Kiwi

scd a spus:
tudose_al3xandru a spus:
Am pus la germinat seminte de kiwi acum aprox 1 luna si ceva si in mom de fata arata asa : http://tudosealexandru.sunphoto.ro/Rasaduri/QSQHHLRIJNSHEYWSZRA. Mi se pare ca stagneaza. Nu mai cresc deloc de vreo 2 sapt. Sau ma uit eu prea des la ei si nici nu imi dau seama ca totusi se dezvolta ? :)
in ce conditii ai reusit sa obtii plantutele de kiwi???
Semintele sunt adunate din fruct. Pamantul este unul universal, afanat.Le-am pus deasupra pamantului si apoi am presarat un strat fin de pamant peste ele. Temperatura unde a stat : cam 20 grade celsius, la fereastra,lumina dar fara soare direct, udat din 2 in 2 zile cate putin. Au germinat cam in 3-4 saptamani. E doar un experiment, nu vreau fructe de la el :)
 

victoria

Active Member
Daca pun acum in pamant seminte de kiwi oare se prind? si unde sa le pun?In gradina direct sau in ghiveci ca noaptea sa il tin in casa,avand in vedere ca noaptea e destul de frig inca.
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.
 
victoria a spus:
Daca pun acum in pamant seminte de kiwi oare se prind? si unde sa le pun?In gradina direct sau in ghiveci ca noaptea sa il tin in casa,avand in vedere ca noaptea e destul de frig inca.
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.
Asa cum spus si tu, avand in vedere ca noaptea se lasa frig cred ca este mai bine intr-un ghiveci micut pt a-i controla mai usor umiditatea.
Semintele mele s-au prins. Am pus vreo 8 seminte dintre care initial a rasarit doar un firicel, a crescut f. putin si a murit, Apoi au rasarit alte 2 plantute care au crescut putin mai mari decat cea care murise.Prima cred ca a murit din cauza curentului pt ca l-am pus pe balcon unde e curent fiind pe coltul blocului.Acum am observat ca va mai rasari o plantuta.Am poze cu ei in album.
 

victoria

Active Member
Multumesc de raspuns.Asa voi face si asta chiar azi,dupa ce mai pun niste rasaduri in gradina de legume.
Eu am mai multe seminte.Le-am scos dintr-un fruct cam acum o luna,insa ba nu am avut timp ,ba am uitat de ele.
 

scd

Member
pe 17.04 am pus si eu in pamant obisnuit de flori "Florasol"in jur de 100 de semnte de kiwi.Am pus asa multe pentru ca nu stiam rata de germinatie si vreau sa si expeimentez ceva cu ele.
astazi dimineata m-am uitat putin si am observat sa incep sa iasa.
 
Ai pus semintele in pamant direct dupa ce le-ai extras din fruct? Le-ai pus la uscat, sau in apa mai intai? Eu le-am pus pe o bucata de hartie si le-am lasat vreo 4 zile.
 

scd

Member
dupa recoltare le-am lasat la uscat cateva zile , iar inainte de plantare le-am lasat 24 ore intr-o solutie formata din apa+o solutie de germinat seminte de palmier.
deocamdata vad ca a dat rezultate!!
 
Nici eu nu am avut solutie din aceea.Au cumparat ai mei acum kiwi, lamaie si gref. De abia astept sa-i "scormon" de seminte ca sa le plantez. :)
 

victoria

Active Member
hehe,al meu lamai are deja vreo 6 ani.E tot dintr-o samanta de lamaie folosita pe la ceaiuri.
 

scd

Member
victoria a spus:
Solutie nu am,insa le voi tine putin in apa inainte.Multam.
eu nu garantez ca este bine ceea ce am facut cu inmuiatul in apa + solutie
spun doar ca la mine a mers.
 

ghia_don

Active Member
Va doresc succes cu semintele de kiwi.
Al meu , cel care a trecut iarna cu brio in gradina, arata acum asa .
Nu visez si fructe, important e ca mi-a reusit experimentul cu semintele :)
 

scd

Member
felicitari pentru plantuta...
sa ne anunti si pe noi daca da ceva semne de floricele!!!
 

ana popa

Member
Frumusel kiwi tau, ghia_don, sa-ti traiasca. Eu am 4 plante, 3 in gradina carora le merge binisor si unul in curte, langa casa la umbra, anul trecut a ajuns la streasina casei, iar acum are multi lastari.
 

mirela06

Active Member
Mi-a promis cineva niste corzi de kiwi, adica, cum ar fi, butasi. Bun. Se prind acum? Se poate si prin metoda asta? Am cumparat si eu fruct. Eu iau seminte, mi se prind si cresc plantutele, dar oare este din autopolenizator? Asta este ca nu se poate sti!. Singura metoda este sa inmultesc autopolenizatorul de la cel care are si imi daruieste corzile, doar ca rugamintea mea este sa ma ajutati, care stie, cum este bine sa procedez, sa se prinda. Multumesc anticipat, in speranta ca ma aude cineva. :D
 
Sus