Kaki,copacul supravietuitor

mena

Member
Arata foarte bine pomisorii. Cred ca o sa incerc si eu sa imi iau unul. :wink: acum ca vad la tine evolutia lor.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sal si eu am luat patru de la ei , doi au intrat in vegetatie tot asa tarziu iar unu a inceput acum o sapt sa lastareasca (sper ca reuseste sa faca ceva sa l salvez) si am cumparat ptr ei la iarna panza de sac din canepa care e mult mai buna decat rogojina ptr ca opreste gerul si vantul dar lasa sa respire coaja.
Pericolul nu e la inceput sau in timpul iernii ci in zilele cind afara seara coboara sub 0C si ziua sunt peste 5C .
Sper ca te ajuta si poate mai apar si altii in clubul "kaki"
servus
 

gino

Member
Intreba cineva daca Dyospiros kaki poate sa creasca si in zona Bucurestiului... Raspunsul este DA, exista cativa copaci pe undeva prin Berceni, daca nu ma insel...Am mancat cateva fructe acum cativa ani...sunt dulci - acrisoare si destul de astringente...
Am semanat samburii si am avut si cativa copacei pe care i-am facut cadou prietenilor interesati...De acum in colo incep sa se coaca fructele, daca voi localiza locul exact, va voi anunta daca doriti sa culegeti fructe de kaki... :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si cel/cele care mananca poate arunca semintele si la noi astia care suntem de mai departe :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ma inscriu si eu la clubul de Dyospiros (nu de kaki)...;-)

Da.. sint foarte multe soiuri de Dyospiros, mai ales cele hibirdizate cu cel nordamerican (Virginiana) sint rezistente la frig, dar si cele care provin din Rusia.
Dyospiros virginiana se pare ca nu e astringent, dar fructul e mai mic. Hibrizii insa mostenesc destul de mult rezistenta la frig.

E foarte posibil sa le displaca foarte mult transplantarea. Poate o plantare de toamna se merita incercata..

Gino, daca poti sa ne dai si noua de veste, ar fi grozav.

Ca idee ar fi foarte util un topic unde am putea identifica zonele (macar din orasele mari) unde se gasesc asemenea resurse mai exotice, si pt a dezvolta ce au inceput altzii si pt a salva in cazul in care sint in pericol.

Ce zice-ti, incercam sa facem o asemenea harta ? Eu stiu de un rodiu ornamental in Bucuresti de la care as vrea niste lastari...;-)
 

iris

Active Member
Dupa ce i-am bibilit o vara pe cei doi supravietuitori acu' am dat cu bata'n balta si i-am mutat adica transplantat in urma cu doua saptamani deoarece in aceasta toamna am avut cam multi pitici pe creier si m-au determinat la fapte "mari" in locul lor mi-am pregatit terenul pt. o viitoare mini gradina de legume. :eek:f: Sper din suflet sa nu regret decizia mea. In primavara va sciu cum stau cu dansii .
Imagini cu cei doi kaki supravietuitori din acest an http://irismihnea.sunphoto.ro/004_La_mosie_-_Kaki
 
Pana la urma, ai acoperit kaki pt iarna? Am luat si eu unul anu' asta de la Sieberz.ro, si mi-au adus o plantuza amarata si cam uscata... sper sa am noroc...
 

iris

Active Member
ares cel mare a spus:
Pana la urma, ai acoperit kaki pt iarna? Am luat si eu unul anu' asta de la Sieberz.ro, si mi-au adus o plantuza amarata si cam uscata... sper sa am noroc...
Nu i-am protejat cu nimic. Astept sa vad la primavara daca au supravietuit; iarna de pana acum nu a fost foarte geroasa .
 
Ma gandeam ca fiind in primul an, ar fi bine sa fie protejat...

Oare a mancat cineva din productie locala?
Kaki (Diospyros kaki 'Costata')
 

happy

Well-Known Member
kaki iesiti din seminte nu or fi valabili? se gasesc fructe in super market si as incerca! 8)
 
? la ce magazine ati gasit? ...acuma daca tot am cumparat copacul.... poate aflu si ce gust au fructele... ca apoi sa-l arunc :)
 

happy

Well-Known Member
ieri am fost la kaufland si se terminasera fructele de kaki(mananca slobozenii fructe exotice nu gluma!)au spus ca aduc azi,dar daca" ares " spune ca nu au seminte fructele mai bine fac o comanda la Viragros.vom vedea!
 
n-am zis eu ca nu iese din samanta!!

PS: ai chestii frumoase acolo la amara... la eu n-am reusit sa conving sa creasca la mine thunbergia, pavlownia, robiania ...
 

gabiee

Active Member
hapy , foarte frumoasa gradina ta , felicitari
ai o multime de plante , care mi-am pus si eu in cap anul acesta , ca vreau sa le am :D
 
Sus