Jasmin

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Al meu a inceput sa infloreasca la jumatatea lunii ianuarie si inca nu si-a terminat portia de flori. :) .Mereu apar pe noi lastari/Sincer nu ma asteptam la asa ceva si nici nu as fi crezut ca s epoate intimpla :D
 
D

dyayzh

Guest
In ce conditii il tii Gabiutza? Al meu cred ca e frate geaman cu al tau dar nu mi-a oferit nici macar o floricica :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La geam,nemutat de loc din locul lui nici macar un centimetru si la 12-14 grade toata iarna.Il ud cam o data pe saptamina.Vara il scot afara la umbra deasa si il ud cam cind imi aduc aminte daca nu face ploaia oficiul asta pentru mine :)
 

ghia_don

Active Member
Eu l-am tinut vara afara, intr-un loc cu soare din plin si nu a facut mofturi, nu s-a suparat , ci m-a premiat cu o multime de flori pina in decembrie.
 

numauita

Member
Vreau sa va spun ca azi am mutat iasomia din ghiveciul mic in care am cumparat-o( f ciudat pamant f usor ca un burete si cu niste pietricele albe in el, si parca mirosea a putrezit.) , intr-un ghiveci de 3 ori mai mare, am combinat pamant din curte cu ingrasamant natural. Am si mutat-o de unde era ca acolo nu mai incapea noul ghiveci, dar tot la lumina.
Sper ca am facut bine.
 

carmenn

Member
Iasminul meu , primit de 8 martie, inflorit, sta la geam unde sare soare dimineata pana la pranz, si miroase super...
La vara am sa-l scot si eu afara, sa vad ce reactie are...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gata!Azi l-am scos afara :) .L-am si despletit ca sa se simta bine......... :) .Acolo isi va petrece toata primavara-vara-toamna,adica pina va da geruletul :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Unde a stat si anul trecut adica la umbra sub lonicera.Am vazut ca acolo i-a placut asa ca ii crez aceleasi conditii :)
 

numauita

Member
Bina ca mi-ai spus ca vreau sa il tin si eu afara de acum. credeam ca se dezvolta mai bine daca e asa despletit.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Normal ca ii place mai mult despletit!
Si eu il tin vara afara,despletit.Numai sa nu il tii in soare prea mult!
 

Fleur

Active Member
Eu pun lastarii de iasomie direct in pamant fara sa-i acopar. S-au prins mereu. Poate e buna si metoda inradacinatului in apa dar n-am incercat-o.
 
Sus