Irisi II

gabrielais

Active Member
emilia68 a spus:
gabrielais a spus:
...eu sunt topita dupa el.. :D
Nici nu ma mir, draga Gabriela....e minunat acest iris!
Daca se inmulteste...m-as inscrie pe "lista de doritori" :oops:
Emilia, anul acesta o sa am cateva varietati de vanzare, dar din acesta pot scoate un singur rizom care este deja promis; la momentul oportun voi pune oferta la vanzari si daca iti va placea ceva de acolo, cu mare drag. Sau daca nu esti foarte nerabdatoare anul urmator sper sa faca o tufa mai zdravana... :wink:
 

gabrielais

Active Member
bebe Iris a spus:
Gabi, imi place preferatul tau! :D
Si unul dintre preferati mei s-a deschis astazi:
http://bebeiris.sunphoto.ro/infloriti_2012/72709688
Isi schimba culoarea in functie de soare...daca are soarele pe floare, visiniul are reflexii violet
E superb BB!! Tu ai surprins mai bine culorile...al meu pare mai sters in poze.. :D

Nick, nu-ti fa probleme..Nici la mine n-au inflorit toti din primul an de plantare...Au si ei nevoie de ceva timp sa se dezvolte...La anul vei avea un regal pe cinste :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Inseamna ca se pregatesc pt anul viitor, nu infloresc naparat in primul an .

nick1971 a spus:
bebe, mie nu mi-a inflorit nici un iris din cei cumparati anul trecut de la tine, inca :(
 

bebe Iris

Active Member
nick1971 a spus:
bebe, mie nu mi-a inflorit nici un iris din cei cumparati anul trecut de la tine, inca :(
Sper ca nu i-ai ingropat adanc...am vazut ca la Caramell si Gabi au inflorit cativa. Depinde si de soi si de dimensiunea rizomilor. Macar au frunze multe? Au crescut in inaltime?
 

bebe Iris

Active Member
gabrielais a spus:
E superb BB!! Tu ai surprins mai bine culorile...al meu pare mai sters in poze.. :D
E greu tare sa prinzi culoarea reala, pentru ca sunt catifelati si aparatul nu stie cum sa adapteze lumina...dar eu am deja ochiul format si stiu ce minunatie de irisi ai indiferent de calitatea pozelor :D Si restul fetelor la fel, pot sa vada dincolo de poze :D Incearca fara blitz si cand nu este soarele foarte puternic, poate dimineata. Felicitari pentru toti frumosii tai!!!
 

gabrielais

Active Member
bebe Iris a spus:
gabrielais a spus:
E superb BB!! Tu ai surprins mai bine culorile...al meu pare mai sters in poze.. :D
E greu tare sa prinzi culoarea reala, pentru ca sunt catifelati si aparatul nu stie cum sa adapteze lumina...dar eu am deja ochiul format si stiu ce minunatie de irisi ai indiferent de calitatea pozelor :D Si restul fetelor la fel, pot sa vada dincolo de poze :D Incearca fara blitz si cand nu este soarele foarte puternic, poate dimineata. Felicitari pentru toti frumosii tai!!!
:oops: multumesc!! Dar trebuie sa iti intorc felicitarile, la tine e raiul pe pamant!!
Intr-adevar, am observat ca ies mai bine pozele cand afara este innorat...am tot zis intr-o zi ca imi fac timp "sa ma joc" cu setarile aparatului meu foto, dar mereu gasesc alte treburi sa-mi umplu ziua..mai ales ca daca vine vorba de tehnica prefer mereu alte activitati.. :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
Asa este, e multa munca si cu pozatul...dar daca doresc sa si vand rizomi, e o necesitate...
Multumesc pentru aprecieri! Lasa ca la mine mai mult nu am ce face, pe cand la tine va fi tot timpul mai frumos si mai frumos :hug: :*
 

nick1971

Active Member
bebe Iris a spus:
nick1971 a spus:
bebe, mie nu mi-a inflorit nici un iris din cei cumparati anul trecut de la tine, inca :(
Sper ca nu i-ai ingropat adanc...am vazut ca la Caramell si Gabi au inflorit cativa. Depinde si de soi si de dimensiunea rizomilor. Macar au frunze multe? Au crescut in inaltime?
nu i-am ingropat, nu au frunze multe, m-am mirat ca am facut un schimb cu Miki si aia au inflorit toti, am rabdare pana la anu' :D nici nu mai stiu ce am luat :|
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E foarte frumos si acesta! Imi aminteste de cel grena al meu, la care la fel se schimba nuantele in maro-violet-grena in functie de soare :D
bebe Iris a spus:
nick1971 a spus:
bebe, mie nu mi-a inflorit nici un iris din cei cumparati anul trecut de la tine, inca :(
Sper ca nu i-ai ingropat adanc...am vazut ca la Caramell si Gabi au inflorit cativa. Depinde si de soi si de dimensiunea rizomilor. Macar au frunze multe? Au crescut in inaltime?
Eu inca mai am irisi chiar din seria de acum 2 ani care nu au inflorit deloc. Amuzant e ca singurul care a facut flori anul trecut, acum nu are nici urma de boboc.
Nici eu nu imi mai amintesc ce am cumparat, stiu insa sigur ca ar trebui sa am unul albastru sau mov inchis si ma tot uit la toti care infloresc si nimic. Cred ca Bebe stie mai bine ca mine ce irisi am in gradina :rofl:.
 

riana

Active Member
ai dreptate asa am patit si eu. sa vedem la anul ce vine ce surprize avem. problema este ca daca vreau sa cumpar irisi nu stiu ce sa iau , ca poate ii am :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu am avut unii care nu au inflorit in primul an si mai am si unul care a inflorit anul trecut si anul acesta nu a vrut...mai au si ei ceva fite :mrgreen:
 
Sus