Jasminum nudiflorum

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa arata azi:


ciugulit sau nu a reusit totusi sa pastreze citiva boboci care se vor transforma in flori cit de curind :D
 

karmenutza

Member
:eek: :eek: Deja infloreste?! Asta nu e numita si "floarea Pastelui"? Seamana foarte bine cu ceva care am eu in spatele blocului dar inca nu da nici un semn ca ar "misca". Si de obicei e prima care infloreste pe aici, prin spate!
Dar poate confund.
 

ghia_don

Active Member
Daca-i "Jasmin de iarna", cum sa nu infloreasca acum?? :wink:
Gabiuta, tare-i harnicut...toti bobocii sint la locul lor, asa ca in curind vei avea o explozie de flori :D .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu stiu exact daca asta e iasomie.. dar acasa asa o stiam si asa miroase... . Poate ma lamuritzi voi....acu e deja mare ca tufa are peste 25 de ani...

 

v.cristina

Active Member
jasminum polyanthum este numita jasmin de iarna sau de camera si este o planta de apartament iar cea prezentata in poza ta popgeo este philadelpuhus coronarium si este un arbust

ambele fac parte din aceiasi familie magnoliopsida, sper sa fi scris corect :) si dupa parerea mea au un miros asemanator
 

cory_helen

Active Member
am o intrebare incuietoare... poate ca am mai pus-o pe undeva... am luat un lastarel de iasomie de gradina si l-am pus la prins... a inceput sa faca radacinute...

merge sa o tin in balcon? si cam cand merge sa o plantez? o sa o pun intr-un ghivecel mic la inceput... si poate ca am s-o las peste iarna in balcon... am sanse sa o vad inflorita?

si sa-i mearga bine...? imi place enorm ... iar tufa de unde am luat-o era inflorita si mirosea divin... :wink:
 

mirela06

Active Member
Popgeo, este iasomie. Asa o am in curte la tara la sotul meu. Rau e ca este atit de batrin pomisorul ca a inceput sa se cam ofileasca parti din el.
 

michaela

Active Member
lelia a spus:
oare se vor deschide floricelele ,dupa gerul indurat ?

kerkyra a spus:
Mie nu mi se pare ca in poza ar fi jasmin, ci forsythia...
lelia a spus:
Pe eticheta scria, jasminum nudiflorum si e diferit de forsythia.
kerkyra a spus:
Da, cred ca ai dreptate, nu stiam de specia asta, asa mai invat :D
lelia a spus:
:D crezi ca eu stiam daca nu o vedeam pe aici ?
Si intre timp ,am gasit si topicul lui ,l-au mutat fetele la sectiunea ,,arbusti si arbori exotici '' :oops:
 

lelia

Well-Known Member
O iarna grea si o experienta neplacuta ,nu s-au mai deschis florile si s-au uscat si ceilalti boboci :( acum mai are pe varfuri ceva mugurasi de floare ,sper sa-l vad inflorit .Poate a fost prea tanar sau are totusi niste limite de temperatura .
 

magda

Active Member
Moderator
Am fost astazi la tara si mititelul meu a inflorit. E adevarat ca o singura floricica era deschisa si mai are inca 5 - 6 bobocei, dar este tinerel - l-am primit in august si are abia 40 cm inaltime. Poze maine ca acum nu am energia necesara.
 

lelia

Well-Known Member
Toata iarna s-a chinuit sa infloreasca ,dar a fost prea frig :( cum a prins un pic de soare ,si-a dat drumul :

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si al meu tot asa .Insa eu am sa il tund dupa ce ii trac florile ca sa lastareasca mai frumos.Poza miine facuta azi :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Am comandat si eu in primavara, iasomie de iarna. A mers bine toata vara insa am considerat ca locul in care am plantat-o nu era potrivit pentru ce imi doream eu. In toamna am mutat-o. Am incercat sa o scot cu radacinile intregi (se facusera cam mari) dar cred ca le-am mai ciupit pe ici pe colo. Acum, la o luna de la transplant, toate frunzele s-au ingalbnit chiar maronit si cred ca vor cadea. Oare isi revine la primavara sau am pierdut-o?
 
Sus