Inmultirea trandafirilor

belisima

Well-Known Member
:giggle: lastarii de 10 cm sub pet sunt semn ca trandafirul a facut radacini???am o gramada dar vedeta este summer song,annamaria mia dat un butas miiic mic,nu credeam sa se prinda dar arata fantastic are lastari de 10 cm deja...nu stiu cum sa-l mai bibilesc!saru-mana anna,ca mi l-ai dat desi multi nu taie din englezesti in primii ani :oops: :*
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cu placere Belisima :hug:
nu mai tin minte cand ti-am trimis :? in toamna ? ca daca da , atunci nu prea cred ca are radacini doar da din rezerva lastarului , chiar daca are lastari de 10 cm ,petul sa dai jos doar in mai ;-)
pe de alta parte englezestii inradacineaza mai bine decat restul ,asta am observat eu .
 

belisima

Well-Known Member
daaa,in toamna,nu-i dau petul :ros_unghii: ar fi bine daca englezestii ar inradacina mai usor ca restul,oricum multi ai mei arata bine,pe unul pus din ai mei l-am scos ca muream de curizitate(cred ca prin februarie)si avea radacini,l-am pus la loc,arat inca bien...din pacate am pierdut hartie pe care scrisesem care unde e si acum trebuie sa astept pana infloresc...am minieden rose,hella,caribia(vreo 7)...numai bunatati :mrgreen:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu am multi englezesti pusi in toamna ,arata bine dar inca nu au radacini .....dar au tot timpul din lume :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
imi dadurati si mie sperante daca spuserati ca englezestii inradacineaza mai usor ..am sa pun la inradacinat de anu asta ..sa vad daca se prind ... :indragostit:
 
as avea si eu o intrebare, :oops: cand se dau peturile jos de la butasii de trandafirii??? :oops: k,am vazut k au inmugurit tare frumos si cu dopul in cap nu pot sa creasca...si nu l.am dat jos,k nu stiu daca e bine,si daca momentul potrivit :nefericit:
 

geodezia

Well-Known Member
deschizi treptat intii capacelele si in mai scoti peturile dupa 10 mai ..nu le scoate mai devreme ca am facut eu prostia de le-am scos acum in aprilie si mi-au murit ..deci treptat pe la 15 aprilie scoti dopurile e vorba sa se acomodeze cu temperaturile si sa se coaca ramurelele crescute ca soarele de primavara ii deshidrateaza si ii usuca .. daca poti da cu un pic de var pe peturi sa nu ii deshidrateze si sa nu bata direct soarele in peturi ar fi si mai bine ...daca nu lasa-i cu peturi
eu am infipt in nov niste creci dar fara sa mai pun peturi si acum au ramurele crescute ..dar deja ramurelele sunt coapte de geruri .nu stiu daca au si radacini nu trag de ei am sa vad daca isi dau drumul cu avint atunci sunt prinsi
 
multumesc mult asa am sa fac.... :hug: si eu in toamna am primit un trandafir cu radacina si nu i.am pus pet,knd toata lumea imi spunea sa pun,iar acum ia dat muguri si e frumos....
 

Rose

Active Member
Dragii mei parinti mi-au dat azi vestea ca au desfacut dopurile de la sticle. M-am panicat in prima faza, dar tinand cont de temperaturile de pe aici, nu cred ca au facut un lucru rau, nu?
 

miki70

Active Member
Le strang si eu azi dc ziceti ca e ok. Eu acum 3 zile le-am desurubat si le-am lasat inclinate sa intre putin aerulul, nu eram sigura dc e ok sa le dau jos.
 

lacrimioara

Member
Si acum o intrebare pe care doar eu puteam sa o pun :incapatanat: : ce fac cu butasii pe care am pus cealalta parte a sticlei ? Abia acum imi dau seama ca a fost o alegere gresita :mrgreen: dar pe parcurs invat
 
Sus