Kumquat

lelia

Well-Known Member
Ce-mi place ,ce dragalas e ! :visator:
Daca nu sufera schimbari majore ,cu siguranta vei gusta din fructe .
Sa-ti traiasca !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Florinela si Doina , sa va traiasca

Flori' nu ar fi rau sa pui 1:2 otet:apa si sa stergi frunzele ca vad ca sunt cam "opace" :p

O mica sugestie , cas a tina mai multe flori apa in sol si in aer sa fie usor mai mare , gen primavara.

Iar la otet sa faci operatiunea in aer liber sau dupa ce se trec florile altfel de la alcool pot avorta unele flori

succes cu ei
 

cataliny

Member
Foarte frumosi, sa va traiasca. Al meu este altoit anul trecut iar acum a facut o gramada de flori care au cazut pana sa se deschida. Se pare ca are deficit de fier si pana am facut rost de Fe. frunzele care au cam o luna au cam inceput sa se arda de la soare si chiar sa cada, acum l-am tratat cu Fe si asezat la umbra ca prea e suparat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cam uscata coaroana dupa cum arata frunza , carenta o fi , dar nu pot da click pe imagine sa o vad marita , e suparat el un pic , cred ca l-ai certat ca baba pe gaina :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu zic ca la o analiza ok, ai lipsa mai mare de N decat de fier , necesarul are o proportie masiva spre N decat spre Fe

Frunezele din varf in prima poza se vad ca se ridica , as zice sa lasi solul mai uscatel si sa incerci o foliara rapida de genul Vitaflora plante verzi si tinut asa la zi , apoi un radicular de genul ala care il stii 4-1-2 de care iti ziceam

Apoi citricele nu pot procesa mai mult de 6 ore de soare pe zi , restul e inutil , si uneori cam arzator , pana isi revine as zice ca nu e rau sa stea 2 sapt la adapost si nu mai mult sa nu piarda rezistenta solara si sa se arda frunzele


Pe ce e altoit caci tot mai multi renunta la poncirus in favoarea lui swingle si chiar a plantutelor din seminte

Mandarinul din seminte e chiar recomandat la kumquat


succes Cataline
 

cataliny

Member
Nu stiu ce sa mai zic ptr. ca de fertilizat i-am fertilizat la 1-2 saptamani cand foliar cand radicular de aceea am presupus ca e lipsa de fier poate ph-ul etc si temperatura solului care ajunge deseori la 35 grade, in balconul meu se fac 39 grade. Cred ca sunt toate adunate.
Soare direct are cam 5-6 ore de la 13 la 19.
Portaltoi-ul este trifoliata. Pana recent in cautarile legate de portaltoi gaseam referinte la P.T, Sour Orange si Grapefruit iar acum vad ca se discuta si de mandarin. Problema mandarinului ca si portaltoi este cea a calitatii si a marimii fructelor nu stiu daca si compatibilitatii.
Cred ca am sa incerc si cu mandarin am un ghiveci mare cu vreo 10 mandarini de vreo 3 ani care abia un suflu proaspat :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cataliny a spus:
Nu stiu ce sa mai zic ptr. ca de fertilizat i-am fertilizat la 1-2 saptamani cand foliar cand radicular de aceea am presupus ca e lipsa de fier poate ph-ul etc si temperatura solului care ajunge deseori la 35 grade, in balconul meu se fac 39 grade. Cred ca sunt toate adunate.
Soare direct are cam 5-6 ore de la 13 la 19.
Portaltoi-ul este trifoliata. Pana recent in cautarile legate de portaltoi gaseam referinte la P.T, Sour Orange si Grapefruit iar acum vad ca se discuta si de mandarin. Problema mandarinului ca si portaltoi este cea a calitatii si a marimii fructelor nu stiu daca si compatibilitatii.
Cred ca am sa incerc si cu mandarin am un ghiveci mare cu vreo 10 mandarini de vreo 3 ani care abia un suflu proaspat :rofl:

Pai daca ai fertilizat e sigur ca ai dat si fier dar presupun fie ca nu are procent bun din ambele fie doar din N

Mda temp peste 33 blocheaza radacinile vara , la fel ca si cele sub 12 iar poncirus e expert la teme de radacini sensibile la caldura , suporta mai bine uscaciunea decat caldura

Soarele bun pentru ei e cel de dimineata sau cel de dupa amiaza 15-19 dar asta e de obisnuinta pentru copacel , daca pozitia e ok si fertilizarea e buna la noii muguri frunzulitele trebuie sa fie cu varfuri grena

Se tot discuta fiindca poncirus e o specie care dormiteaza iarna dar un citric nu , deci mesajele trimise de port sunt aiurea , si in discutii se ia , ca zi in cazul de fata , faptul ca poncirus e mai "rapid" decat orice specie de kumquat recunoscuti pentru lentoarea lor

si eu zic la fel , un mandarin pe radacinile lui e ok , cresc lent se acomodeaza bine , nu stiu de clementine dar pe mandarin din ce stiu a mers bine

succes
 

edgji

Member
Buna seara,
Dupa ce am luat si sadit (saptamana trecuta) vreo 14 pomi de la ''multeplante'', am vazut oferta lor pt lamai, portocal rezistente la ger si....kumquat. Daca despre lamaii si portocalii aclimatizati am mai auzit cate ceva si chiar am o cunostiinta ce poseda asa ceva, despre acest ''kumquat'' nu am gasit prea multe informatii.
Asta este
http://www.multeplante.ro/plante-exotic ... 30/pId-555
Are cineva ?.. :D ...informatii ?...sau chiar o planta in plus :)
 

veretregn

Active Member
edgji a spus:
Buna seara,
Dupa ce am luat si sadit (saptamana trecuta) vreo 14 pomi de la ''multeplante'', am vazut oferta lor pt lamai, portocal rezistente la ger si....kumquat. Daca despre lamaii si portocalii aclimatizati am mai auzit cate ceva si chiar am o cunostiinta ce poseda asa ceva, despre acest ''kumquat'' nu am gasit prea multe informatii.
Asta este
http://www.multeplante.ro/plante-exotic ... 30/pId-555
Are cineva ?.. :D ...informatii ?...sau chiar o planta in plus :)
Singura plantă din familia Rutacee rezistentă la ger de durată este Poncirus trifoliata / Citrus trifoliata. Este folosit ca și port altoi pentru mai multe specii de Citrus pentru a le crește rezistența la frig și la boli.

Cât despre Kumquats este un citrus care face fructe mici și alungite de dimensiunea unui ou de bibilică. Fructul se consumă în întregime pentru că are coaja subțire și nu este atât de amară, sau cel mai adesea se pun în sirop sau se confiază. În momentul de față nu există un citrus cu fructe comestibile care să reziste în părțile temperate ale Europei. Am avut și eu un Kumquat pe care l-am păstrat într-un solar (nu în ghiveci), însă câteva zile de temperaturi sub -0 grade și a fost distrus. Cea mai joasă temperatură înregistrată la mine în solar a fost de -4 grade , iar, de când trăiesc aici nu am cunoscut temperaturi sub -13 grade afară. Eu sunt convins că un Kumquat nu va rezista peste iarnă în climatul României.

Mare atenție la rezistența la frig dată de comercianți. Foarte mulți comercianți afirmă co plantele sunt rezistente la frig de până la -x grade, însă acest lucru presupune o expunere de doar câteva ore, nu îngheț prelungit.
 

cataliny

Member
Eu cred ca nu cele -4 grade au fost problema, din cate stiu eu, Kumquat-ul este urmatorul sau dupa Satsuma ca si rezistenta mai ales daca e altoit pe P.Trifoliata.
Este clar ca nu va rezista afara si probabil ca va ramane in viata doar port altoi-ul in cazul in care este P.Trifoliata si nu Sour Orange sau altceva mai putin rezistent. Fructele sunt excelente dar au nevoie pe timpul verii de calduri mari de genul 38 de grade si mult soare, mare atentie la port altoi care daca este Sour Orange rezista mai bine la seceta fata de P.T care este sensibil la seceta iar iarna in repaos Sour-ul cu umezeala la radacini tinde sa ramana fara radacini (foot root) in schimb P.T rezista cu brio.
Comerciantii habar nu au de port altoi, singura sansa este ca sa aiba crescut din port altoi o ramura si sa-ti poti da seama ce este. Bafta , pretul este super daca arata asa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Corect , problema e daca la banii aia iti dau Calamondin sau un Nagami , varianta doi e mai comestibila

Probleme la altoi apar daca solul nu e corect , am doi mandarini a caror sol nu l am schimbat si au ceva ca si o turba presata , in care nu se plang de nimic , pe cand in altele doar probleme trecatoare
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nasol cu Meiwa , doar un pui deocamdata ....greu mai germineaza si melcii astia de kumquat :nu-i nimic:
 

cataliny

Member
Si melcii se misca mai repede, poate avem totusi noroc de 2-3 muguri pe rod de Meiwa de la pasionatii nostri din cadrul forumului sau cine stie.
 
Sus