Inmultirea trandafirilor

sicora fabian

Active Member
Sigur, de ce nu. Eu ii trag la ghivece pentru ca nu am un loc definitiv. Insa butasirea in sine poti s-o faci la locul definitiv, iar ei raman pe loc!
 

mirela06

Active Member
Eu am pus(butasi) citiva, luna trecuta. Din 28, 4 nu mi s-au prins si asta pt. ca nu i-am pus cum trebuie si nu mi-e de alta dar i-am primit pe citiva din ei. Mi s-a spus ca sunt frumosi, dar nu stie cum se numesc si sfatul este sa-i prind ca sa vad ce aleg. Acum s-au aes ei :rofl:
 

Mali_

Member
Mirela, eu trebuie sa imi cer scuze de la tine pentru ca primii butasi nu au ajuns cum trebuie si nu ti-am mai trimis altii. Am fost foarte ocupata. Crezi ca e prea tarziu acum ca sa iti mai trimit butasi?
 

alfa

Active Member
Re: AP

sicora fabian a spus:
Pt Alfa:
- marea majoritate sunt altoiti;
- cei altoiti rezista si pe soluri mai grele, sunt unele soiuri care nu butasesc si eu stiam ca cei din grupa TH nu rezista multi ani pe radacini proprii, dar Ghia_don are de 10 ani si sunt bine-mersi. Ca rezistenta la ger, toti trebuie protejati peste iarna;
- eu ii transplantez chiar in primavara, indiferent daca au radacini sau nu, ii trag la ghivece.
Multumesc pentru informatii! :D
Nu inteleg insa ceva: cum adica, indiferent daca au radacini sau nu????? daca nu au ..... dupa 5-6 luni ( pusi din toamna de dinainte), se poate sa fie inca butasii buni,viabili fara radacini? :?
 

mirela06

Active Member
Multumesc tare mult si iarta-ma ca nu am raspuns, la timp. Nu este nimic. Toate, in timp se pot reface.
Cred ca este tirziu, dar merg sa-i pun , pina la timpul optim, in ghivece.
Stiu ca si tu ai avut probleme. Ce sa-ti trimit ca sa-ti refaci pierderile,caci tare m-as bucura. :hug:
 

mirela06

Active Member
Alfa, draga mea. Orce butas, daca nu are radacini,obligatoriu va face , iar daca are si mai bine. Orice poti muta. Cam asta ar fi despre ori de una, ori de alta. Rezistenta plantelor, daca sunt intretinute si pusa dragoste,te uimeste :) Acest lucru, explica si Fabian. Sa ai noroc la ”prinsul” lor si sa ne bucuram si noi de reusita ta :hug:
 

alfa

Active Member
Multumesc draga Mirela. Sa fie cum zici tu si sa mi se prinda toti butasii :) .
Am intrebat toate astea, pentru ca tata, care se pricepe si el ca de cat la flori, mi-a bagat in cap ca trandafirii prinsi cu pet nu o sa-mi reziste la munte. Pentru ca ar fi prea sensibili. :( :(
 

mirela06

Active Member
Nu este asa. La munte, la nasa mea, asa i-am prins si-s bine merci. Ei saracii, se adapteaza oriunde, numai dragoste si grija sa fie :)
 

alfa

Active Member
Asta e o veste buna. Oricum, pana la primavara mai am de asteptat. Atunci se va arata cat de dibace am fost cu peturile :)
 

v.cristina

Active Member
acuma depinde si cat de norocoasa esti cu inmultirea prin butasi ...eu una ma recunosc invinsa..pe mine m-a ocolit norcul din acest punct de vedere asa ca prefer sa cumpar cu radacina ..si unde mai pui ca si asa mi se intampla sa nu mi se prinda :| :|
 

mirela06

Active Member
Cristinelule, cine stie de ce. Au si ei ,mofturile lor, la clima, sau pamint si, nu trebuie sa te gindesti de la inceput ca nu ai poti prinde. Simt frica si asa fac. :D
 

annajanette

New Member
va rog ajutorrrr

iubesc enorm trandafirii dar nu ma pricep deloc sa ii inmultesc, promit sa va dau si voua daca se prind. am luat de la facultatea din agronomie niste trandafiri superbi, si am pus in ghiveci dar cum...dupa ce au cazut petalele am pus in ghiveci cu partea in jos unde fusesera petalele, am pus un pet, problema mea este ca nu stiu daca mai trebuie deschis dopul pana la primavara deoarece am mai facut asa si mi s-au mucegait :( dar ei cum respira???

va multumesc
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Ziua daca-i cald scoti dopul sa se aeriseasca putin,iar spre seara il pui la loc,pe perioada iernii ,ca protectie e necesar ca dopul sa fie pus.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Incearca sa pui si fara pet, sa vezi cum se comporta. In casa e cald. Eu asta vara am pus butasi fara pet si le-au dat mugurasi.
 

annajanette

New Member
re

eu credeam ca pet-ul are un rol de efect de sera si poate ajuta chiar fiind in casa, repet nu ma pricep de aceea apelez la voi :(
mai bine va trimit eu voua niste poze cu trandafirii din agronomie si daca va plac va trimit prin posta, sa ii butasiti voi si imi dati si mie unul daca va lasa inima cand face radacina :oops:
 
Sus