Insecticide/Fungicide/Acaricide - ce, cum si de unde?

danero2004

Well-Known Member
Moderator
urzica , craitele (Tagetes) sunt f bune , daca gasesti uleiuri si le combini cu sapun si apa si faci pentru stropit llorile
 

sicora fabian

Active Member
Pe prospecte scrie care sunt si care nu sunt daunatoare albinelor si pestilor.
Ideal ar fi sa stropesti seara, pentru a nu fi nevoit sa tii albinele inchise in ziua respectiva pana se usuca solutia pe plante . . .
 

serbo

Member
Pai aia e ca nu am vazut scris pe prospecte. De stropit asa fac, stropesc doar seara, dar nu eram foarte convinsa ca ajuta. Deci daca se usuca substanta e bine? Tot timpul stau cu inima stransa in zilele urmatoare sa nu pape albinele otrava de pe flori.

Eu nu am albine, au vecinii mei dar evident ca vara am gradina plina de ele - ziua nici nu ma pot apropia de flori sau legume - si nu vreau sa le fac vreun rau. Incerc pe cat posibil sa nu folosesc chimicale dar uneori nu fac fata numai cu variantele eco.
 

sicora fabian

Active Member
Nu-ti fa probleme daca stropesti seara. oricum albina n-are treba cu frunzele ci cu florile.
Evident, daca solutia ajunge direct in floare, atunci s-ar putea sa fie probleme, dar nu cred ca in asa masura incat sa se cunoasca . . . :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Evident, daca solutia ajunge direct in floare, atunci s-ar putea sa fie probleme, dar nu cred ca in asa masura incat sa se cunoasca . . . :?
Asta-i un fel de 'poate mor, dar poate n-or muri toate sau asa multe incat sa ramana jumate gol stupul' :mrgreen:
 

serbo

Member
Mda...incurcata treaba cu insecticidele astea. Intr-adevar vara mor destul de multe albinute si asta este una dintre cauze. Si vecinii au gradina cu flori, legume si pomi si stropesc si ei doar seara. Dar, din pacate, ele zboara la distante mari si oricat de precaut ai fi tu nu prea poti controla ce fac ceilalti si nu toata lumea isi pune problema albinelor.
Poate ca a fost cam stupida intrebarea mea dar ma gandeam ca asa cum exista erbicide selective poate exista si insecticide nitel mai selective :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am un insecticid ecologic, produs de un laborator din Cluj, care actioneaza impotriva afidelor si a puricilor negri, se vede ca e diferit de cele normale pentru ca nu omoara instant toata colonia de afide, unele mai scapa si mai dau o data, producatorul sustine ca nu omoara albine, mamarute, etc, dar recunosc ca eu nu ma bazez suta la suta pe asta, si acela il folosesc doar cand nu reusesc nicicum sa rezolv problema cu zeama de urzici sau alte preparate de acest gen.
 

sicora fabian

Active Member
Serbo, acum vad ca esti din Iasi! Duminica ne intalnim toti moldovenii si nu suntem putini - nu te intereseaza? :D
Cand mergi la fitofarmacie, intreaba-l pe vanzator caci el stie ce are la vanzare! Sigur sunt asemenea produse, am citit eu pe prospect dar nu mai tin minte la ce produs . . . :oops:
N-am dat atentie pentru ca nu m-a interesat, insa ma voi uita maine si daca-l gasesc, iti spun! :D
 

serbo

Member
sicora fabian a spus:
Maine ma uit si-ti spun.
N-ai zis nimic de intalnire! :?
Scuze dar se pare ca aseara am scris amandoi in acelasi timp si nu am vazut mesajul tau la timp. Intrebarea despre numele substantei era pt Claude dar vad ca s-a potrivit si mesajului tau.
Cat despre intalnire...discut azi si cu "ajutorul de gradinar" si cred ca venim. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Serbo, se numeste BIONID, scrie pe el ca este destinat combaterii paduchilor verzi, gri, negri, testosi, musculita alba, omizi si acarieni. Si ca are actiune selectiva, protejand insectele folositoare cum ar fi buburuze si albine.
Eu l-am cumparat de la Expo din Cluj anul trecut, poate mai vine firma si anul asta,e in aprilie expozitia, daca doresti sa ma anunti si iti cumpar :D
 
Sus