Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

instructor

Member
Un sfat va rog :cry: lamaii mei si-au pierdut frunzele peste iarna :( unul dintre ei a dat frunze noi care au crescut frumos un timp acum nu stiu ce are...parca se strang frunzulitele...nu mai cresc normal
celalalt are doar mici tentative dar parca a intepenit asa nu mai cresc deloc
ce sa le fac?Multumesc
 

instructor

Member
am facut poze ,le voi posta mai tarziu,am scos lamaii din ghivece cum mi-ai spus si iti multumesc ....pamantul era uddddddddddddddddddd
nu stiu daca am facut bine dar le-am pus pamant uscat fara pic de apa :(
cel fara frunze deloc avea radacinile parca invelite in huma :(
sa-mi spui daca am facut bine ..sper ca o sa-i salvez...ce pamant sa le pun ce sa fac cu ei :cry: ii iubesc asa mult
multumesc
 

Roxana

Active Member
nici lamaiul meu nu arata deloc bine. mereu am probleme cu paianjenii rosii care nu-i dau pace si din cauza asta am pierdut multi lastari. :x astazi l-am transplantat intr-un ghiveci mai mic pentru ca ramasesera doar 2 lastari. Ramadinile pareau foarte ok.unul din ei chiar avea radacina foarte marisoara si puternica, in ciuda inaltimii lui. I-am pus pe amandoi intr-un ghiveci ceva mai mic si l-am pus la geam. Sper ca am procedat bine si ca nu voi mai avea de acum probleme cu ei. :D
 

Roxana

Active Member
eu zic ca trebuie udati, ca orice planta care a fost transplantata, dar fara exces ca radacinile sunt predispuse sa mucegaiasca.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
instructor a spus:
dar eu ce sa fac acu cu ai mei sa-i mai ud ce sa le fac...sa-i pun la cald :? :cry: :cry: :cry:
Nu ai mai pus poza cu el sa nu o vad eu

Deci acum e nevoie ca solul sa fie peste 22 C , fie pus pe o sursa de caldura , fie pe calorifer cu o tavita de apa langa el pentru umiditate , e important ca pamantul sa scada in umezeala si sa creasca in caldura

Daca e altoit , si portul e pe poncirus atunci pot aparea probleme caci de multe ori trifoliata e cam pretentioasa la conditiile de ghiveci

Nu uzi deloc pana nu simti ca ghiveciul a ajuns la 1/2 din greutatea initiala care o avea

sper ca te ajuta
 

bebe Iris

Active Member
E altoit, cumparat de la floraria Serelor orasului. Mi-a facut doua lamai mici cand l-am cumparat desi era de doar 10 cm (acum doi ani), dar n-au ramas pana la maturitate, au cazut...pentru ca am fost plecata o saptamana de acasa si altcineva l-a ingrijit.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
buun , deci

1 ghiveci prea mare = isi pierde timpul sa l umple cu radacini in loc sa dezvolte coroana

2 pamantul prea umed = "seceta" din perioada de iernare provoaca modificarea mugurilor floriferi

3 nu are suficiente ingrasaminte = solul prea compact nu lasa radacinile sa se dezvolte in largul lor si sa capteze cat mai multi nutrienti , si chiar daca se fac fertilizari repetate , ingrasamantul este spalat


solutii

un ghiveci mai mic de preferat si cat mai inghesuit , un sol mediu ca umezeala , o fertilizare foliara cu N si K mai mare , combinat apoi cu unul cu raport N si P mare , frecventa 3:1 din cele doua

si nu strica si un pic de soare

succes
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus