Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

radu

Member
Am cumparat niste butasi de Lamai din Metro intr-un ghiveci cu un pamant humos care se usuca f. repede . Intrebarea e :las pamantul din ghiveciul cumparat si il pun intr-un ghiveci mai mare in care adaug pamnt de citrice sau incerc sa scap de vechiul pamant curatand radacinile de el ?
 

Yanquapin

Member
Pastreaza si solul initial, mai ales daca e putin- micorizele pot suferi daca le deranjezi si planta se va dezechilibra.
 

carmenn

Member
ghia_don a spus:
E o planta altoita sau e din seminte?
Daca e altoita ma intreb daca ramura pe care vrei s-o lasi nu e data din portaltoi, deci nu lasi ce trebuie.
Eu as renunta la ramura scurta (faci butasi din ea daca a fructificat vreodata), as tutora ramura lunga (care mi se pare potrivita s-o formezi copacel) si as ajusta putin lastarii. Este numai parerea mea...tu faci cum crezi.
Taierile se pot face in orice perioada...succes!!
Ti-am urmat sfatul in intregime, am reusit ieri sa fac operatiunea...si uite ce a iesit :
http://i239.photobucket.com/albums/ff14 ... G_0069.jpg
http://i239.photobucket.com/albums/ff14 ... 0070-1.jpg
Daca te uiti sa vezi la taietura , e bine cum am lasat, sau trebuia mai aproape de trunchiul principal ?
http://i239.photobucket.com/albums/ff14 ... 0071-1.jpg

Sper acum sa ramifice cam cum as vrea eu, caci acum macar are o pozitie de pomisor...nu arata ca un pom legat de vant cum era inainte :
http://i239.photobucket.com/albums/ff14 ... G_0055.jpg

In momentul de fata are 2 lamai, a avut mai multe , dar cum era bolnav, le-a pierdut. Ramurile care nu rodeau si le-am taiat erau pline de paduchi. Din ce vad la cel care a ramas, nu pare sa mai aiba probleme.
Am pastrat din partea roditoare o mica ramura, sper sa se prinda...
 
arunca ramura pt. ca pomul obtinut din butas de lamai altoit are o slaba rezistenta la boli, te va necaji mereu
. e o parere
 

ghia_don

Active Member
Carmenn, cred ca era bine sa nu lasi ciotul ala la baza , de acolo vor da alti lastari. Incearca sa-l tai chiar de linga tulpina, cu grija sa n-o ranesti. Din cite imi dau seama din poza, altoirea s-a facut mai sus cu vreo 5 cm, de aceea trebuie sa cureti toti lastarii care dau din portaltoi.
Oricum, ai facut treaba buna, acum chiar arata a pomisor :wink: .
 

Floria

Active Member
Carmenn, daca imi dai voie sa vin si eu cu o sugestie. Eu i-as pune un totore si as lega crenguta cea mare putin mai spre in sus.
 

carmenn

Member
Multumesc dragilor...am sa tai atunci tot ciotul....si Floria, ma gandeam si eu ca nu e inca forma perfecta, da mi-a fost frica sa-l fortez prea tare, caci pe ramura aceea pe care zici tu sa o tutoresc are 2 lamai...
 

camic

Member
Am o prietena care mi-a spus ca lamaiului ei altoit i-au casut frunzele...nu stie care ar fi problema, nu i-a schimbat locul, nici metoda de udare, nici vasul....ce ar trebui sa faca?
 

ghia_don

Active Member
Daca in perioada de iarna a stat intr-o camera incalzita , sau prea aproape de calorifer, lamiiul de multe ori isi pierde frunzele, si chiar se poate usca. Ideal pentru iernarea lamiiului este o camera rece cu temperaturi de 8-10 grade, cu lumina difuza si apa putina o data pe luna. Daca ierneaza intr-o camera luminoasa atunci trebuie sa i se asigure 14-16 grade si udare moderata cu apa calduta.
Daca prietena ta l-a tinut prea uscat intr-o camera incalzita, e si normal sa-si piarda frunzele, dar la o reglare a udarilor va incepe sa dea frunze noi...doar daca nu s-au uscat si crengutele. Mai rau este daca l-a udat prea mult si i-au putrezit radacinile :cry:
 

camic

Member
Nu l-a tinut intr-o camera prea incalzita, si a fost departe de geam...nu l-a udat prea mult si i-a pus si ingrasaminte cu fier, specifice citricelor... radacinile par tepene, ca nu se misca daca tragi de tulpina...
 

Cornel

Member
blueheart_d a spus:
lamaiul meu are spor de nebun pe timp de vara, iar iarna stagneaza. practic in vara asta s-a facut dublu, dar nu da semne de flori. l-am obtinut din butasi de la un lamai pe fruct, asa ca ma gandesc ca nu e necesara altoirea. in schimb nu la-m tuns niiciodata si are aproape 2 ani. sa fie oare asta cauza?
Lamaiul se comporta ca orice pom fructifer. Atunci cand creste ca nebunul nu mai are forta sa dea si roade. Eu zic ca e bine sa il tunzi o singura data primavara devreme si sa faci in asa fel incat ramurile sa fie inclinate si bine aerisite(coroana globulara). Si tunzi nu foarte tare cat sa aerisesti coroana.Si nu formezi coroana dintr-o data ci in mai multi ani
Bafta!
 

Floria

Active Member
Attila, chiar ma enervezi! La tine in gradina toate sunt frumoase! Sunt invidioasa de nu mai pot! Sa-ti traiasca si tu sa te bucuri de ele! :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus