Inmultirea trandafirilor

victoria

Active Member
Voi incerca vreo 2 sa ii ud bine si sa ii scot cu mult pamant.Daca nu reusesc mai bine ii las pentru la toamna.Mersi de raspuns. :D
 

baby_blues

Member
Azi m-am "enervat" si mi-am cumparat trei butasi de trandafiri cataratori de culori diferite de la C...r si i-am pus la pastrare la magazie la rece. Am vazut ca au niste ceara sau ceva peste tulpina. Sa o las acolo si cand ii voi planta peste cateva saptamani?
 
am citit pe aici pe undeva de trandafirul William shakespeare 2000. Nu mai stiu cine intreba de el si unde e topicul ala. ma poate ajuta careva?
 

v.cristina

Active Member
si eu stiam ca este pe aici pe undeva , ca doar eu am deschis topicul despre el, dar se pare ca a disparut :nu stiu:
 

alfa

Active Member
Intrebare: peturile cand se dau jos de pe butasii pusi in toamna? Prima data se da jos doar dopul? Sau se descopera de tot?
 

v.cristina

Active Member
initial este bine doar dopul si chiar mai repede daca se poate ca mie mi-au murit vreo 2 din cauza ca le-a fost prea cald ...si acuma imi pare rau ca i-am pierdut ...aiurita de mine!! :suparat:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stii cum as face eu si chiar asa o sa fac de miine :) .Scot dopul in timpul zilei si il pun la loc noaptea.
Acum depinde cit de rece este peste noapte.Daca se anunta nopti caldute cu ceva mai multe grade peste zero atunci as zice sa ii lasi fara dop dar daca vine vreun frigulet :? hop la dop :)
 

mirela06

Active Member
Eu le-am descoperit de mult si desi a fost rece, vad ca butasii sunt prinsi si stau bine merci . Saracii toata iarna au stat sub sticlele de plastic. Acum cu mici mugurasi de frunze se dau si ei tari :rofl:
 

victoria

Active Member
Pai atunci o sa scot si eu dopurile maine si peste cateva zile ii descopar de tot,daca o sa tina tot asa de cald ca azi.
 

bebe Iris

Active Member
Astazi i-am descoperit de tot ptr ca mugurasii din varf incepeau sa se usuce de la atata caldurica. Numa de-ar ploua putin, ca acum fara peturi nu stiu cum o sa le mentin umiditatea :? Stiu ca in Ungaria sunt niste pastile care se pun la radacina butasilor, in toamna la plantare, ca sa le mentina umiditatea chiar daca afara este seceta.
 

ghana

New Member
buna,eu am pus butasi la prins in nisip umed,de la trandafirii primiti de 8 martie,iar acum are un muguras, cand il mut in gradina cum il scot din nisip,sau il pun cu tot cu nisip?
 

victoria

Active Member
Pai cred ca o sa se cam scuture nisipul oricum.Daca poti , sa ii scoti foarte usor sa nu se rupa radacinile.Cred ca poti lasa si putin nisip pe ele pentru drenaj.Dar nu foarte mult.
 
eu zic sa ii lasi sub pet pana le ies frunzulitele ca lumea. Dupa aia ii transplantezi. Ii tii sub pet pana pe la jumatatea lui Aprilie.
 
Sus