Kalanchoe

popescu gp

Well-Known Member
Planta doreste caldura si soarele direct dar nu stiu daca prefera caldura uscata a caloriferlui caci nu am experimentat acest lucru.Poate daca o indepartezi fata de pozitia directa de deasupra caloriferului intr-o parte i-ar merge mai bine si celei neanflorite.Este o parere.
 

dadalyna

New Member
Mi-am achizitionat o kalanchoe din kaufland acum o luna,era superba,a fost plina de flori pana nu demult!acum cer AJUTOR :rugaciune: !!!Pur si simplu i s-au muiat frunzulitele,ce sa-i fac?va rog ajutor!!!
 

Dea

Active Member
dadalyna, ii schimbi de urgenta substratul, reduci udarile ( planta nu suporta umiditate in sol ridicata si nici permanenta), intre udari, substratul trebuie sa se usuce putin. Este de preferat sa o pozitonezi intr-un loc usor mai racoros, dar cu multa lumina naturala. ( In perioada de vara - sa nu fie expusa in razele directe ale soarelui ).; Inlatura orice este uscat din planta.
 

dadalyna

New Member
Multumesc pentru promptitudine!i-am schimbat substratul si totodata si ghiveciul!sper sa nu moare,imi este atat de draga mititica de ea... :rose: :rugaciune:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Dupa parerea mea trebuia sa o lasi cateva zile fara substrat si abia apoi s-o pui in ghiveci. Oricum acum nu uda 5-6 zile daca sta la cald si mai mult daca e la racoare. Sa fie o udare usoara si substratul bine drenat.
Mai multe despre Kalanchoe gasesti aici
viewtopic.php?f=4&t=10260
Pentru orice eventualitate preleveaza 2-3 butasi pentru inradacinare. :gandit:
 

luchian

New Member
Salutare, vin si eu cu o rugaminte sa ma ajutati cu mai multe sfaturi.
Am de aproape 3 ani o floricica Kalanchoe dar nu mi-a inflorit niciodata si plus ca s-a transformat intr-un copacel. Vreau sa o fac sa infloreasca si sa o inmultesc. Am cumparat saptamana trecuta ingrasamant pentru plante cu flori sa vedem daca reusesc sa o conving, daca nu aplic metoda cu pedepsitul la intuneric. Frunzele sunt foarte mici si plus ca nu mai stau drepte crengile.
Va multumesc anticipat.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ar trebui sa o tai ca sa lastareasca. Iar pentru inflorit are nevoie de perioada de repaos iarna, cu udari foarte rare si eventual frig.
Oricum, la cum arata trebuie taiata. Lastarii pe care-i obti poti sa-i pui la inradacinat in substrat combinat cu nisip.
 

luchian

New Member
Multumesc de raspuns dar nu stiu exact daca trebuie sa o tai de jos sau de unde incep frunzele. Dupa ce o tai am inteles ca trebuie sa o las 2-3 zile pe ziar si apoi in pamant? Multumesc.
 

carla

Active Member
Eu am inmultit foarte usor kalanchoele punand lastarii in apa ... cred ca e planta care se inmulteste cel mai usor in felul asta, n-am mai intalnit alta planta sa faca radacini asa de usor. Intr-o saptamana doua se umple de mustati de sus pana jos, pe toata portiunea care sta in apa. O data am pus mai multi lastari intr-un borcan si am uitat de ei ... cand mi-am amintit abia am mai reusit sa le separ radacinile, asa de mari crescusera
E ciudat ca a ta nu a inflorit de trei ani ... ale mele infloresc in fiecare iarna si le neglijez la greu. Din cate stiu au doar doua cerinte, lumina multa si apa putina si in rest isi fac singure treaba
Nu inteleg totusi de ce le trebuie perioada de repaus iarna? Ale mele vara stau şi iarna infloresc :gandit: Or fi dereglate? :mrgreen:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Luchian, bine ai venit! :D
Kalanchoea ta trebuie tuns drastic, adica de jos. Dupa aceea uzi rar. Dupa ce se usuca substratul, sa mai treaca 3-4 zile cel putin si apoi o uzi iar. Substratul sa fie permeabil si apa sa nu stagneze in farfurioara. De fapt suculentele nici nu trebuie sa aiba farfurioara sub ghiveci! ;-) Acum nu are sens sa-i mai pui ingrasamant. Este o planta care nu e "pedepsita" lasand-o la intuneric. :rusine:
Asa cum au spus fetele, lastarii ii pui in apa la inradacinat. Poate inradacina si-n pamant/nisip dar e mai usor in apa.
Mai multe informatii gasesti aici
viewtopic.php?f=47&t=17649

Carla, nu-s dereglate, asa se comporta in mod normal. Dandu-le lumina multa si apa putina, ele-si fac treaba. :D


Sunt plante asa de putin pretentioase incat merita sa le avem.
 

rubia

Member
Buna ziua si Hristos a inviat!
Am trei kalanchoe, galben portocalui si rosu. Voi pune si poze cu ele dar deocamdata am nevoie de un raspuns urgent. Nu stiu din ce motiv le palesc florile. Imbobocesc, se deschide putin floarea, apoi paleste. Toate sunt primite din comert inafara de cea portocalie, care este sanatoasa si nu ii cad florile. Nu inteleg unde gresesc dar imi plac foarte mult si vreau sa creasca mari si frumoase. Daca s-a confruntat careva cu aceeasi problema poate ma ajuta si pe mn cu un sfat. Multumesc!
 

Dea

Active Member
Poate este indicat sa-i schimbi substratul. Nu o uda prea des, nu iubeste multa umiditate. Nu tolereaza soarele direct si nu-i prea place caldura mare. Daca pe frunze apar pete albicioase, inseamna ca e un fung ( sunt sensibilile la fungi ), in acest caz trebuie stropita cu un fungicid.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator


Racoare?Estem.
Loc?Estem.
Lumina?Estem.
Asa ca m-am regalat cu 3 bucati inflorite.Sa vedem cum se vor comporta. :gandit:
 
Sus