Kumquat

cataliny

Member
Re: Poze noi

Paul_Tulcea a spus:
Niste poze cu pomisorul meu! :)
Face flori in continuu... numai ca raman flori. foarte putine flori se "transforma" in fructe... :(
Este tipic ptr. citrice...... prin livezile lor din 4000-5000 de flori fructifica vreo 700. Cat despre acidul giberelic, acesta este un hormon de crestere si nu poate substituii polenizarea, dar daca crezi ca este din cauza polenizarii care de obicei nu e obligatorie dar care creste nr fructificarii poti folosii o pensula fina in acest sens.
 

sicora fabian

Active Member
Probabil Dan nu s-a referit la polenizare ci la marirea procentului de fructe legate, pentru ca din ce vad eu in poza, ii cam avorteaza!
In ceea ce priveste polenizarea, este asa cum spui , valabil la toate speciile , nu doar citrice.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Poze noi

cataliny a spus:
Paul_Tulcea a spus:
Niste poze cu pomisorul meu! :)
Face flori in continuu... numai ca raman flori. foarte putine flori se "transforma" in fructe... :(
Este tipic ptr. citrice...... prin livezile lor din 4000-5000 de flori fructifica vreo 700. Cat despre acidul giberelic, acesta este un hormon de crestere si nu poate substituii polenizarea, dar daca crezi ca este din cauza polenizarii care de obicei nu e obligatorie dar care creste nr fructificarii poti folosii o pensula fina in acest sens.
"Most cultivars fruit production depends on cross-pollination, however complete or partially self fertile cultivars occur. In this case, fruit set is induced by gibberellic acid (GA) applications
....
For fruit and vegetable gardens, applications of gibberellic acid can produce more fruit per plant
...
When there is difficulty with fruit set because of incomplete pollination, GA may be effectively used to increase fruit set. The resulting fruit maybe partially or entirely seedless."
 

cataliny

Member
Da asa e, mai ales ca se refera la pomii care necesita polenizare incrucisata fara de care recolta este extrem de redusa si in acest caz cultivatorii nu prea au de ales.
Florile mai cad si din cauza temperaturii ridicate iar aici nu se poate face mare lucru.
 

Paul_Tulcea

New Member
Eu ii mai bag o data la 2 saptamani ingrasamant (prin udare de jos in sus) 500 ml. Acei 500 ml sunt compusi astfel: la un capacel de ingrasamant concentrat 2 litri de apa.
Flori imi face in continuu de vre-o 2 luni incoace (de cand l-am mutat in balcon).
Din primele fructe pe care le-a avut am bagat semintele in pamant si din 4 samburi au iesit 4 firicele. Toate 4 ghivece stau la munca si am sa le fac niste poze luni. Cea mai "mare" din ele are 10 frunze si zici ca e un copacel in toata firea.

Am si niste fire obtinute din seminte numite "Fructul Minune" si cresc EXTREM de greu. De aceea, Kumquatul, in comparatie cu miracle fruit, mi se pare ca creste foarte repede!
 

GeorgeB

Member
Apropo de polenizator... am inteles ca in Italia (si nu doar acolo) se foloseste in serele de citrice pt a impiedica caderea florilor si pt a le ajuta sa fructifice... am vazut ca se stropesc florile cu o pompa manuala in care se pune apa si cateva picaturi din acel polenizator... problema e ca nu imi amintesc cum se numeste... ma poate ajuta cineva???
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
in schimb cu el planta dobandeste imunitate , deci nu poti da consecutiv mai multi ani la rand
 

Cornel

Member
Kumquat(Fortunella obovata) de vanzare?

Salut,

Stie cineva unde as putea gasi pomisori mai mici de Kumquat(Fortunella obovata) de vanzare? Si bineinteles mai ieftini :)

Multumesc
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cel mai ieftin e din seminte , apoi gasesti la multeplante.ro , sau vb cu pietricica de la noi de pe forum sa te ajute cu un pui de kumq

succes
 

ghia_don

Active Member


L-am cumparat anul trecut vai de mama lui, contorsionat pe o scarita, si fara frunze..am zis sa incerc sa-l salvez, mai ales ca nu am dat prea mult pe el. L-am desfacut, am taiat ce era de taiat, am schimbat pamintul..apoi am dat acatiste :rofl:
Azi e asa cum il vedeti :D ..
 

ghia_don

Active Member
Pe eticheta scria Citrus Lemon..am crezut ca e lamii, dar dupa ce au inceput sa creasca frunzulite mi-am dat seama ca nu e..
 
Sus