Inmultirea streptocarpusului

dorinas

Member
Trebuie sa aveti rabdare cu frunzele pe caldura asta.Eu am pus frunzele pe 3 mai si uitati cum arata puii:






iar la una nu s-a miscat deloc.
Asa arata un strepto udat prea mult de soacra mea cand am fost in vacanta:
 

dorinas

Member
Mie mi se pare ca arata bine strepto. La heidi pipaie frunza si vezi daca e molesita atunci trebuie s-o mai uzi, cel putin eu asta am constatat, asta daca n-ai udat-o prea tare ca atunci se blegesc de tot ca in fotografia mea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Strepto prinsi din frunze(patru au inradacinat....din mai multe frunze :( )i-am asezat deja la locul lor in ghivecele definitive.Ii tin acum sub observatie.
Ceea ce am invatat din experienta proprie :oops: este ca udatul trebuie sa fie moderat,altfel riscul de pierdere a plantei este maaaaaaaaaaare!!!!! :|
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doi din patru!!!
Asta este reusita mea in materie de prinsi strepto din frunze.
Imi mentin parerea cu cumpararea lor :rofl: :rofl: :rofl: ba mai mult.Chiar sunt determinata sa nu mai incerc o noua "prindere" :oops:
 
D

dyayzh

Guest
tot secretul e udarea....am pierdut 3 mari si frumosi si 2 pui....am invatat sa ma abtin la udare..si acum am 3 pui si 2 mai mari carora le merge bine.sunt extrem de sensibili la cantitatea de apa. le pun la 2 zile cate putin.
 

dorinas

Member
Asa este, daca nu-i udati prea mult se simt bine, totusi trebuie udati regulat la 2-3 zile in functie de temperatura. Eu pana acum n-am pierdut nici unul. Nu mi-a reusit intotdeauna inmultirea dar cei pe care ii am sunt bine cu exceptia celui udat de mama soacra prea tare. De asemenea am observat ca nu le place caldura prea mare, peste 24 grade sufera si li se cam blegesc frunzele ca si cum ar avea nevoie de apa ceea ce tenteaza sa-i uzi, dar nu trebuie udati. Poate ca aici gresesc unii, asta fiind unul din motivele pentru care mor.
 

Gaia

Member
Cum se procedeaza pentru a obtine streptocarpusii din seminte?
I-am lasat afara peste vara si au facut 'pastai', si as vrea sa pun semintele la incoltit pentru ca sper ca au hibridizat cei indigo cu cei albi dar nu stiu exact cum sa procedez.
 

Tina

Active Member
Eu am procedat asa: i-am semanat deasupra pamintului din ghiveci si i-am acoperit cu putin pamint, iar dupa aceea metoda cu petul in cap si la soare cu ei.. trebuie sa ai destula rabdare, pt ca rasar f. greu.. :wink:
Bafta !
 

Gaia

Member
Multam fain. Ma bucur ca pare simplu, sper numai sa iasa totusi cat mai repde sa mai prinda si ei un pic de vreme acceptabila inainte sa ii bag in casa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Momentul delicat este repicarea. Multi mor daca sunt transplantati individual prea devreme. Iar daca sunt prea tarziu, cresc strambi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

Cei doi "supravietuitori"...........din frunze puse de mine :rofl: :rofl: :rofl:
Sper sa ii vad curind infloriti!
 
A

Anonymous

Guest
Tina,vad ca Dorinas are o streptocarpela de la tine. Cum se inmulteste? Am i eu. Acum nu mai are floare,o tin in vegetatie si as vrea sa o inmultesc.
 

Tina

Active Member
Gabriela, cred ca se inmulteste destul de usor.. eu i-am dat-o fara radacini, dar cred ca se prinde daca o pui in pamint si cu pet... :D
 

dorinas

Member
Face radacini si fara pet dar creste destul de incet la inceput. Eu am pus butasul in pamant si i-am pastrat pamantul mereu umed (nu i-am pus pet ).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fleur nu vrei sa detaliezi "procedura" de separare si transplantare? Radacinutele alea mici, superficiale, nu sunt deranjate cand le scurturi de pamantul vechi?
 

dorinas

Member
Cornelia, procedeul este ca la violete, nu trebuie sa scuturi pamantul de pe radacini. Trebuie sa vezi rozeta de frunze, cu o mana tii de toate frunzele puiului apoi cu un cutit subtire tai printre pui la suprafata daca nu-i poti desface cu mana apoi tragi usor pana se separa. Intr-un ghiveci nou se pune pamant pe jumatate se pune planta apoi se completeaza cu pamant. Nu folositi ghivece mari, nu vor inflori si vor putrezi radacinile de la apa multa datorita ghiveciului mare.
 

dorinas

Member
Pentru un pui care are 6 frunze ghiveciul trebuie sa fie de 8-10 cm cel mult, pentru planta matura 12 cm, 14 cm daca e mare si are mai multi pui.
 
Sus