Kalanchoe

Tulipa

Member
Pai, Laura draga, am lasat-o ca un stalp de telegraf, nu mai am ce sa stropesc, doar tulpina pe care am spalat-o foarte bine. In plus, se plangeau unii ca fungicidele nu prea au efect, depinde de fungicid, la unii au avut, la unii nu....... :roll: E complicat rau. Pana una-alta, au am actionat. Acuma, daca e sa ma fie ceva, o sa trec si la fungicide. Ce imi recomandati?
 

LauraT

Member
Eu personal am dat alternativ din zece in zece zile , de trei ori cu fungicide : Tilt , Topsin , Aliette ,am pulverizat planta si pamantul Khalanchoele mele au facut fainare in trecut ; din cauza umiditatii si a frigului, asa ca ai grija ! :D
 

Tulipa

Member
Sa stii ca Tilt e foarte bun, se plangeau unii ca alte fungicide nu au avut efect, dar Tilt-ul a fost foarte ok. La mine nu-i frig, dar am cumparat-o asa din hypermarket. Cine stie acolo cum au tinut-o? Oricum, eu acuma sper sa fie bine. E ca un stalp, sper sa-i mai dea frunzute :)
 

akhalteke

Member
Uff, eu am primit 2 plantute anul asta, inflorite. Una o duce bine, in schimb cealalta (care a fost cumparata din supermarket) are o portiune a tulpinii innegrita, deasupra solului, iar pe portiunea respectiva petiolul frunzelor s-a innegrit si el si s-a inmuiat. Portiunea de tulpina cu pricina e tare deocamdata. Nu stiu care o fi cauza si ce pot sa fac. Deocamdata am pus mici lastarasi la inradacinat, sa am de rezerva.
 

akhalteke

Member
Si eu sper! Noroc ca e total separata de cealalta planta, sa nu se extinda.
Saraca, imi e mila, ca are floricica si bobocei. :(
 

Tulipa

Member
Stiu cum te simti, si a mea avea o groaza de bobocei si chiar o floricica. Le-am taiat pe toate s-o scap de fainare. Acuma arata ca un stalp de telegraf, nu-mi dau seama daca mai pot sa sper la alte frunzulite sau nu. Totusi, nu vreau sa cred ca va muri, asa ca am pus-o la observat. E bine ca ai luat masuri de precautie :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Avand jardiniere cu diferite culori de kalanchoe ieri le-am scos la aer si vad ca nu au reactionat rau;mai am cateva mai deosebite pe care inca le tin la interior.
 

Tulipa

Member
Bafta multa! A mea continua sa fie stalp de telegraf :( Ce sa facem, asta e. Macar de-am scapa tefere de fainare.......
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Taie "stalpul" de deasupra solului. Stiu ca nu te induri, dar scapi sigur si de fainare si de forma urata care o sa o aibe planta dupa ce-si revine. :idea:
Eu asa am procedat anul trecut cu una de pe casa scarii si apoi s-a regenerat frumos si a inflorit toata iarna. Important este sa o uzi rar de tot, cam la 2 saptamani cel mai des.
 

popescu gp

Well-Known Member
Tzep are dreptate cu kalanchoele.eu le-am udat rara in iarna si acum au boboci( nu stiu insa cum va fi cu racoarea de noapte,caci am fost indus in eroare de prognoza data in Dobrogea ,ca temperetura noaptea nu va mai scadea sun 5 gradeC,si aseara au fost 1.4 gradeC) Cu D-zeu inainte caci am scos aproape toate plantele afara( nu hibi,achi,passi ),dar oarecum la adapost.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Eu si pe a ta as tunde-o cam la 5 max 10 cm deasupra solului. :oops: Kalanchoele se regenereaza repede si frumos. Planta e batrana si nu a avut conditiile cele mai bune de crestere. Incearca sa-i faci o fotografie sa se vada toata. :idea:
 

Tulipa

Member
Am taiat-o pe a mea aproape de pamant. Ramasese doar un stalp si intre timp am aflat ca e bine sa o tai de tot ca sa creasca. De tot? Am inteles eu bine? Sper ca n-am facut vreo boacana :) Acum astept "verdictul", ori creste, ori nu mai creste. In cateva zile o sa aflu :|
 
Sus