Kalanchoe

popescu gp

Well-Known Member
Eu grabit din cauza spatiului am cos jardinierele cu kalanchoe cu boboci si din cauza vremii multi boboci s-au parlit,ba chiar si unele frunze.Noroc cu cele din ghivece tinute sub observatie.Vremea asta oscilanta ne incurca si distruge temporar plantele
 

Tulipa

Member
Kalanchoea mea tunsa zero din cauza fainarii a inceput sa dea frunzute. Sunt foarte fericita. Tin sa multumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi pe aici :oops:
 

Tulipa

Member
:( ........ stiu......... si pentru mine practica asta e cam ultima din lista cand o floare se imbolnaveste. Dar acum planta era micuta oricum. Stiu ca va creste frumos de acum si suntem foarte bucuroase ca am scapat intr-adevar de fainare.
 

Loki

Member
E o pacoste fainarea la kalanchoe :x am avut si eu planta bolnava si nu am stiut ce sa ii fac, dar dupa ce a ramas cheala si-a revenit si spre surprinderea mea anul acesta a inflorit :eek:
 

Tulipa

Member
Bravo, Loki! Ai procedat si tu ca si mine si ma bucur ca se vad rezultate. Si a mea are deja frunzute si creste. Nu-mi pare rau ca i-am aplicat taierea aceea fiindca am scapat de fainare si stiu ca va creste frumos. Exemplul tau confirma treaba asta :wink:
 

Simina

Active Member
elena_luminita a spus:
Dupa ce am citit despre inmultirea prin frunze mi-am propus sa incerc, si pentru ca aveam la indemana doar frunze de kalanchoe, am inceput cu ea. Am taiat-o transversal in doua si am pus fiecare fragment in pamant de cactusi putin umezit.Am acoperit ghiveciul cu o punga si l-am pus pe pervazul gemului la lumina si caldura. Asta s-a intamplat in urma cu vreo 4-5saptamani.Lastarii inca nu au aparut, dar sigur are radacini, pentru ca am scos un fragment sa vad ce face. Ii tin sub observatie in continuare. Sunt curioasa sa vad daca totusi va da si lastari si cat timp va trece pana atunci. Imi este clar ca mai repede se inmulteste prin lastari luati de la planta, dar curiozitatea si dorinta de a vedea daca am noroc si la inmultitul cu frunzele m-au facut sa incerc :oops: :oops:
CHRISS a spus:
Acum am vazut acest topic :oops: Eu chiar am avut succes cu kalanchoe prinsa din frunze.Am pus frunza in pamant si nu dupa prea multa vreme au aparut frunzulite mici.O sa pun si poze imediat ce le gasesc.Chiar se poate inmulti si din frunze. :D
elena_luminita a spus:
La mine, din pacate, nu a dat rezultate. frunza a facut radacini si atata tot, nu a facut si pui :cry: :cry:
sarselia a spus:
Eu una ma gandescca din moment ce a facut radacini frunza ar trebui sa ii apara si puiutii.....
sau?
:?
andreiacamelia a spus:
Creste si din frunza, dar mai incet. Asa ca rabdare Elena!
 

rubia

Member
Buna! :D
Am si eu o kalanchoe pe care am primit-o anul trecut. Era plina de flori dar la cateva zile a inceput sa se usuce si am replantat-o. A crescut inalta si frumoasa dar nu a mai inflorit. Am citit mai multe informatii legat de inmultire si am vazut ca sunt mai multe metode. Sa va spun cum am procedat eu pana la urma: pentru ca am vazut ca nu imi infloreste kalanchoe, am taiat doi lastari, unul de 10 cm si unul de 4 cm(cu aproximatie) pe care i-am plantat direct in pamant doar ca pe cel de 4 cm l-am acoperit cu o punga inchisa la culoare. Planta-mama am dus-o pe hol, dupa ce i-am taiat varfurile( sa nu mai creasca in inaltime) si am de gand sa o las acolo cam o luna, apoi sa o aduc iar la lumina, poate imi face flori. Astept parerea voastra, daca am procedat bine. O sa pun si niste poze in curand :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Ca orice planta si kalanchoia are nevoie de o perioada de odihna;daca o sa ai conditii de sera sa ii poti oferi ea va mai inflori acum,prin fortare, altfel doar la primavara.Intradevar ea trebuie intinerita pentru a inflori abundent dar in momentul prielnic dezvoltarii care este primavara in regiunile noastre;ea se comporta cam asemanator cactusului:soare direct dupa o aeratie buna in sol,cu putina pretentie la apa.Asta este parerea mea.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
tzep a spus:
rubia a spus:
pai daca este kalanchoe atunci asta ce este, tot kalanchoe?
https://picasaweb.google.com/1176725425 ... 9527221026
Pe asta din poza am primit-o anul trecut, avea multe flori galbene dar s-a ofilit la scurt timp si nu a mai inflorit de atunci. :D
Rubia ca sa nu mai ai nelamuriri
viewtopic.php?f=4&t=10260
viewtopic.php?f=4&t=765

A ta este Kalanchoe blosfeldiana. Trebuie tunsa.
popescu gp a spus:
Rubia nu vreau sa te bag in ceata,dar sunt multe feluri de kalanchoe;colegul Alex Gyorfi a dat denumirea de uniflora la un exempu dat ,dar in realitate este cunoscuta sub denumirea de Tessa;apoi mai sunt speciile pumilla,longiflora,fedtschenkai(asta este taratoare si ramificata)apoi tubiflora cu plante mai mici pe marginea frunzelor f.mari si beharensis cu frunze mari triunghiulare,asta pe langa cele enumerate in exemplele colegilor;deci in concluzie poti sa faci o colectie tematica diversificata numai la kalanchoe daca esti pasionata de aceste flori.
rubia a spus:
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Imi plac toate florile si daca as locui la curte cu siguranta as avea o colectie dar nu am spatiu in apartament pentru prea multe plante asa ca le prefer pe cele care infloresc. Eu tin toate florile la geam, pe pervaz, deci langa calorifer si mi-e teama sa nu le pierd. Daca puteti sa imi spuneti, din experienta voastra, cum se comporta kalanchoe tinuta aproape de calorifer. Momentan sunt foarte dezamagita pentru ca una din ele nu a mai inflorit de cand am primit-o si am incercat sa o inmultesc dar pisica mea are grija sa o scuture de frunze. Astept sa vad cum se comporta cealalta kalanchoe si va tin la curent. Cel mai mare regret al meu, legat de flori , este ca nu am spatiu sa tin cat mai multe si nici conditii prea bune pt ele iarna, singurul loc fiind la geam.
Nu am tinut Kalanchoele iarna in camere supraincalzite, asa ca nu-ti pot spune. :nu-mi_place:
In topicul acesta fetele au tot spus cum au procedat si ce au facut cu plantele lor.

Pentru inmultire e suficient ca sa pui butasi cu 2 frunze in apa. Poate pisica nu le mai scutura? :?

Spui ca nu a mai inflorit dupa ce i-au trecut florile.
Pentru stimularea de noi tulpini florifere, se taie tijele florale, după uscarea completa florilor.
O durata a zilei de 8-10 ore (zi scurta), urmata apoi de plasarea plantei la întuneric, provoaca apariţia de boboci florali.
 
Sus