Irisi II

claude

Well-Known Member
Moderator
Cel violet e putin modificata culoarea, real e violetul cu spectru mai roscat, nu asa albastru.Si la cel alb bordura e mai mov decat apare in poza. Vad ca aparatul meu are probleme cu violetul roscat, mi-l trage spre albastru :|



Acesta seamana cu Sultan's Palace dar nu e, staminele (alea-s staminele, de pe petala rasfranta? ) sunt galben intens pe cand la Sultan sunt caramizii-maroniu

 

iris

Active Member
Azi mi-am adus aminte cum in urma cu cativa anisori incercam sa cumpar cativa rizomi de irisi roz si galbeni. In perioada respectiva cumparam revista "Practic idei ...." unde am descoperit un articol al unei doamne care avea o gradina plina cu irisi galbeni si tot din aceasta revista am aflat si de existenta irisilor roz. Eram atat de impresionata de frumusetea acestor flori incat am incercat sa cumpar de la persoanele respective rizomi insa natz nu doreau sub nici o forma sa-mi vanda nici un amarat de rizom. Asa ca ma facui adracu' si cu ajutorul cumnatei mele mi-am cumparat primii mei hibrizi de irisi cu pedigree din Franta :) bucuria a fost imensa aveam cei mai frumosi irisi din tara :rofl: "dar ce zic eu din tara...din intreaga galaxie " :rofl: Cu timpul am descoperit mai multi iubitori de irisi ... azi nu mai e cine stie ce minune sa vezi zeci de soiuri de irisi intr-o gradina dar e o adevarata placere sa le simti parfumul .
http://irismihnea.sunphoto.ro/Irisi_2012/pagina5
http://irismihnea.sunphoto.ro/Irisi_2012/pagina4
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sunt minunati, Bebe si Dana! :visator:

Dana, ai perfecta dreptate cu parfumul, eu zilele astea fac ce fac si merg la ei sa-i miros...poate asa imi ajunge parfumul lor pana anul viitor :) Cand vezi florile alea minunate care mai sunt si parfumate, ce-ti mai poti dori de la o planta ? :)
 

bradut

Well-Known Member
Iris, Bebita, aveti niste irisii... :visator:

Ramona, cu ajutorul tau, cred ca am descoperit numele irisului preferat, din gradina mea: Morning Rich. Dar unul asemanator, insa mult mai frumos, am vazut la tine: Ruban Bleu.

Anul acesta imi vor inflori si altii, care pana acum n-au facut-o. Abia astept.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ultimii infloriti...care au inforit dupa ploi sau au rezistat (cu floarea inchisa).


 

bebe Iris

Active Member
Ultimul, dar nu cel din urma Geo :D E tare frumoasa culoarea!

Multumesc pentru aprecieri, doamnelor! :rose:

Bradut, stii cum este, fiecare iris cu farmecul lui... in poze nu prea poate fi captat :D Par asa de fragili, dar ieri i-am dus mamei cativa irisi taiati si desi au stat cateva ore in masina, intr-o caldura groaznica(cat am dat eu o raita prin marile market-uri din oras :oops: ), deloc nu li s-a deteriorat floarea, dar deloc-deloc !!! Coditele le-am invartit intr-o punguta, sa nu-mi curga seva in masina, nimic altceva.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cat de mult imi plac irisii de pe aceasta pagina si cei portocalii si cei ai Corneliei!
Geo si Claude, sper ca macar unul din voi sa aiba surplus la cei portocalii. :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell, atunci pune-i un gand bun, ca-i dintr-un rizomel de anul trecut, chiar ma mir ca a inflorit, dar daca face ceva pui pana la toamna unul ti-l dau tie :wink:

Desi e greu de combinat, chiar ma uitam azi ca trebuie sa fac revolutie la irisi, ca-s toate culorile impreuna si incercam sa-i combin mental, care cu care, si asta cam ramanea pe dinafara, ca-i asa de 'striking' ca nici nu stii langa cine sa-l pui :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc frumos! Ma voi gandi numai la el toata vara :rofl:
Ce zici de combinata aceasta? :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Buna idee! :) E VITA FIRE? Ma uitasem si eu la el si la SULTAN'S PALACE ca posibilitati dar nu eram foarte convinsa :roll: Adevarul e ca eu intotdeauna iau orice floare fara sa ma gandesc la combinatii, in primul rand trebuie sa-mi placa, pe urma vad eu...ca pana la urma natura, pe campuri, le amesteca de numa' si tot frumos e, nu? :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cred ca e Vita Fire. Il am de la Geo.
Nici eu nu ma gandesc la combinatii cand cumpar florile, mai intai le iau si apoi imi spun ca o sa vad eu cum le combin :rofl:
 

veretregn

Active Member
Foarte frumoși Irișii voștri. Ai mei sunt încă mici. Însă se anunță vreo 2-3 îmbobociri. Un iris care îl am de mai mult timp și nu cunosc varietatea:







 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Superbi irisii - cei colorati sunt minunati!
Bebe si Iris, parca voi ati avut si anul trecut rizomi de vanzare, nu? - astept cu nerabdare sa dati de stire cand incepe sezonul de achizitii :)
Intre timp, fac liste :D
 
Sus