mai incalzit, si i-am mai tinut vreo saptamana afara. Eu zic ca rezista bine pana pe la -4 grade.
Si acum mai am niste hibi mai maturi afara si se tin bine deocamdata.

Dar nu trebuie sa faceti ca mine!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ideal ar fi in primavara sau in august ,multi coafeazaa leandri acum pt ca de ex nu incape in locul de iernare .
 

miki70

Active Member
Eu i-am bagat pe casa scarii de ieri, erau grei si pt ca a venit mama sa ma ajute si nu stia dc mai poate veni curand i-am bagat. Am zis sa scap de o grija. Tb sa-mi cumpar un carut din acela de transportat greutati, la anul o sa fie mai multi si mai grei :(
 

popescu gp

Well-Known Member
Miki sa stii ca mi-ai dat o ideee;dar unde am gasi asa ceva si la un pret mai convenabil;eu am vazut ca pretul la asemenea carucioare de transport pentru butoaie miere este f. piparat;daca afli ceva te rog sa ma anunti si pe mine.
 

miki70

Active Member
popescu gp a spus:
Miki sa stii ca mi-ai dat o ideee;dar unde am gasi asa ceva si la un pret mai convenabil;eu am vazut ca pretul la asemenea carucioare de transport pentru butoaie miere este f. piparat;daca afli ceva te rog sa ma anunti si pe mine.
Am vazut acum o jum de an in Selgros, era in jur de 100-120 ron. Era f destept, se facea geamantan . Imi pare rau ca nu mi l-am luat, sper sa mai gasesc.
Am mai vazut acum 1 an la un magazin SH, tot 100-120 ron , altele care erau pt transportat greutati mai mari erau 160 (cu plantforma mai lunnga)
 

celeste

Member
Am si eu o intrebare. Dintre leandri cu flori rosii, care are florile cele mai inchise la culoare si infloreste mai des ? :?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cel mai rosu ,adica mai aproape de culoarea rosie e Rubis ,dar eu inca nu l-am vazut in relalitate floarea asa ca nu pot sa confirm sau sa infirm !
rosu mai inchis spre bordo e Emil Sahut :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus