Jasmin

adrianam

Well-Known Member
Eu l-am scos afara dar la soare. Dupa o perioada de acomodare cam de 2-3 saptamani, vad ca au inceput sa ii apara frunze noi.
 

numauita

Member
L-am scos afara , are soare in prima parte a zilei, l-am despletit, ,l-am mutat intr-un ghiveci mai mare, poate cam mare pt el si nu a mai facut flori , nici frunze, s-a cam lenevit de cand cu noul ghiveci . Initial era in ghiveci de florarie mic si cu un pamant ciudat ca de burete.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca vor germina chiar nu stiu......dar si eu am pus :oops: si sunt curioasa daca iese ceva :?
 

carmenn

Member
Acuma sunt ori dupa inflorire, ori inainte...dar eu cred ca dupa :rofl:
Le-as mai lasa sa se coaca, nu ca as sti cand sunt coapte, si apoi mi-oi incerca norocul. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doina le vezi cu greu dar in timp ce florile se usuca ele fac acele bobite de care zice Carmenn.Trebuie sa fii pe faza ca sa le recoltezi :oops: .Eu am reusit numai d ela doua floricele.Acum.........vom vedea!
 

tinaM

Member
:dans: :dans: :dans:
O iconita sa faca si tumbe nu avem???
Nu stiu cu ce am gresit, dar Jasminul meu vrea sa infloreasca a doua oara in primavara asta :eek: . E plin de bobocei. Si a mai inflorit o data prin ianuarie :rofl: si imi rad si ochii de bucurie cand stiu ce ma asteapta
 

tinaM

Member
Pai sa reconstitui. Mda, anul trecut, prin octombrie, la-m dus la birou, ca pedeapsa ca nu mi-a inflorit si l-am asezat intre geamuri la racoare. Cand am vazut ca face boboci, mi s-a facut mila si l-am adus acasa, la caldura, de, ca doar era plin. M-a fericit vre-o 2-3 saptamani cu minunatiile ei si apoi a stagnat: cea mai mare parte din boboci s-au uscat, restul au intepenit asa si nu i-a crescut nici macar o frunza (e cam cheala din punctul asta de vedere). Mie nu mi-a convenit situatia si am scos-o cam devreme pe pervaz: a batut-o soarele de se inrosisera frunzele, asa ca a mai pierdut ceva frunze si s-au mai uscat o parte din boboceii ramasi intepeniti. A fost vremea aceea rece si eu am lasat-o tot afara, ca renovam sufrageria si nu mai aveam loc.
Ma gandesc si io amu ca i-a priit vremea rece ca i-au dat bobocei noi si multi. Curios ca din cei ramasi, unii isi dau drumul si sunt mai... grasi :? or fi dubli??
 

angela draganoiu

Active Member
este sigur ca ii prieste vremea mai rece. dar eu nu am cum sa-i ofer temeperatura mai scazuta asa ca sta la bucatarie pe geam, spre rasarit, a incercat sa faca 2 floricele dar s-au uscat. acu' creste ca nebunu' are multe ramurele, sa-l vad ce face in primavara.
 

carmenn

Member
Al meu sta la soare, afara, si creste in nestire...
- inca n-am recoltat bobitele alea, ma gandeam sa le las sa vad dc isi schimba culoarea si nimic pana acum - Gabiuta , ale tale ce fac ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bobitele??? :) Ca jasminul o duce bine.Face flori.Mai putine ca iarna dar e plin d ebobocei care izbucnesc din cind in cind :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Jasminul meu creste ca nebunul dar n-a facut nici macar o singura floare. Azi l-am mutat la soare si... mai sub ochii mei! Sa vad eu ce se petrece, ca sa-l cert la timp. :p
 
D

dyayzh

Guest
Si jasminul meu da semne de refacere dupa schimbarea pamantului :wink: Nu visez la flori, sunt bucuroasa ca-si revine :D
 

tinaM

Member
Din ce am observat eu la iasomia asta, face mai intai florile si apoi face alti lastari; astia vor inflori abia in anul urmator, dupa o perioada de repaus la racoare. Si bobocii nu se mai dezvolta daca este adusa din nou la caldura.
 

adrianam

Well-Known Member
Al meu are o ramura care creste ca nebuna- are cred ca 1m lungime, nici nu stiu pe unde sa o conduc, iar pe ramurile de anul trecut au aparut boboci.
 

angela draganoiu

Active Member
am o intrebare : jasminul trebuie sa stea pe cercul ala de sirma sau poate sa-si intind "oasele" pe o scarita. nu de alta da' n-a sirma sa-i fac un alt cerc mai mare.
 
Sus