Inmultirea trandafirilor

mymo

Active Member
Ca sa vedeti ca lastarii de trandafiri trimisi de voi au ajuns in casuta lor de iarna,am improvizat o rasadnita pe care am pus zic eu destul de etans o usa de balcon :) .Asa arata:

Nu este estetic,dar sper sa vad rezultatele.Pe aceasta cale va multumesc tuturor :hug:
 

victoria

Active Member
Am pus si eu aseara lastarii primiti de la Gabiuta.Eu i-am pus cu peturi.Am consumat un sac intreg de peturi.
Unii lastari,care au fost mai lungi,i-am taiat in 2 si am avut grija sa nu ii bag cu partea de sus in pamant.I-am lasat cam de 20-25 cm lungime si i-am bagat jumatate in pamant.
Mai tarziu o sa fac si poze si le postez aici mai pe seara.I-am pus pe langa capsuni,in fundul gradinii,acolo unde au soare toata ziua , ca deocamdata nu am inceput cu aranjarea terenului in fata,asa ca ii voi muta la locul definitiv in toamna viitoare.
 

annajanette

New Member
ce ma fac??

:roll: am pus niste ramurele de trandafir in pamant in ghiveci peste care am pus o sticla de plastic dar nu i-am pus dopul si am vazut niste mucegai alb pe crengute ce fac?

multumesc anticipat celor ce ma ajuta
 

mirela06

Active Member
Pai nu prea ai ce face. Poate o stropire anti fung pe ei si sticla, in interior. Daca nu ...altii la rind , la anul, sau in ghivece, in casa. Sa ai noroc in ce faci :)
 

annajanette

New Member
cred ca este greseala mea

Eu iubesc foarte mult florile insa la trandafiri nu ma pricep vad, mai deloc. Sa va povestesc ce am facut poate ma ajutati cu un sfat. Am taiat asa cum citit de la voi, niste butasi cu cateva noduri, i-am bagat la ghivece, peste ei am pus pet fara dop....mi se parea mie ca se sufoca :| Ii udam in fiecare zi si mai puneam si apa in pet ....acum eu cred ca, n-am facut decat sa-i ajut sa putrezeasca :x :cascat: :nu stiu: voi dragele mele, stiti vreo reteta mai buna?

va pup
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Chiar ca i-ai ajutat sa putrezeasca :rofl: .Dar........asa e la inceput si o sa inveti ;curind o sa te lauzi cu trandafirii pusi de tine :D
Acum la subiect: pui lastarul in ghiveci(nu ai gradina??) uzi pamintul si pui petul cu dop deasupra.Nu il mai uzi si nu mai umbli la el pina la primavara :D
Succes!
 

victoria

Active Member
Pai Gabiuta,la linkul ala care l-ai lasat la topicul de mai sus,ala in engleza,scrie ca trebuie udati constant timp de 3 luni.Sa nu lasam pamantul sa se usuce.Ma rog...nici sa ii inecam.
Sau numai cei cu radacina.Ca acolo de aia ziceau.
Dar oare nu se usuca si lastarii daca nu au apa deloc atata timp?
Eu am mai udat in gradina pe langa sticle.Inauntru deloc.Si sunt verzi si frumosi mititeii. :) Sper sa le mearga bine in continuare.
 

victoria

Active Member
Ma bucur sa aud asta Mirela,mai ales ca am studiat toate pozele din albumul tau si am vazut ce frumusete de gradina ai. :D
 

alfa

Active Member
Am si eu niste intrebari :oops: :
- Trandafirii pe care ii cumparam de la furnizori sunt altoiti nu-i asa :?
- Prin ce difera trandafirii obtinuti prin altoire si cei prin imbutasire cu pet? ( rezitenta la ger? sanatate? etc..)
- Daca in primavara voi constata ca butasii s-au prins sub pet, cand pot sa-i mut?
 

sicora fabian

Active Member
AP

Pt Alfa:
- marea majoritate sunt altoiti;
- cei altoiti rezista si pe soluri mai grele, sunt unele soiuri care nu butasesc si eu stiam ca cei din grupa TH nu rezista multi ani pe radacini proprii, dar Ghia_don are de 10 ani si sunt bine-mersi. Ca rezistenta la ger, toti trebuie protejati peste iarna;
- eu ii transplantez chiar in primavara, indiferent daca au radacini sau nu, ii trag la ghivece.
 
Sus