Jasminum nudiflorum

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doua tufe:
poate stie cineva varietatea :? .Are deja boboc in virful unei ramuri.Nu m-a lamurit nici Dl.Google cu imaginile :(
 

Ariana

Member
Caut si eu mi multe informatii despre iasomia de gradina. Pe google nici eu nu am gasit mai multe detalii despre ingrijire. Mai multe detalii am gasit depre iasomia de apartament aceea ce semana oarecum cu hoya.
Stie cineva un link pe unde as putea afla mai multe despre cultivarea si ingrijirea iasomiei ca tufa?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum nu stiu ce intelegi tu prin iasomia de gradina.Ce planta o consideri a fi iasomie?Multi spun si la lonicera asa.Da-ne mai multe detalii ca sa vedem despre ce este vorba.Frunze,flori,etc...eventual o poza-doua :D si apoi ne lamurim si putem sa detailam.
 

v.cristina

Active Member
Ariana a spus:
Caut si eu mi multe informatii despre iasomia de gradina. Pe google nici eu nu am gasit mai multe detalii despre ingrijire. Mai multe detalii am gasit depre iasomia de apartament aceea ce semana oarecum cu hoya.
Stie cineva un link pe unde as putea afla mai multe despre cultivarea si ingrijirea iasomiei ca tufa?
incearca sa cauti pe google iasomia de gradina sub denumirea de philadelphus coronarius - popular se mai numeste si lamaita - cred ca o sa ai mai mult noroc
iar daca nu este vorba de lamaita mai exista o varianta numita deutzia cunoscuta si ca iasomia falsa sunt aproape identice singura diferenta este ca deutzia nu miroase



bafta!!!
 

IULIA

Active Member
eu am 2 tufe de iasomie la sot la serv, puse afara. am tuns si toaletat trandafirii si pt ele nu stiu ce lucrari de iarna se fac. le-am pus anul asta, prin iunie. nu au inflorit , sint micutze, cam jumatate de metru inaltime.
stiti ceva de ingrijirea de iarna?
e genul cu flori albe, parfumate, cu floarea ca stelutza, si 2 rinduri de petale. :)
 

adiadi

Member
exista o varietate de iasomie ,arbust de exterior, care face flori galbene in decembrie. am vazut ceva poze. dar nu avea den latina.stiti ceva despre asta?
 

adiadi

Member
Multumesc. Si LA MULTI ANI pt ieri. SA-TI FIE VIATA MEREU INFLORITA! :hug:
SO,am vazut undeva intr-o poza um pomulet inflorit (erau floricele galbene).....si zapada :eek: !!! am gasit ceva pe gooogle(Jasminum Polyanthum) . chiar nu stiu cum pot sa-l am in curte :?
 

adiadi

Member
in poza mea erau flori galbene. daca reusesc sa o mai gasesc ti-o arat.tot caut si eu, sunt destul de catar .
Ericaccea, acest nume iti spune ceva?
 
Sus