Kaki,copacul supravietuitor

happy

Well-Known Member
poza cu salcam galben este de pe net :rofl: (caut seminte sa pun si eu)as vrea si seminte de robinia dar nu am de unde sa iau.
 

happy

Well-Known Member
Ares ai un album extraordinar,am vazut ca ai laburnum ,este puiet cumva?ma interesau seminte.mi-a promis cineva din Neptun puieti de salcam galben!o sa intreb de seminte pt. la primavara. :wink:
 

happy

Well-Known Member
Am cautat pe net despre firma Viragrios si nu am gasit catalog de produse pentru a-mi achizitiona kaki.Stie cineva alta firma?(nu Sieberz ca te-ndoaie la buzunar!) :cry:
 

happy

Well-Known Member
am cumparat fructe de kaki si nu au seminte deci ramane varianta cumpararii pritr-o firma.la Sieberz este prea scump!(99Ron :x )
 

George

Member
In dimineata asta am trimis un mail la viragrio iar in seara asta am si primit raspuns la solicitarea listei de preturi. Am tot cautat copacei de kaki la diversi producatori, dar am descoperit ca cel mai avantajos pret este la firma de mai sus (4.5 euro), singura problema este ca acestia vor fi disponibili doar incepand cu a doua jumatate a lunii februarie.
 

happy

Well-Known Member
George,da-mi si mie pe ce adresa de mail ai trimis la Viragrios ,cea pe care am luat-o de pe net(viragrios@vragrios.com) imi este respinsa de net!multumesc anticipat! :) (sau trimite-mi si mie catalogul de produse) :idea:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
George a spus:
In dimineata asta am trimis un mail la viragrio iar in seara asta am si primit raspuns la solicitarea listei de preturi. Am tot cautat copacei de kaki la diversi producatori, dar am descoperit ca cel mai avantajos pret este la firma de mai sus (4.5 euro), singura problema este ca acestia vor fi disponibili doar incepand cu a doua jumatate a lunii februarie.

Am incercat sa intru pe site-ul Viragrios, dar imi da ca e in constructie. Stii cumva daca plantele kaki de la ei sunt specii aclimatizate la temperaturile de la noi? M-ar interesa si pe mine un copacel kaki
 

George

Member
Din cat am aflat eu sunt doua soiuri de diospyros kaki, soiul tipo care rezista pana la aproximativ -15 grade C si soiul rojo brillante, de origine spaniola, se pare ca acesta este putin mai sensibil la frig decat Tipo, de aceea iarna necesita protectie.

Hapy, ti-am trimis mp cu datele cerute.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Site nu e in reconstructie , au pur si simplu probleme la server cu domeniul lor .
Eu mi am luat un Fuyu Jiro (din Franta) pe langa cei Tipo si Rojo de la D-na Ramona si am vb cu ea daca va aduce si alte soiuri cu fructe mai mari si mai putin astringente , si din vb in vb mi-a zis ca ce aduce in tara trece printr-po aclimatizare mai intii .
Doar ca sunt cam sensibili la gerul tarziu decat la gerul din mijlocul iernii.
succes
 

happy

Well-Known Member
Multumesc mult George!am luat legatura cu Ramona! bun este site-ul asta afara ninge si noi vorbim de plante uitand de frig! :cry:
 

George

Member
hapy a spus:
Multumesc mult George!am luat legatura cu Ramona! bun este site-ul asta afara ninge si noi vorbim de plante uitand de frig!
Lasa ca scapam noi de frig si va veni vremea sa stam in gradina pana la ore tarzii :D
 

victoria

Active Member
George a spus:
In dimineata asta am trimis un mail la viragrio iar in seara asta am si primit raspuns la solicitarea listei de preturi. Am tot cautat copacei de kaki la diversi producatori, dar am descoperit ca cel mai avantajos pret este la firma de mai sus (4.5 euro), singura problema este ca acestia vor fi disponibili doar incepand cu a doua jumatate a lunii februarie.
buna.As vrea si eu oferta de preturi de la Viragrio daca se poate. :D
 

victoria

Active Member
Nu inteleg un lucru.
De ce la Viragrio Kaki are pretul 4,5 euro, iar la Sieberz este 99 roni?Este o diferenta foarte mare.Mi se pare suspect de mic pretul la Viragrio
 

victoria

Active Member
Pai da.Si atunci de ce este atat de scumpa acolo?
Inca nu am dat telefon la Viragrio.O sa dau maine si va spun cat costa acolo un Kaki.
 
Sus