Inmultirea streptocarpusului

emeclau

Active Member
aici ai mare dreptate, din frunzele de strepto din prima mea comanda s-au prins numai care au vrut ele :rofl:
mersi fleur pentru raspunsul tau, e bine de stiut :wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Care a fost procentul de prindere Claudia? Si ce substrat ai folosit?? Si daca poti trage concluzii privind "fitzosenia" (ma refer la greutatea cu care se inmultesc) a unora dintre varietati ar fi util de asemenea...
 

emeclau

Active Member
procentul de prindere 30%
substratul folosit: pamant Florimo de tip A in amestec cu Florimo de tip universal, perlit, nisip
am observat ca din 11 varietati am ramas cu 8 :(
cu unele varietati amavut succes 100% : din 9 bucati de frunze mi s-au prins toate :) - Dinas
si Heidi, Daphne, Chloe, Roulette Cherry s-au prins in procent satisfacator- 50-60%
din Olwen si Katie au supravietuit doar una bucata fragment frunza
Madalina, cam atat pentru moment.. :gandit:
sunt foarte curioasa cum evolueaza frunzele variegate puse la inmultit , am inteles ca fac foarte greu pui si acestia, cand ies, cresc foarte greu
de aceea, un pui de strepto variegat poate ajunge si pana la 25$ :ros_unghii: :eek:f:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Draga mea, iti urez mult succes si-ti tin pumnii :wink:
Ai si varietati din seria "Cristal"?? De-abia astept sa creasca maricele sa pot cumpara de la tine...
 

Fleur

Active Member
La Katie nici eu n-am avut succes, dar Olwen s-a inmultit singur destul de mult si atunci l-am sectionat iar puii au trait toti.
Nici Pocahontasul nu am reusit sa-l inmultesc satifacator. abia am reusit sa obtin un pui dupa multe incercari si e si ala amarat :roll:
 

ACHIMENES

Member
Cat de mult conteaza perioada in care butasim streptocarpusul, spre exemplificare unul pus in noiembrie, inca se mai chinuie sa creasca si din 3 fragmente nu a iesit decat o amarata de plantuta anemica :( :( pe cand din cei pusi in mai , priviti doar :D
 

dorinas

Member
Eu am observat ca cei cu nume se inmultesc mai greu prin frunze cat despre pui cresc asa de incet incat iti creste barba alba pana infloresc.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Achimenes, care este perioada optima de inmultire pentru strepto? Aprilie-mai, poate si iunie??? Pentru ca, teoretic, iulie-august sunt luni prea fierbinti ca plantele sa nu sufere si sa-si "conserve"energia...
Deci? Doar 2-3 luni pe ani?
Si ar mai fi interesant de inteles prin ce metode putem influenta factorii de mediu astfel incat sa putem reliza butasirea intr-o perioada extinsa de-a lungul anului - iluminat artificial? cum, cat... temperatura??? umiditate??
Hai ca v-am zapacit cu atatea intrebari :oops:
 

ACHIMENES

Member
Bravo :D intrebari multe dar si interesante, exact la aceleasi intrebari ma gandeam si eu cu plantele de apartament........cum sa le fac sa infloreasca intr-o perioada redusa la jumatate fata de cat au ele nevoie in mod normal :oops: promit ca am sa ma documentez si am sa va spun.
Eu am inmultit strepto in cele mai bizare perioade, cu esecuri dar si cu reusite.
A deci anemicul meu e de "firma" :? :? de aceea creste de zici ca sta.
Eu sunt incepator intr-ale ......varietatilor :oops:
 

emeclau

Active Member
streptocarpusii pot fi crescuti cu succes la lumina artificiala, ca si violetele ( e de inteles, fac parte din aceeasi familie) . Un interval de 14-16 ore pe zi e suficient, lumina fiind asigurata de 2 tuburi de neon, unul cu lumina calda, celalalt cu lumina rece ( asa folosesc si la violete).
Amestecul recomandat de Rex Dibey ( proprietarul Dibley's) este 1 parte pamant , 1 parte vermiculit, o parte perlit
daca folosim metoda wick-watering atunci e indicat un amestec de 25% pamant si 75% perlit - streptocarpusul e foarte dispus la putrezirea radacinilor, e esential sa asiguram un substrat foarte drenat si usor!
temperaturile optime e dezvoltare sunt cuprinse in intervalul 14-23 grade
streptocarpusii iubesc temp. mai scazute la radacini , deci puteti incerca sa folositi din cand in cand, orice metoda de racit "de jos" , de ex. le asezati pe vase reci etc
iubesc un pic de soare dimineata devreme sau seara tarziu , asadar orientare estica sau vestica
nu expuneti strepto in soare direct!
fertilizarea se va face cu un ingrasamant bogat in potasiu ( al treilea numar), dar care sa contina si microelemente
cred ca ar fi trebuit sa postez la ingrijirea streps nu la inmultire :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor!!
Cred ca e excelent asa, sa postam observatii din propria experienta pentru ca sunt mai relevante decat articolele de pe net...stiti si voi, multe sunt copy/paste...
 

emeclau

Active Member
apropo, astazi au fragmentele puse la inmultit o luna :mrgreen:
cred ca , luna viitoare , pe vremea asta, vor fi ceva frunzulite la vedere :wink:
 

emeclau

Active Member
:dans: :dans: :dans: sunt tare, ce mai ! azi am observat ca si-a scos capul primul puisor de la frunzele puse la inmultit! e un fragment din varietatea Dinas, sunt asa de fericita :) le-am pus la inmultit pe data de 15 iunie , nici nu ma asteptam la asa realizare! :p
 
D

dyayzh

Guest
Felicitari si la cat mai multi pui :D Sa ai grija cu udatul puiutilor :wink:
 

emeclau

Active Member
mersi :D
eu am pus paharutele intr-o tava mai adanca, pe fundul tavei o carpa de bumbac, folosite la menaj, iar din cand in cand torn apa direct in tavita...eu am mentinut substratul din pahare umed, se pare ca pt. unele e foarte benefic, alte varietati a murit in aceleasi conditii
 
Sus