Kiwi

attila

Member
Cu deoserbirea este cam cu probleme ca deoserbirea cu flori este foarte scur t dar eu zic ca asa trebuie cumparate si mai ales la locuri cunoscute si serioase :wink:
 

kentanu

New Member
Proportia la plantare este de un mascul la cinci femele sau se altoiesc crengute mascul pe plantele femela.Informatiile sunt luate de pe www.euro-ferma.ro au niste emisiuni inregistrate interesante.
 

Erwin

Member
Spuneti-mi si mie cum se procedeaza. Se iau semintele dintr-un fruct de kiwi si se seamana? Eu am facut asa la un moment dat, au crescut cativa cm si apoi s-au topit...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Credca Attila a facut experiment cu kiwi.El ar putea sa va spuna mai bine cum este cu aceasta planta.
 

oana_oana

Member
am si eu o plantuta de kiwi, dar nu stiu ce este. astept sa faca floare sa vad. kiwi trebuie intins ca via sau facut pom?
 

mio

Member
pai asa ca si cu via poti sa-i pui arac sau poti sa-l palisezi, adica il intinzi pe corzi de sarma.
Cautand pe google am vazut imagini in care acopereau o curte, asa ca via!
 

narcisab

Member
attila a spus:
Cu deoserbirea este cam cu probleme ca deoserbirea cu flori este foarte scur t dar eu zic ca asa trebuie cumparate si mai ales la locuri cunoscute si serioase :wink:
buna, ma intereseaza si pe mine de unde as putea cumpara - mai ales soiuri care se autopolenizeaza. am vazut in catalogul bakker, dar am citit pe forum ca lumea e nemultumita de ei.

multumesc de raspunsuri,
Narcisa
 

narcisab

Member
multumesc mult pentru raspuns - chiar stiu pe cineva care lucreaza la ei dar nu m-am gandit sa intreb :). o sa dau o tura saptamana asta
 

narcisab

Member
ok, am si cumparat _ sa vedem acum
intrebase cineva mai demult - fac si fructe? daca da cam la ce varsta. merci
 

narcisab

Member
Buna - de la Dacardi si pare sa fie ok cu statul afara; am plantat-o oricum intr-o zona mai protejata a gradinii si ma gandesc sa ii mai pun frunze si paie la radacina sau chiar sa o acopar, depinde cum va fi vremea.
 

narcisab

Member
edit: in sfarsit l-am buzunarit. Ceea ce a cumparat se numeste
ACTINIDIA DELICIOSA JENNY - autofertil, dar cu par
Rezista pana la -12 grade
pretul tot nu il stiu
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
platesc un transport + planta daca e nevoie numai sa nu fie exagerat. Am auzit ceva de Bakker da nu sunt sigur.
 

narcisab

Member
danero2004 a spus:
platesc un transport + planta daca e nevoie numai sa nu fie exagerat. Am auzit ceva de Bakker da nu sunt sigur.
vrei sa ma interesez de pret?


la bakker aveau actinidia arguta issai - varietate autopolenizatoare fara par, tare ma interesa si pe mine dar este un topic despre ei si cei care au comandat sunt cam nemultumiti. Uita-te la topicul despre Furnizori
 
A

Anonymous

Guest
da stiu faza , dar te gandesti totusi ca nu achiti decat in momentul livrarii , si azi dim am vazut si eu ca scria ca nu au par.

Da uitate dar sa fie tot autopolenizatoare.

mersi
 

ghia_don

Active Member
Mi-am cumparat si eu doua plante , sint varietatea Atlas, si acum am aflat ca sint "barbati". Ce ma fac eu acum cu doi ?
 
Sus