Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cam asa zice lumea ... :rofl:

incearca sa i daunezi cat mai putin , iar radacinile care nu au culoarea paiului sa le elimini

succes
 
Am cumparat ieri un lamai si nu stiu daca sa il mut intr-un ghiveci mai mare sau sa il las in asta in care este acum el avand deja vreo doua lamaite si vreo doua florii ,ghiveciul in care l-am cumparat mi-se pare cam mic ,ce ziceti sa il mut sau sa il las asa

 

Roxana

Active Member
pai daca este inflorit si are si lamaite, mai lasa-l in ghiveciul asta pentru ca altfel e posibil sa-i cada. Daca pamanul este si el ok mai lasa-l in ghiveciul asta. Parerea mea.
 

victoria

Active Member
Caut altoi :cry:
Am un lamai care are vreo 11 ani si cam 1,5 metri,dupa ce l-am tot tuns.
vreau sa imi faca si fructe,asa ca as vrea si eu de la cine are lamai pe rod,un altoi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Beginner

ai putea sa l muti mai ales ca acum se simte cel mai bine in an cand poti umbla la radacini

conditia: sa respecti un ghiveci pe masura , adica daca acum are 13 as merge pe un maxim 15 si pe acelasi tip de sol

si o fertilizare nu strica , sufera de Fe si N plus micronutrienti


Victoria

ai o poza cu el ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la varsta declarata e f mic ca volum , atat coroana cat si forma

sa stii ca florile se fac pe muguri din lastari noi maturizati ,si daca tunzi dai totul inapoi cu un an

asa ca o ramificare buna apoi un sol ok , poate un ghiveci ceva mai mare la varsta asta si papica buna

si cu tunsul mai rar si doar la corectare

succes
 

victoria

Active Member
Am inteles.Multumesc mult de sfaturi.Vineri ma duc sa cumpar alt ghiveci si iischimb pamantul :)
Chiar l-am tot tuns in fiecare an si din cauza ca nu aveam spatiu destul sa il tin iana. Acum am :)
 
danero2004 a spus:
Beginner

ai putea sa l muti mai ales ca acum se simte cel mai bine in an cand poti umbla la radacini

conditia: sa respecti un ghiveci pe masura , adica daca acum are 13 as merge pe un maxim 15 si pe acelasi tip de sol

si o fertilizare nu strica , sufera de Fe si N plus micronutrienti


Victoria

ai o poza cu el ?
Multumesc de sfat ,am pus fertilizant deja
 

instructor

Member
Dane ,in sfirsit si eu cu pozele te rog ajuta-ma... Multumesc
punga e de la pamantul pe care l-am pus la ei...nu stiu daca e chiar asa bun...poti te rog sa-mi spui ce pamant ar fi bine sa le pun?ce sa le fac sa fie bine :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
1 - inlatura din sol sau daca ai curaj curata cu un jet de apa (dus sau gradina tot solul prin dizolvare nu smulgere) apoi poti folosi ca solutie rapida orice sol ready-mix pentru lamai , dar ceva mai de doamne-ajuta

2 - curata radacinile care nu au o culloare galben pai-maro .... acelea sunt deteriorate si au deja ciuperca pe ele

3 - reaseaza solul in ghiveci , de data asta conform cu bila de radacini adaugand in sol , Fe si Osmocote 5-6 luni cu balanta pe exterior si mic la mijloc

4 - tasezi usor solul si pe ultimul cm de sol presari usor cam 10gr/2 l sol asa fara sa l dizolvi , asta va acidifia usor si va avea magneziu pe distanta mai mare

5 - o baie usoara cu pe trunchi , cu uscare rapida cu una din cele doua variante

atonik 1:4000 sau fertilizant foliar cu N mai mare (gazon - plante verzi)

6 - expunere moderata la soare , maxim 2 ore pe zi apoi in semiumbra , dar caldura sa l ajunga pe ghiveci cat mai mult


udarea in ghiveci o faci in raport de umezeala solului din punga , dar in genere daca e puna noua nu trebuie udat mai deloc , cel mult 50 ml/ 1 l sol cu apa calduta

cam atat acum , intrebari ? :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Una din poze nu e clare pentru cel din poze care are frunze dar punctele alea pot fi un cancer al lamaiului de la o ciuperca aeriana cu dezvoltare primara pe sol

un topsin sau un systhane nu ar fi rau , in doza recomandata

apoi carente mari in N si Mg , Fe nu pare chiar asa de puternic , dar e posibil sa fie si ala lipsa sau moderat

umiditatea solului nu ar fi rau sa fie mai mica la ce vad eu

Cel fara frunze pot sa l duci afara ca nu are nimic , din contra daca ii un pic de ploaie pe ramurele il ajuta , doar sa ridici ghiveciul mai sus de pe sol

...continuam
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si sa nu uit , daca umbli la radacini sa l speli , e o zona mai complicata si daca te temi mai bine elimina doar pamantul in exces si partie vatamate

:oops:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus