Intrebari esentiale

mirela06

Active Member
Asa este. S-a terminat de mult, taare de mult, dar amintirea aceli zile triste , niciodata. Acum fetele au 30 si 28 ani, dar tot am grija sa le spal fructele sau sa le cicali la cap sa aibe grija sa nu manince nimic nespalat. Rid si-mi spun ca stiu asta. Eu nu pot uita :(
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Prima pagina » Editorial ArtLine.ro » Leonardo da Vinci vegetarian ?
Leonardo da Vinci vegetarian ?
As fi trecut articolul in cafenea,insa nu mai exista topicul.

Leonardo da Vinci, geniul universal, va influenta si va uimi intotdeauna prin implicarea incomensurabila in domenii dintre cele mai variate. Din scrierile sale si din ceea ce au scris altii despre el se remarca magnetismul sau, integritatea si sensibilitatea fata de aspectele morale. Controversat si mai putin cunoscut este refuzul lui de a consuma carne.

Jean Paul Richter a fost prima persoana din istorie care a reusit sa descifreze notitele lui da Vinci. In "Lucrarile de literatura ale lui Leonardo da Vinci" ( 1883) Richter scrie : "inclinam sa credem ca Leonardo a fost vegetarian daca ne luam dupa pasajul interesant dintr-o scrisoare trimisa de Andrea Corsali catre Giuliano de Medici: "Niciun domn pe care-l cheama Guzzarati nu mananca nimic ce are sange asemeni lui Leonardo da Vinci al nostru".

In cartea intitulata "Leonardo da Vinci, artist, ganditor si om de stiinta", Eugene Muntz a scris "din scrisoarea lui Corsali reiese ca Leonardo nu manca deloc carne, el se hranea doar cu legume, asemeni multor oameni care au adaptat de-a lungul timpului acelasi stil de viata".

In "Mintea lui Leonardo da Vinci", Edward MacCurdy a scris ca "simpla idee de a permite dezvoltarea unor suferinte, mai multe decat cele pe care viata le dezvolta de la sine, a fost un lucru de neinteles pentru Leonardo". Vasari povesteste intr-una din cartile sale cum Leonardo plimbandu-se prin Florenta ar fi fost in stare sa cumpere mai toti porumbeii care erau de vanzare pentru a-i elibera. Sa fie posibil ca aceasta idee a durerii provocate animalelor sa-l fi convins pe Leonardo sa devina vegetarian?".



Si in "Descoperind viata lui Leonardo da Vinci" Serge Bramly a scris ca "Leonardo a iubit atat de mult animalele incat acest lucru l-a determinat sa devina vegetarian".


Potrivit scrierilor descoperite si scrisorilor apropiatilor lui da Vinci, acesta chiar a adoptat stilul de viata vegetarian, renuntand la consumul de carne. Ce inca nu stim este ce l-a determinat sa faca acest lucru. Durerea insuportabila ca animalele sufera sau doar abordarea unui stil de viata, considerat si astazi un stil sanatos.
 

Yanquapin

Member
Interesant, nu stiam... Cred ca, in cazul lui, a fost considerentul moral. Si ceea ce e cu adevarat moral, se confirma a fi si sanatos.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Si acum daca marile personalitati au fost lacto-ovo-vegetariene sunt reapreciati contemporanii ce au declarat la fel?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: ce dur esti......
Unii (si stiu persoane) o fac pentru sanatate,pentru mentinerea "tineretii" organismului sau mai bine zis pentru incetinirea imbatrinirii...si o fac cu convingere nu pentru ca da bine si nici din amor pentru animalele sacrificate :mrgreen:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Problema mea e alta Gabiutza,nu inteleg cum apreciaza Fabian ca mentionatii o faceau doar din convingere.Eu stiu ca Leonardo,pe langa multe multe merite, ii cam placea sa epateze prin comportament,tinuta si altele.Asa ca dupa cum mi-l imaginez eu din ce am citit despre el,nu sunt convinsa ca era convins 100%-sa nu fi fost o moda :wink:
 

sicora fabian

Active Member
AP

Cei ce o fac din motive medicale si cei nascuti in familii de vegetarieni ori de mici, au fost scosi din calcul, iar in ceea ce-l priveste pe daVinci, a fost un geniu, este greu sa intri in mintea lui, si daca a fost o moda, a fost reinventata de el, doar a studiat anticii cu deamanuntul. Nu cred ca a fost o oaie sa se ia dupa altii.
 
Sus