Kaki,copacul supravietuitor

claude

Well-Known Member
Moderator
victoria a spus:
Pai da.Si atunci de ce este atat de scumpa acolo?
Inca nu am dat telefon la Viragrio.O sa dau maine si va spun cat costa acolo un Kaki.

Daca suni, te rog intreaba si ce inaltime au!
 

Kamelia

Member
si eu vreau 2kaki tipo si 2 KAKI ROJO BRILLANTE .am trimis un e-mail la VIRAGRIOS in data de 2februarie si nu am primit nici un raspuns.
 

Kamelia

Member
nici acum nu am primit raspuns de la VIRAGRIOS,daca stiti alti producatori de KAKI,la preturi rezonabile va rog sa-mi spuneti si mie.MII DE MULTUMIRI
 

happy

Well-Known Member
Cei de pe forumul Softpedia au dat-o in bara cu achizitia de kaki de la Viragrios,au dat banii si n-au mai avut pomi sa le dea.Mare noroc am avut cu Dana,sa fii sanatoasa si sa mai ai grija de noi :D :dans:
 

thea

Member
Cine are Kaki de anul trecut,cel putin,poate sa-mi spuna in ce stare se afla?
Al meu are niste mugurasi dar par ciudati,are un semn pe tulpina,mai jos langa altoi,care mi-a dat speranta ca este viabil,dar nu stiu de ce nu s-au dezvoltat inca mugurasii de pe ramuri?
 

iris

Active Member
thea a spus:
Cine are Kaki de anul trecut,cel putin,poate sa-mi spuna in ce stare se afla?
Al meu are niste mugurasi dar par ciudati,are un semn pe tulpina,mai jos langa altoi,care mi-a dat speranta ca este viabil,dar nu stiu de ce nu s-au dezvoltat inca mugurasii de pe ramuri?
Eu am kaki dar in toamna i-am transplantat si inca nu au intrat in vegetatie. Sper doar sa fii supravietuit unul din doi. :( inca mai sper anul trecut au intrat destul de tarziu in vegetatie la inceputul lunii Iulie.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Asa tarziu intra in vegetatie? Mi se pare ciudat! Si kaki al meu, plantat in primavara asta...STA :( Chestia e ca are o cunostintan tot din comuna, si ai lui au intrat in vegetatie, plantati tot in primavara asta, e drept ca mai devreme decat al meu...Al meu deocamdata pare verde, tulpina dar... :(
 

happy

Well-Known Member
Este mai rece pe la voi,Claudia.Ar fi bine sa-ti trimit putina caldura de la noi,deja este prea cald pt. perioada,nu ploua,astazi am bagat apa la capsuni,pamantul beton.Kaki al meu are mugurii doar sa plesneasca,ii merge bine si este plantat in primavara! :D Daca are coaja verde o sa-i dea!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Este mai rece pe la voi,Claudia.Ar fi bine sa-ti trimit putina caldura de la noi,deja este prea cald pt. perioada,nu ploua,astazi am bagat apa la capsuni,pamantul beton.Kaki al meu are mugurii doar sa plesneasca,ii merge bine si este plantat in primavara! :D Daca are coaja verde o sa-i dea!
sper sa ai dreptate...sa nu fi inghetat mugurii acum 10 zile cand a brumat puternic... :( Vorba aia, din cantecul Corinei Chiriac "eu mai astept si mai sper" :)
 

thea

Member
Fetelor,va pup pe toate!
Daca acest pom rodeste asa de tarziu,este probabil sa intre mai tarziu in vegetatie si sa nu fie afectat de iarna trecuta! :)

Regret ca anul trecut,cand il aveam in ghiveci si nu l-am tinut afara,nu am retinut cand a intrat in vegetatie.
Una peste alta,eu mai sper.
Am sa va tin la curent!
 

presco

Active Member
Si kakiul meu achizitionat prin Dana Rusu :hug: de abia acum a inceput sa inmugureasca! Daca tulpina e verde sigur o sa inmugureasca si ai vostri!
 

thea

Member
claude a spus:
happy a spus:
Este mai rece pe la voi,Claudia.Ar fi bine sa-ti trimit putina caldura de la noi,deja este prea cald pt. perioada,nu ploua,astazi am bagat apa la capsuni,pamantul beton.Kaki al meu are mugurii doar sa plesneasca,ii merge bine si este plantat in primavara! :D Daca are coaja verde o sa-i dea!
sper sa ai dreptate...sa nu fi inghetat mugurii acum 10 zile cand a brumat puternic... :( Vorba aia, din cantecul Corinei Chiriac "eu mai astept si mai sper" :)
Eu tot de bruma asta ma ingrijorez,ca si pe aici prin sud s-a pus,am patit-o cu Goji saracul,ca tocmai atunci m-am gasit sa-l scot din casa!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce va fac pomisorii? Al meu inverzeste de jos, are doi mugurasi verzi, miiiiici chiar deasupra punctului de altoi, mai sus nimic. Ma gandesc ca nici nu vor mai inverzi, de-acum, mugurasii ceilalti :( Drept sa spun, mira-m-as sa iasa pom din asta...si sa mai si mananc fructe din el...Da' nu-l tai inca, macar sa se vada din iarba, sa nu mi-l coseasca... :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce va fac pomisorii? Al meu inverzeste de jos, are doi mugurasi verzi, miiiiici chiar deasupra punctului de altoi, mai sus nimic. Ma gandesc ca nici nu vor mai inverzi, de-acum, mugurasii ceilalti :( Drept sa spun, mira-m-as sa iasa pom din asta...si sa mai si mananc fructe din el...Da' nu-l tai inca, macar sa se vada din iarba, sa nu mi-l coseasca... :mrgreen:
 

gabiee

Active Member
si ai mei tot asa arata ca si la happy , cel putin acum vreo trei zile , cand am mai putut iesi in gradina , ca de atunci incontinu ploua la noi :(
 

thea

Member
Happy be happy! :)

Claudia si Kaki al meu avea acum 3 saptamani un muguras(il vedeai numai cu lupa) exact cum spui tu,deasupra altoiului!
Recitind ce am scris anul trecut, am vazut ca al meu Kaki a dat semne de viata cam prin iunie! :idea:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
thea a spus:
Claudia si Kaki al meu avea acum 3 saptamani un muguras(il vedeai numai cu lupa) exact cum spui tu,deasupra altoiului!
Recitind ce am scris anul trecut, am vazut ca al meu Kaki a dat semne de viata cam prin iunie! :idea:
Si a apucat sa creasca ceva anul trecut? De fapt, chiar daca a crescut si acum iti inmugureste doar de langa altoi, n-ai facut nici o scofala :( Daca asa fac sensibilosii astia atunci nu prea merita sa te rogi de ei in fiecare an sa dea ceva verde :(
 
Sus