Inmultirea trandafirilor

miki70

Active Member
:rofl: Mai pe seara vin cu poze. Mentionez ca pozele le voi sterge, nu le las mult pe net de frica hotilor :) La pozele de ansamblu gradina ma refer.
 

belisima

Well-Known Member
:mrgreen: fetelor!in toiul lucrarilor prin gradina , un lastar de friesia s-a rupt de la nod...nu stiu daca ma intelegeti-un mugure nou cu tot cu nod,de pe tulpina,avea vreo 2 randuri de frunze,l-am plantat de ciuda ca era unul din cei doi :| si ce credeti,ieri l-am scos de curiozitate,are calus-dupa vreo 3-4 saptamani cred :D deci o noua metoda de inmultire
 

geodezia

Well-Known Member
Miki super .. fain .. multumim de poze si de inventie .. :clap:
Bella uite asa mai invatam cite ceva
eu am luat 2 bujori arbustivi si pe timpul transportului mi s-a rupt o creaca tot ca tine am pus in pamint sa vad daca reusesc dar nu as crede
 
minunat.imi plac tare mult...eu as vrea sa pun in cauciuc flori de piatra si petunii iar cauciucul sa fie varuit alb..o sa pun si poze..knd o sa fie gata :)
 

miki70

Active Member
24 sunt in toata gradina :rofl: . Cand aveam nevoie ii dadeam comanda sotului, el de cate ori se ducea in Service imi aducea de acolo, doar ma intreba ce marime vreau :) . Mai vreau sa fac o bancuta cu 4 cauciuce :) , cate 2 suprapuse si intre ele o scandura. Acestea vor fi verzi, le umplu cu pamanat si pun petunii parfumate , si sa tot stai acolo :rofl:
Violeta eu le-am avut albe in gradina de S pana in primavara asta, m-am plictisit de ele si le-am facut maron deschis. Dc vrei albe sa folosesti var lavabil , tin 2-3 ani. Cu var simplu se spala la prima ploaie. Mai am 5 cauciuce albe in gradina din fata blocului cu ruscus aculeatus in ele, o sa le fac poza. Acolo e umbra multa de la teii inalti cat blocul, albe se vad f frumos.

Elianna , eu am ingropoat putin cauciucurile, dc nu le ingropi iese apa pe sub.
 

elianna

Well-Known Member
Esti plina de idei, Miki. Cred ca-ti imprumut si ideea cu bancuta dar ceva mai incolo ca acum am alte urgente. Scandura dintre cauciuce, cu ce o prinzi sau sta asa... Eu pot sa-ti imprumut vreo idee de la mine asa ca sa nu raman datoare ?
Azi mi-am pus la punct sistemul de irigatie ca se anunta vremuri fierbinti :) si-mi pierdeam vremea cu furtunul in mana. Am fost diriginte de santier de la 9 la 19 :rofl: si nici n-am apucat sa mananc. Deh! 1 mai se sarbatoreste prin munca :rofl:
 

miki70

Active Member
elianna a spus:
Esti plina de idei, Miki. Cred ca-ti imprumut si ideea cu bancuta dar ceva mai incolo ca acum am alte urgente. Scandura dintre cauciuce, cu ce o prinzi sau sta asa... Eu pot sa-ti imprumut vreo idee de la mine asa ca sa nu raman datoare ?
Azi mi-am pus la punct sistemul de irigatie ca se anunta vremuri fierbinti :) si-mi pierdeam vremea cu furtunul in mana. Am fost diriginte de santier de la 9 la 19 :rofl: si nici n-am apucat sa mananc. Deh! 1 mai se sarbatoreste prin munca :rofl:
:rofl: Asa sunt eu plina de idei, sa-ti mai zic? Am stricat de tot subiectul, o sa ne urecheze moderatorii :)

Scandura o poti prinde de cauciuce cu sarma dc reusesti sa dai gaura prin ele. Dc pui si doua tevi ingropate bine in spatele cauciucelor ii faci si spatar cu scaduri prinse de ele iar dc tevile se intalnesc sus sub forma de arcada te faci si cu o arcada :) Si ma opresc :)
 

miki70

Active Member
2 butasi de Angela parasiti de asta toamna intr-un borcan cu apa si atonik au facut radacini . Au stat in balcon la 7-14 gr C , au facut si purici :rofl: , i-am stropit dupa ce am stropit si alte plante prin casa, puricii au cazut in apa si ei tot au facut radacini . Tot ce am pus la inradacinat in balcon in minipet-ri a mucegait, astea 2 parasiti au facut radacini :rofl:

 

geodezia

Well-Known Member
ma omoriti voi cu metodele voastre
na ca o s aincerc si eu din ce am tait iau si pun in borcane ca nu se mai poate
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
taci tu ca daca fac radacini toti aia din galeti pat precum Claude ma rup de spinare la toamna sa pun in gradina si pe urma brevetez metoda
macar Claude a facut-o pentru un scop declarat da eu de dragu experientei
ca asa ma cearta Gaby -bine fata ai dat atitia bani pe ei macar pune la inmultit si vinde si tu sa mai scoti un ban
asa ca sa va tineti daca imi tine metoda de inmultire am s apun cite o galeata pt fiecare rosa
:tavalit: :tavalit: :tavalit: :tavalit: :tavalit:
200 de galeti :tavalit: :tavalit: :tavalit: :tavalit: :tavalit:
da nu ma laud asa tare acu sa vad intii ce se prinde si ce nu si sa nu ma deocheati ...
trebuie sa merg sa caut galeti pentru luna mai si sa mai car nisip iar cu plasuta
acu am auzit de la cineva ca pun din cei taiati in pamint si se prind
eu am taiat de 2 saptamini si am aruncat cleoampele da la anu fac si eu experienta asta
na tu luai niste bucati da sunt uscate ca am mai lasat prin rose sa nu vina gainile matusi iar la zgirmat si le pusei intr-o galeata la hidratare sa le las sa vad daca fac radacini da slabe sperante ca deja se stafidise pielita verde
na experiente sa vad ce iese
 

atina

New Member
Buna,
Cine ma poate ajuta si pe mine cu o informatie: as dori sa pun la inmultit niste butasi de trandafiri, dar am o dilema, in sensul ca daca creanga are o floare deschisa si boboci nedeschisi pot sa o pun in pamant, s-au trebuie sa astept pana se deschid si ceilalti boboci si sa se treaca florile?
Multumesc
 
Ultima editare:

laural

Well-Known Member
Voi cum procedati cu butasii pusi sub PET in vara ? Cand le scoateti dopul la pet si cum ii iernati ? Sarut mana de ajutor.
 
Sus