Insecticide/Fungicide/Acaricide - ce, cum si de unde?

ena

Member
In cat timp mor daunatorii dupa stropirea cu insecticid? Am pus intr-o cutiuta unul dupa ce am stropit si dupa 5 ore inca era viu... :x Insecticidul este pentru acest tip de daunatori.
 

sicora fabian

Active Member
Una, doua zile. Dar la cele de contact, dupa cateva ore deja sunt paralizati!
In general, insecticidele le ataca sistemul nervos si mor practic prin inanitie!
 

ena

Member
Multumesc. Asta este si sistemic si de contact. Dar dupa 5 ore insecta era deosebit de vesela... (i-o fi afectat sistemul nervos... :evil: -fac si eu haz de necaz)
 

ena

Member
Am facut mult mai concentrat decat scria pe instructiuni. Trebuie sa incerc cu altul. Multumesc.
 

Simina

Active Member
sicora fabian a spus:
Previcur este inamicul numarul 1 al Pythium-ului care provoaca putrezirea bazei butasilor si caderea rasadurilor. Eu nu fac niciodata butasi fara sa tratez substratul macar cu Previcur - si tot am pierderi. Dar m-am consolat . . . ca si fetele . . . :(
Azi am luat pentru prima data fungicid Previcur (607 SL). N-am stiut ca exista si previcur energy, ce a fost pomenit in acest topic.
Mi-am luat un recipient de 20ml.
L-as putea imparti pentru mai multe stropiri? Sau e obligatoriu sa prepar cei 20ml la 10 litri de apa cum mi s-a spus in magazin?
Se pot stropi si plantele si subtratul cu el?
Spuneti-mi voi cum il folositi si la ce tip de plante. Multumesc!

Ah...si inca ceva, impotriva musculitei albe de sera care e cel mai bun insecticid?
 

Fleur

Active Member
Simina, folosesti o seringa si prepari numai cata solutie folosesti. Daca vrei 1 l de solutie pui 2 ml de previcur in 1 l apa. Solutia pregatita se si foloseste fiindca altfel isi pierde calitatile.
Eu stiu ca poti stropi si pe pamant.
 

Simina

Active Member
Aha.
Si restul de previcur, adica cei 18 ml de previcur, ii pot pastra intr-un recipient de sticla insurabat bine sau isi pierde calitatile?
Chiar nu-mi trebuie mai mult de 1 litru solutie la o stropire cu fungicid.
 

Fleur

Active Member
Restul il pui undeva la racoare cu capacul bine insurubat. Se mentine bine mult timp.
 

Simina

Active Member
Ok, multumesc!

Dar de musculita alba de sera a scapat careva pe termen lung?
Eu tot stropesc si reapare. Ma enerveaza! Si o am in fiecare an pe balcon.
Imi trebuie ceva eficient, caci pana acum am ametit-o, dar n-am starpit-o.
 

acidula

Member
Pe net gasisem,insa vroiam sa stiu din experienta voastra .Eu stropesc preventiv plantele din casa(violete,gloxinii) si nu vreau sa le dauneze.
Multumesc.
 

serbo

Member
Am si eu o nelamurire legata de insecticide. Aceste substante mai mult sau mai putin eco pe care cam toti le folosim in gradina contra gandacilor, paduchilor etc afecteaza sau nu albinele?Eventual imi poate recomanda cineva vreun insecticid care sa nu fie nociv pentru albine?
 
Sus