Intrebari esentiale

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Busuiocul,cat este de iubita aceasta planta,nu degeaba si butada:"Am dres busuiocul"
 

mirela06

Active Member
Eu nu laud daca nu merita si nu vad ca este necesar lucrul acesta. Esti un bun companion in discutii si asta face mult. In ce priveste busuiocul... buna metoda , dar daca este bine marci, lasa-l nu-l mai stresa :rofl: :rofl: :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Si tu imi esti draga,si tu si toti oamenii,gradinari sau nu,forumisti au ba :D
 

mirela06

Active Member
De ce nu. Fabiaaan. Ce-i cu neincredetea asta a ta :eek: Pai cum sa nu tinem unii la altii, daca vorbim frumos, ne dam sfaturi, ne ajutam cum putem, ne interesam de colegii care au probleme.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Sa nu credeti ca imi si plac toti oamenii,insa am invatat,incet,incet si mai incet am inteles pilda IUBESTE PE APROAPELE TAU CA PE TINE INSATI(in cazul meu).Altfel nu ma pot infatisa in fata Creatorului privindu-l in ochi.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Scuze, mii de scuze, dar nu cred in "viata de apoi". Eu cred ca daca este sa fii OM, atunci sa fii aici, pe Pamant, respectand Decalogul (sunt ortodox)!
 

mirela06

Active Member
Fabiane, spui un lucru mAre si este adevarat ca prin felul de a fi poti fi catalogat de cei din jur. Asa poti fi iubit sau urit, sau si mai rau evitat. Daca citim cu atentie biblia, in ea se spun lucruri f. interesante, pe care preotii nu se sinchisesc sa le dzvaluie. Cert este ca trebuie sa incercam sa iubim si pe ceilalti. Au acest drept si este si dreptul nostru de a ne alege cunostintele. Testezi, ai arati bunatatea ta, nu intelege , iti vezi de ale tale.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re: AP

sicora fabian a spus:
Am avut un prieten (poate singurul meu prieten adevarat), care facea exact ca popgeo - iti dadea o idee ca nada si apoi te lasa "in coada de peste" sa te dai cu capul de pereti si sa te zbati in monolog. Dar si cand incepea dialogul . . . trebuia sa te tii bine, altfel te desfiinta!
Haha.. parca as vrea sa il cunosc neaparar. Stia baiatul ala ce stia...;-)
 

mirela06

Active Member
Doamne, ce pacat. Si ca a venit vorba de influenta negativa a chimicalelor asupra plantelor si mai ales asupra oamenilor , iata o intimplare traita de fam.mea, intimplare care m-a marcat enorm. Intr-o zi frumoasa de toamna, sotul a luat fetele si au plecat intr-o excursie prin imprejurimi. Astfel au ajuns si la dealurile cu vii. Au gasit un loc, o ruptura in gardul de sirma, au intrat si au lut struguri de masa. Nu au avut unde sa-i spele, au sters boabele , unul cite , unul si au mincat. Pina seara au ajuns cu intoxicatii. Meseria mea a fost de veterinar. Cunoscind situatii de intoxicatii la animale si invatind comparativ despre noi si animale, tratamente, etc., am dat sotului, care mi s-a parut a fi mai grav, plin de prurit si pete mari rosii pe corp, carbune madicinal. Asa s-a putut absoarbe toxinele si apoi i-am administrat ceaiuri antitoxice si depurative. Acelasi lucru l-am aplicat si fetelor. Cea mare a fost mai grav cu intubatii la spital, dar a fost salvata. Cea mica mai putin. La fel ca la tatal ei, carbunele a fost cel care a ajutat-o.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Toate pesticidele au stipulat pe ambalaj sau pe instructiuni un asa-zis "timp de pauza", in care produsele nu trebuie consumate, NICI CHIAR SPALATE! Multe din aceste produse sunt sistemice, adica intra in planta si oricat le-ai spala, nu elimini toxinele. Si cele de contact sunt periculoase, este bine de evitat toate fructele care au urme de tratament fitosanitar!
 

mirela06

Active Member
O fi, drag prieten, dar cind pleci in excursie si nu stii ce si cum, poti pati si asa ceva. Si asta lasa in suflet si minte o ingrijorare si cauti sa atentionezi mereu, sperind sa nu revezi ceea ce te-a durut cindva. :(
 
Sus