Inmultirea trandafirilor

ghia_don

Active Member
Poti sa iei un cuter ascutit si decupezi o gaura in "fundul" sticlei, fara s-o misti de la locul ei...si eu am folosit ambele jumatati ale sticlei si asa fac :D
 
In partea Moldovei temperaturile sunt mai scazute,oare merge sa le scot si eu dopurile la peturi?Mi-e teama sa nu gresesc si sa-i pierd.Si cam cand scoateti si petul?
Multumesc!
 

laural

Well-Known Member
lacrimioara a spus:
Si acum o intrebare pe care doar eu puteam sa o pun :incapatanat: : ce fac cu butasii pe care am pus cealalta parte a sticlei ? Abia acum imi dau seama ca a fost o alegere gresita :mrgreen: dar pe parcurs invat
Draga mea am ras cu pofta :rofl: :rofl: :rofl: si eu m-am gandit la varianta asta in toamna, noroc ca am citit aici pe forum ....ca in primavara o sa vreau sa scot dopurile asa cum fac fetele .... si nu o sa am la ce :tavalit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
lacrimioara a spus:
Dupa ce am scos dopurile cateva frunzulite s-au ingalbenit , am incercat sa le fac putina umbra, oare le mai salvez ?
Depinde in ce stadiu sunt butasii, pentru ca si daca au 2-3 frunzulite nu inseamna ca sunt prinsi. Daca noii lastari au minim 8-10 cm, inseamna ca sunt prinsi si lasi dopul scos, nu vor avea probleme. E preferabil sa ai 2 lastari, daca ai unul la dimensiunea asta, cam asta ar fi limita, mai mult nu poate creste fara radacini. Daca e foarte cald umbrirea ajuta

elianna a spus:
Am o intrebare de incepator: la butasii pusi in primavara, cand se scot pet-urile?
Eu am scos deja de cateva zile dopurile, asa ca apuca-te de dezsurubat daca ai lastari frumusei ;-)
 
''''''fetele''''' :) as avea o intrebare,as putea da acum sticla din capul trandafirilor?k la mine au inceput sa iasa afara vre 5 6 cm...multumesc
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sigur ca poti! Scoate sticla spre seara, pe racoare si uda trandafirul dupa ce scoti sticla. In felul asta rezista mai bine zilei urmatoare calduroase!
 

miki70

Active Member
Multumesc! Da ,le-am vopsit. 24 roti, o cutie de vopsea si o basica la deget de la atata pensulat :)
 

belisima

Well-Known Member
un trandafir de sub pet-cred ca dark lady sta sa infloreasca,iar summer song are bobocel :indragostit: la tradafirii maturi mi-a facut ravagii viermele ala sfredelitor :cry: toti bobocii de la kronenbourg i-a mancat....

miki,vopsea pe baza ade ulei???se lipeste de cauciucuri?as vrea sa le fac si eu pe lale mele .parca arata mai frumos asa
 

kerkyra

Well-Known Member
Chiar, ce fel de vopsea? Ca avem si noi cauciucurile de vara pe care nu le mai folosim si, cum in gradina mea e dezastru, se schimba niste conducte la bloc, acum le-as putea pune :(
 

miki70

Active Member
geodezia a spus:
waw Miki da esti tenace rau ..felicitari pentru rabdare
Merci! Arata foarte frumos bordura de roti maron deschis in care am pus trandafiri acoperitori culori diferite. Intre roti am levantica si aster lila. Pe viitor vreau sa ridic o bordura din ciment (intre roti )peste care va atarna phlox tarator. Am uitat, mai am intre roti cate un fir de euonymus variegat, e inghesuiala mare, nu? :)

Corina am vopsit cu vopsea pt exterior Danke maron deschis in care am mai pus un bej pt ca mi s-a parut inchisa la culoare.
 

elianna

Well-Known Member
miki70 a spus:
Arata foarte frumos bordura de roti maron deschis in care am pus trandafiri acoperitori culori diferite
Mi se pare interesanta ideea cu "roti" la trandafirii acoperitori. Am sa "imprumut" ideea (daca imi permiti) ca intentionez sa plantez si eu taratori.
 

miki70

Active Member
Elianna ,imprumut-o ! :) Eu le-am pus si la cateva clematite, bag furtunul in rota pana se umple. La trandafiri pun mai putina apa deoarece roata retine apa .
 

elianna

Well-Known Member
O imprumut :D Dar intai sa-mi fac rost de trandafiri ca cei pe care ii am i-am rezolvat altfel. Cauciucuri am nenumarate doar sa nu-mi zica ai mei ca am luat-o razna :rofl: dar spune-mi, sunt puse direct pe sol sau sunt si putin ingropate?
 
Sus