Insecticide/Fungicide/Acaricide - ce, cum si de unde?

Timy

Member
As dori sa creez un nou topic, in care sa povestim fiecare unde se gasesc pesticide, la ce se foloseste,etc.

am gandit ca ar fi un mare ajutor, fiindca de ex. in tg. mures nu prea se gasesc, si sunt putine varietati, si mai degraba pt. legume :|

si daca fiecare scie ca de ex. in mures in str.: bla bla exista produsele: xy, care se foloseste pentru ...., ar fi mai usor decat sa umblam la fiecare magazin la coltul strazii.

deci, haideti sa ne ajutam unul pe celaltalt :wink:
 

Sash

Active Member
De acord! Imi place ideea si cred ca ar fi foarte utile informatiile! Eu promit sa centralizez lista.
 

Sash

Active Member
Am cumparat azi un spray cu actiune tripla (zic ei) - se numeste "Tratament total", e insecticid+acaricid+fungicid.
Substante active: delthamethrine si myclobutanil.
Se lauda ca protejeaza impotriva: mana, pata neagra, oidium, rugina, fainare si ca distruge: toate tipurile de pureci de plante, paduchele de frunze, musca alba, thrips, omizi, paianjen rosu, cochenii.

Ati mai folosit asa ceva?
 

Sash

Active Member
Super Plant scrie deasupra titlului, dar pe spate e trecuta o firma din Belgia - Volcke Aerosol Company.
 

simona2

Member
Eu am folosit Super Plant si nu am avut nici un efect cu el .
Cele mai bune sunt produsele pe care le gasim la magazinele fitosanitare .
 

daisy111

Active Member
Eu folosesc de la PERFECT PLANT,spray...si a avut efect insa nu la toate..in special de musculita nu s-a lipit sub nici o forma :x
 

Fleur

Active Member
Pt musculite se alterneaza insecticidele fiindca se pare ca se obisnuiesc cu ele. Cele mai bune mi s-au parut Talstar si Confidor, care din pacate nu se mai gaseste. Poate combinate si cu cel care ataca si ouale ar avea efect maxim.
 

Dea

Active Member
Eu am folosit Mospilan, ca si tratament prevenitv, dar si pentru o tufa de trandafir din gradina, atacat de niste ganganii verzi si mici, si multe :bolnav:
si-a revenit, ce-i drept mai greu, dar acum are din nou flori si e din nou frumos!

La sfatul lui Marmoset, pt a vedea daca pot trata plantutele de adenium, am luat Nissorun - acaricid. Sa vad ce efect va avea.
Insecticidele se gasesc la magazinele specializate agriculturii, acolo unde poti gasi si seminte de plante si diverse solutii contra diversilor daunatori.
Intr-adevar, toate sunt destinate agriculturii, culturilor de legume etc., insa se pot utiliza si la plantele de camera. In fond, tot plante sunt. :D

Am gasit un link, care sper sa va fie util, cu substante acaricide: http://www.glissando.ro/produsetell/pic_196_1.pdf
 

sicora fabian

Active Member
AP

"La pomul laudat sa nu te duci cu sacul!"
Am incercat si eu produse laudate a fi adevarate panacee, dar nu au avut rezultatul scontat. Eu folosesc pesticide specifice pentru fiecare grupa de agenti patogeni sau daunatori in parte.
Spray-uri nu am folosit pentru ca m-ar costa foarte mult tratamentul si nici nu-mi convine sa tratez, de exemplu si pentru daunatori cand este doar o micoza. Este vorba si de protectia mediului, dar si de susele rezistente ce se pot forma daca nu ajunge destula substanta activa incat sa le neutralizeze.
 

sicora fabian

Active Member
melu a spus:
Chiar nu a folosit nimeni asa ceva? ma interesa daca se poate folosi la violete si in ce proportie/dozaj. Voiam sa stiu din experiente personale ca asa un minim de informatii se prezinta si la comercianti... dar
 

popescu gp

Well-Known Member
tratament

Eu am folosit repelent de la BAKER si am avut succes cu musculita alba mai ales.Doza este in functie de inaltimea plantei,dar pretul este cam mare pentru 40 capsule,dar asta este la noi
 

Maranta

Member
Buna seara ,

am folosit pana acum preventiv Mospilan si Confidor (din care din pacate nu mai am :( si nici nu se mai gaseste...) impotriva paduchilor lanosi si cu mare succes (cel putin la mine) Nissorun impotriva unui atac masiv de paianjeni rosii de care am scapat dupa doua stropiri la interval de o saptamana plantele revenindu-si destul de bine dupa acest atac .
Nu am folosit si nici nu voi folosi acele spray-uri asa zise "bun la toate" care se mai gasesc prin florarii si care pe langa luciul dat plantelor( de ce trebuie sa dam luciu plantelor si nu le lasam asa cum sunt ele in natura???) pe prospect scrie ca sunt "extraordinare" in lupta contra tuturor vietatilor care ating acea planta :) ...........
 

Fleur

Active Member
Eu folosesc si spray cand suspectez numai o singura planta de ceva, ori atacul abia a aparut si n-a trecut si la celelalte. Am fost multumita de rezultate mai ales ca n-a trebuit sa ma chinui sa fac o cantitate mica de insecticid. De regula pun planta intr-o punga mai mare pe care o inchid dupa ce spayez planta si o las asa cateva ore.
 

sicora fabian

Active Member
Daca este folosit conform instruciunilor, orice pesticid(indiferent de forma de conditionare), isi face treaba. Important este ca diagnosticul sa fie pus corect!
 

ena

Member
Fabian, ziceai ca folosesti Previcur pentru tratarea substratului inainte de plantare. Previcur Energy sau Previcur 607 SL sau...?
 
Sus