Irisi II

claude

Well-Known Member
Moderator
Frumosi rau amandoi :D Aia inchisi la culoare au ceva care parca ma hipnotizeaza, sunt ca o noapte de catifea :visator:
 

alfa

Active Member
Foarte frumosi! daca cumva sunt de la Gardener.... soiurile sunt Sultan's Palace cel roscat si Black Dragon cel negru.
 

emilia68

Active Member
alfa,multumesc frumos! Nu sant de la Gardener....i-am primit din Ungaria de la cumnata mea! Multumesc pentru identificare!

Multumesc frumos dl. Popescu!
 

Dea

Active Member
Mascha, este frumos si asa cum ti-a inflorit, chiar daca nu e ceea ce asteptai! Face pata de culoare si se combina perfect cu calele si clematita ce le ai in apropriere!

off-topic: superbe calele! Mie nu mi-au dat niciodata bulbii plantati, sansa de a ii si vedea ca rasar. Asa ca in final, am renuntat.
 

fixpix

Active Member
Mascha, nu te supara, da mie imi place de 1000x mai mult asa cum ti-a inflorit.
Petele si punctele si dungile isi au si ele farmecul, nu zic!
Dar in cazul pozelor "cum ar fi trebuit" ceva parca nu pusca bine!
Asta e parerea mea!
:mrgreen:

Dea.... frumosi. Da is si zburatori???
 

alfa

Active Member
In sfarsit am ajuns si eu la gradina :D Multi irisi trecuti, de nici nu stiu cum arata ( ii ratez an de an :x ), dar ma bucur ca i-am prins macar pe acestia :D
 

iris

Active Member
:D De ieri am inceput sa divizez tufele irisilor dar nu acesta e motivul pt. care am decis sa scriu cateva randuri stiti voi bla-bla-bla din experienta mea de irisar incepator. Pt. ca si eu am invatat multe de la voi informatii ce mi-au prins bine poate vor prinde bine si cateva informatii din experia mea. No deci incep cu inceputul sper sa nu va plictisesc insa e musai sa va scriu ca nu sunt multumita de cultivarea irisilor pe rand mai exact plantati pe un deal ( damb ) adica asa
http://irismihnea.sunphoto.ro/x_-_FERMA ... I/13490114
Cand eram mai tinerica :p asta prin 2008 cultivam rizomii clasic adica plantati pe jumate la nivelul solului metoda care a dat roade din belsug. Dupa aproape doi ani ( in 2010 )am recoltat rizomi mari si grasuni cu frunze carnoase dar au primit si papa bun ;-) am incorporat in pamant caca de strutz :) muuult nisip si le mai faceam din cand in cand si o supica cu complex . Pt. ca am avut in acei ani parte de un timp ploios mi-au putrezit cativa rizomi in pamant de la umiditate asa ca atunci am decis sa ii plantez asa cum procedeaza cei cu mai multa experienta ....pe rand . Din pacate dupa doi ani rizomii sau dezvoltat foarte slab unii chiar deloc parca au intepenit cu toate ca le-am dat papa bun din cauza ultimilor doi ani extrem de secetosi abia mi-au facut cate 1 cel mult 3 pui si acestia mici vai de steaua lor. Chiar daca i-am udat din cand in cand nu i-am ajutat mult deoarece pamatul fiind uscat apa se prelinge de la radacina lor .Am plantat in aceasta primavara si cateva tufe normal la nivelul solului care din primavara pana acum sau dezvoltat mult mai bine de cat cei plantati in urma cu doi ani . Asa ca, dupa ce m-am spetit sa infiintez tarlaua cu irisi
http://irismihnea.sunphoto.ro/02_-_Grad ... risi_-_NOU
am decis sa-i scot pe toti si sa o iau iar de la capat . :( Daca va hotarati sa va infiintati o ferma de irisi eu cred ca pt. tara noastra ( sau cel putin in zona in care eu locuiesc ) irisii se dezvolta mult mai bine plantati la nivelul solului .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Iris, imi pare rau pentru toata munca ta :( dar ma bucur ca esti consecventa si o iei de la capat :hug:
Multumim pentru sfaturi si multa bafta, mereu ti-am admirat irisii :D
 

lelia

Well-Known Member
Ore ,irisii in colonii ,dauneaza vitei de vie ?Anul trcut s-a uscat o vita din pavitar ,era bine dezvoltata si in varsta de 5 ani ,anul asta s-a uscat urmatoarea ,tot in luna iulie si plina de struguri .Am pus asta pe seama secetei ,dar faptul ca s-au uscat doar cele din colonia de irisi ,m-a facut sa-mi pun intrebarea ,nu cumva irisi astia ,,fura ''apa si vita sufera ?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nici eu nu cred. Irisii folosesc prea putina apa, excesul de apa le dauneaza.

In gradina mea, English Cottage isi continua nestingherit inflorirea.
Pentru ca e inflorit de ceva timp, m-am uitat de curiozitate la data precedentelor poze: sunt facute acum o luna! De atunci tot deschide noi flori.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Vad ca am ocupat pagina aceasta cu English Cottage. Acum la a treia serie de flori :rofl: :rofl: :rofl:


Si cel galben, la doar a doua inflorire pe anul acesta:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumos...
nici nu stiam ca pot inflori de 2 ori pe an.Ai mei infloresc o singura data si atat.
 
Sus