Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Floria

Active Member
Attila, nu ma superi, ma ambitonezi, suntem mandri ca te afli printre noi! esti un exemplu bun de urmat :wink:
 

ghia_don

Active Member
Am scos deja niste mandarini afara, dar aia sigur nu-mi vor inflori nici anul asta :cry:
Pe dumnealui :) ...inca nuuuuuuuu!!
 

radu

Member
Ajutati-ma , va rog cu niste sfaturi: am gasit la Ambient niste Lamai si Mandarini c-am la 1 m inaltime . Lamaiul nu are flori sau fructe in schimb Mandarinu e cu fructe si flori. Toata problema e ca nu am posibilitatea sa- i tin vara afara nici macar pe balcon ( ca-mi e inchis !). Temperatura din camera cu vedere spre vest e ziua de 22-23 grade si noaptea 20-21 grade cu o umiditate intre 50-60 %. Am vre-o sansa sa-i pastrez in timp in conditiile expuse mai sus si in acelasi timp sa si infloreasca si sa fructifice in timp ? Care ar fi mai rezistent: mandarinu sau lamaiu ?
 

claudia_s

Member
Eu personal cred ca lamaiul ar avea cel mai mare succes dar va fructifica doar in conditiile in care va avea peste iarna temperaturi de 10 grade.
 

iuli

Member
cand se altoiesc lamaii?eu am unul cred ca are 3 ani dar nu este decat de 50 cm inaltime iar de gros de aproximativ grosimea unei tigari.astept sa-mi spuneti daca se poate altoi
 
normal ar trebui sa-l altoiesti cand are 10 mm in grosime ,depinde ce mod de altoire vrei sa-i faci.
verifica un pic conditiile de crestere e prea firav pt. 3 ani
 

radu

Member
Am ascultat de voi la dilema mea de a alege intre lamai si portocal si am ales acest lamai. Intrebarea mea ar fi : ce conditii mai speciale ar trebui sa-i ofer in apartament pantru a nu-i pierde florile si a face lamai pe viitor. Precizez ca e langa o fereastra vestica , cu soare care dupa ora 13 bate pana seara direct pe lamai, caldura ziua de 22 si noaptea de 20-21 si cu umiditate de 50 %, si bine-nteles folosesc ingrasamant granulat special pentru citrice. Nu am posibilitatea de a-l tine afara nici macar pe balcon ! Sunt optime conditiile mele din apartament ? Si apoi la achizitionare multe din frunze au nuante de galben. Vanzatarea a spus ca din cauza transportului din Olanda, - sau lipsa fierului, ce credeti ? Trimit poze :


 

carmenn

Member
Pentru frunze nu stiu ce sa-ti spun decat ca-i place sa fie pulverizat. Si eu lamaiul il tin vara afara, chiar si acum e afara, la 10 grade si ii prieste, are muguri de flori si frunze, iar iarna trebuie sa-i gasesti un loc mai racoros.
Avand in vedere ca totusi vara suporta caldura, cred ca n-ar trebui sa sufere prea mult in casa, insa pulverizarea il ajuta mult. Daca e aerul prea uscat, face paianjeni rosii ( eu am patit iarna asta ).
In rest, e superb, sa-ti traiasca. :D
 

lili

Member
radu a spus:
Am ascultat de voi la dilema mea de a alege intre lamai si portocal si am ales acest lamai. Intrebarea mea ar fi : ce conditii mai speciale ar trebui sa-i ofer in apartament pantru a nu-i pierde florile si a face lamai pe viitor. Precizez ca e langa o fereastra vestica , cu soare care dupa ora 13 bate pana seara direct pe lamai, caldura ziua de 22 si noaptea de 20-21 si cu umiditate de 50 %, si bine-nteles folosesc ingrasamant granulat special pentru citrice. Nu am posibilitatea de a-l tine afara nici macar pe balcon ! Sunt optime conditiile mele din apartament ? Si apoi la achizitionare multe din frunze au nuante de galben. Vanzatarea a spus ca din cauza transportului din Olanda, - sau lipsa fierului, ce credeti ? Trimit poze :



Buna Radu!!!
:gandit: Eu cred ca nuanta de galben de pe frunze reclama o carenta de minerale, mai precis magneziu.
Insuficienta de magneziu are aceeasi manifestare pe care o are planta ta.
- cloroza se instaleaza pe frunzele mature
- se ingalbenesc zonele dintre nervurile frunzei
- se ingalbenesc de la margine catre interior
- in cazuri grave se ingalbeneste toata frunza
- tulpina si ramurile vor ramane verzi
Asadar incearca sa ii administrez 1-2 portii de ingrasamant cu o concentratie mai mare de magneziu.
Succes si convietuire fericita si indelungata!!! :wink: :marfa:
 

radu

Member
Tanand cont ca e plin de flori, cum pot pulveriza frunzele ? Ca daca as face-o as pulveriza si florile ! Are ceva daca ajunge apa pe flori ?!
 
radu a spus:
Am ascultat de voi la dilema mea de a alege intre lamai si portocal si am ales acest lamai. Intrebarea mea ar fi : ce conditii mai speciale ar trebui sa-i ofer in apartament pantru a nu-i pierde florile si a face lamai pe viitor. Precizez ca e langa o fereastra vestica , cu soare care dupa ora 13 bate pana seara direct pe lamai, caldura ziua de 22 si noaptea de 20-21 si cu umiditate de 50 %, si bine-nteles folosesc ingrasamant granulat special pentru citrice. Nu am posibilitatea de a-l tine afara nici macar pe balcon ! Sunt optime conditiile mele din apartament ? Si apoi la achizitionare multe din frunze au nuante de galben. Vanzatarea a spus ca din cauza transportului din Olanda, - sau lipsa fierului, ce credeti ? Trimit poze :


iti recomand sa studiezi cartea "Cultura citricelor in gospodarie " de Mari-ann Drobota, editura Ceres ,bucuresti 1988.
 

radu

Member
Desi umiditatea din camera nu coboara sub pragul de 50 %, am pus pe pamant la baza tulpinii si un pet taiat cu apa pentru a mari umiditatea in jurul plantei si am asezat ghiveciul si pe un pat de pietris umed(tot timpul ). E bine ceea ce am facut ?
 

lili

Member
radu a spus:
Desi umiditatea din camera nu coboara sub pragul de 50 %, am pus pe pamant la baza tulpinii si un pet taiat cu apa pentru a mari umiditatea in jurul plantei si am asezat ghiveciul si pe un pat de pietris umed(tot timpul ). E bine ceea ce am facut ?
Cu siguranta este bine.....doar ca eu nu am constatat pe batranul meu lamai (... 20 de anisori) ca are pretentii ridicate fata de umiditate :gandit:
 

radu

Member
Am citit cartea dar nu-mi amintesc sa se spune ceva despre cum se pulverizeaza citricele cu flori , si tocmai de aceea apelez la voi cu mare incredere si v-as ruga daca stiti , spuneti-mi cum pulverizati voi planta in cazul in care este plina de flori ?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus