Kumquat

carmenn

Member
Kumquatul e acelasi lucru cu Fortunella?
I-am cumparat unul mamei, plin cu fructe, arata foarte bine, dar n-am gaist multe detalii despre cresterea lui la noi.
Cine stie ?? :?
 

carmenn

Member
Forntunelei nostre ii cad frunzele...mai are cateva dar nu mai are aspectul de foliaj cu care l-am cumparat...
Cine stie ce are exact nevoie, sa nu gresesc prea mult cu el?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pus si eu seminte la germinat.
Stie cineva cam in cit timp apar primele semne???
 

cataliny

Member
Am si eu o GRAMADA de Kumquat din seminte dar sunt firavi dupa atat timp fata de mandarini care cresc si ei foarte greu in comparatie cu lamai, portocal, gref. Sistemul radicular este prapadit si nu merge sa-i altoiesc, nu merita. O sa experimentez la iarna sa vad daca rezista la ger asa cum se zice, desi nu are port altoi Trifoliata.
 

victoria

Active Member
Si acum vin si eu ca extraterestrii........nu am vazut si nici nu am auzit pana acum de asa ceva.De unde fac rost de seminte?Unde se cresc?In gradina sau in ghiveci?Ce conditii climatice le trebuie?Trebuie altoit ca sa faca fructe?Etc.....etc....etc
M-ar incanta foarte tare.Eu am un lamai de vreo 6 ani si astept sa faca flori.Nu l-am altoit ca nu am avut unde.
 

michaela

Active Member
victoria, eu semintele le-am avut din fructele mancate in prealabil.. :) se gasesc sa cumperi in supermarket-uri
De facut fructe nici ai mei nu au de gand... si am copaceii de vreo 10 ani.... :( insa asa este .. sunt cu mult mai subtiri si firavi la tulpina si ramificatii, cresc lent si acum sunt copacei mici ... pot zice drept bonsai... :wink: [/b]
 

cataliny

Member
michaela, pune si tu poze , chiar sunt curios cum arata dupa 10 ani Kumquatul. De aceea nu se folosesc in propriile radacini ci doar pe trifoliata sau in ultima instanta grapefruit.
 

michaela

Active Member
cataliny a spus:
michaela, pune si tu poze , chiar sunt curios cum arata dupa 10 ani Kumquatul. De aceea nu se folosesc in propriile radacini ci doar pe trifoliata sau in ultima instanta grapefruit.
:rofl: :rofl: O sa-l pozez... e un mic citric al meu kumquat .... :wink: are o crestere lenta si firava dupa parerea mea fata de alti citrici.
 

cataliny

Member
Nu este doar parerea ta ca are o crestera lenta dupa cum am spus si in topicul precedent, dar tare-s curios cum arata la 10 ani.
 

michaela

Active Member
Ok cataliny... iata kunquatul....

aici comparativ ... langa lamai, ca si comparatie vis-a-vis de frunze si ramuri...

Eu am doi.... le-am facut poze amandorura au cam aceeasi dimensiune, n-au crescut diferentiat de aici concluzia cu cresterea lenta si ramuri firavele...... :wink:
sincer nu stiu sa altoiesc si nu ma incumet.... :oops: asa ca-i astept sa fructifice cand vor dori domniile lor :roll: oricum eu am plantat semintele din curiozitate pentru fructele micute.....mi s-a parut interesant sa obtin plantute de un citric asa mic... :D :wink:
- avand varsta pe care o au.... incep sa sper cat de curand la inflorire... am inteles ca dureaza intre 7 si 10 ani la obtinerea Kumquat-ului din seminte..... asa ca.... poate la anu` :?
aaaaaaa.......... si era sa uit... este unicul citric care este comestibil cu coaja cu tot!
 

Paul_Tulcea

New Member
intrebari si lamuriri

Hello,
Am si eu un Kumquat deja altoit, are in jur de 3-4 ani.

Ce am aflat despre el:
- Udarea trebuie facuta cu atentie si numai de jos in sus(adica din tavita). Pentru udare, substratul trebuie sa fie uscat la suprafata inainte de udare (excesul de umiditate il va distruge) pentru siguranta, verificati greutatea ghiveciului inainte de udare (un ghiveci greu e semn ca are apa suficienta). Se pune apa un farfurie si se completeaza timp de 30 de minute, dupa care, ceea ce nu a absorbit se arunca. Aceasta udare ar trebui sa fie suficienta pentru o saptamana daca planta se afla la interior(temp <25 grade)
- Nu se recomanda schimbarea ghiveciului daca planta este inca mica.
- Daca totusi vrei sa-l schimbi se recomanda substrat cu un ph 5,5 -6,5(adica acid), sterilizat si pe cat posibil alcatuit din turba in procent cat mai mare.
- Acestor copacei le merge mai bine daca substratul este mai uscat decat mai umed.
- Pot apare daunatori (afide, cosenile) care se trateaza cu insecticide specifice(Mospilan,Confidor). A se incerca un ingrasamant special pentru citrice (se gaseste la Bricostore sau Carrefour).

Ce ma mai intereseaza:
- Cand este propice sa ii schimb pamantul?
- Cat de des se schimba pamantul?
- Soarele direct este bun? (Am auzit ca lumea il tine in partea estica...)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

PS: Daca cineva vrea sa se prinda din samburi este de preferat metoda urmatoare:
Imediat dupa consumarea fructului a se planta/pune samburii intr-un pamant mocirlos, cu pH-ul acid!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: intrebari si lamuriri

Paul_Tulcea a spus:
Hello,
Am si eu un Kumquat deja altoit, are in jur de 3-4 ani.

Ce am aflat despre el:
- Udarea trebuie facuta cu atentie si numai de jos in sus....nu neaparat , preferabil ca citrusii sa primeasca o baie completa decat o "gadilire" a radacinilor, conceptul nefiind totusi eronat , dar in cazul citrusilor ei chiar adora apa dar nu in exces ori udarea la baza pe un ghiveci de 30 fi per 30 inaltime nu va fi complet irigat asa cum trebuie(adica din tavita). Pentru udare, substratul trebuie sa fie uscat la suprafata inainte de udare ..folosesc un amestec care retine apa de 8 ori greutatea substratului si secretul e ca lasa aerul sa patrunda la radacini , in perioada de fructificare si inflorire mediul din ghiveci trebuie sa fie umed altfel nu tine nici una nici alta (excesul de umiditate il va distruge..lipsa oxigenului provoca cu mult mai mult rau decat prezenta apei in exces) pentru siguranta, verificati greutatea ghiveciului inainte de udare...foarte bine spus.. :D (un ghiveci greu e semn ca are apa suficienta). Se pune apa un farfurie si se completeaza timp de 30 de minute, dupa care, ceea ce nu a absorbit se arunca. Aceasta udare ar trebui sa fie suficienta pentru o saptamana daca planta se afla la interior(temp <25 grade) ...variabil de la casa la casa si nu e o regula...
- Nu se recomanda schimbarea ghiveciului daca planta este inca mica.Foarte corect
- Daca totusi vrei sa-l schimbi se recomanda substrat cu un ph 5,5 -6,5(adica acid)., sterilizat si pe cat posibil alcatuit din turba in procent cat mai mare....partial incorect , substratul trebuie sa fie acid, 6.5 e perfect , dar turba e contraindicata citrusilor , un substrat alcatuit din turba acida simpla sau ce se da in pungi e f daunatoare mai ales iarna cand retine apa in exces , se compacteaza f tare si nu e controlabila.Un substrat format din fibre de nuca de cocos cu adaus se spaghnum moss si coaja de cocos maruntita e ideal ptr el .....atentie insa la aciditate ...excesul duce la blocare receptorilor in cazul magneziului..- Acestor copacei le merge mai bine daca substratul este mai uscat decat mai umed Valabil doar iarna si nu in timpul cand vegeteaza activ si in unele cazuri duce la inducerea florilor si fromarea fructelor prin steres hidro.
- Pot apare daunatori (afide, cosenile) care se trateaza cu insecticide specifice(Mospilan,Confidor). A se incerca un ingrasamant special pentru citrice (se gaseste la Bricostore sau Carrefour). Frunzele sunt sensibile la chimicale asa ca preferabil e sa fie urmarita evolutia "ochiometric" decat sa actionezi dupa...
Ce ma mai intereseaza:
- Cand este propice sa ii schimb pamantul?
- Cat de des se schimba pamantul?
- Soarele direct este bun? (Am auzit ca lumea il tine in partea estica...)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

PS: Daca cineva vrea sa se prinda din samburi este de preferat metoda urmatoare:
Imediat dupa consumarea fructului a se planta/pune samburii intr-un pamant mocirlos, cu pH-ul acid!
Dupa completare si raspuns la intrebari

1.Doar pana in luma mai inclusiv (doar in zonele mai reci) , cand radacinile inca sunt semitrezite.
2.Citrusii prefera un pic de ingramadeala dar ....kumguatul e o specie cu cretere lenta si regula "a root grows as a bullet goes" e f daunatoare asa ca ghoveciul trebuie schimbat atunci cind radacinile au tendinta de a sa intoarce....un ex bun in studiul meu e ghiveciul Air Pots pe care incerc sa l adaptez materialelor din RO
3.Soarele e indispensabil la citrusi dar ....tot timpul e un dar si nu e de la nas si nasa :rofl: ...solul si coroana trebuie protejate la temp peste 3o grade cand radacinile si coroana nu mai pot suplimenta necesarul de apa sa racoreasca frunzele....dar o expunere estica cu timp de lucru de la 06:30-13:00 nu e rau deloc in zilele toride dar doar multumitor in celelalte zile


Cu semintele e corect doar ca e "cale lunga sa ne ajunga"

succes si asteptam ceva poze sa te lauzi
 

Paul_Tulcea

New Member
Eu, pe al meu, il tineam in balcon si ii mergea bine. Apoi a trebuit sa il mut si de atunci nu mai da nici o frunza (si mi s-au uscat si niste frunze)...

Apoi l-am mutat in sufragerie (la vre-o 6 metri distanta de unde statea el, aproape de lumina. Singura diferenta este ca nu mai are soare direct...
Incepuse sa dea si niste frunze insa s-a oprit... :?:
Si o poza cu planta:
 
Sus