Inmultirea prin frunze

emeclau

Active Member
mult spor Anyny!
eu nu le aerisesc pe cele puse sub pahar :)
doar cand le transplantez le obisnuiesc usor fara nimic in cap :wink:
astfel am observat ca:
1. ies mai repede puii
2. am considerabil mai putin de lucru, netrebuind udate decat o data la 1 luna jumate- 2 luni
3. cresc mai repede, avand umiditate si temp. constante
bineinteles, fiecare metoda e buna, eu am mai spus si sustin asta in continuare :!:
 

anyny

Member
emeclau a spus:
mult spor Anyny!
eu nu le aerisesc pe cele puse sub pahar :)
doar cand le transplantez le obisnuiesc usor fara nimic in cap :wink:
astfel am observat ca:
1. ies mai repede puii
2. am considerabil mai putin de lucru, netrebuind udate decat o data la 1 luna jumate- 2 luni
3. cresc mai repede, avand umiditate si temp. constante
bineinteles, fiecare metoda e buna, eu am mai spus si sustin asta in continuare :!:
dar daca nu aerisesc, nu putrezesc?de asta mi-e frica :(
mentionez ca am pus o punga pe frunze
 

Fleur

Active Member
Nu stiu care este explicatia dar cu punga putrezesc usor pe cand cu pet ori pahar de unica folosinta transparent nu se intampla asta.
 

anyny

Member
Fleur a spus:
Nu stiu care este explicatia dar cu punga putrezesc usor pe cand cu pet ori pahar de unica folosinta transparent nu se intampla asta.
inteleg :(
atunci voi aerisi totusi si sper sa nu putrezeasca :(
 

Marmoset

Member
Deci, da! De vreo cateva saptamani m-a palit si pe mine boala asta! Nici nu stiu, sa pun mutritza asta: :rofl: , sau asta: :cry: ?
Am stat, am citit, mi-am pregatit logistica si-am luat o gura de curaj, apoi...am sunat mobilizarea si m-am dotat cu frunze si niscaiva puisori. Si iacata ce-a iesit!
Mai am cativa puiuti primiti de la vreo doua persoane dragi si nu m-am indurat sa ma despart de ei, dar important este ca am reusit sa nu-i omor, tinand cont ca-i am de anul trecut din toamna.
Din puiutii aceia, am reusit sa am si floricele de la Sunkissed Rose, de la Green Lace si de la Snowcone Ballet:
De acum, am prins curaj, asa ca...Dumnezeu cu mila! O sa vin la voi sa cersesc spatiu, macar cate 2-3 cm patrati de pervaz, de policioara, de ce va indurati voi sa-mi dati! :rofl: :rofl:
 

anyny

Member
marmoset am ramas cu gura cascata :oops:
sunt foarte frumosi, sa-ti traiasca si sa-ti infloreasca :)
de unde ai asa de multe violete??
 

Marmoset

Member
Va multumesc, fetelor! Prind si mai mult curaj in felul asta! :hug: :oops: Dar sunt mic copil pe langa minunatiile pe care le-am vazut la voi!

Anyny, frunzele si puisorii le-am cumparat de la cine-a avut frunze si puisori disponibili si din comenzi externe. Cele care au inflorit sunt din cele vreo 7 pe care le-am primit anul trecut in toamna de la o prietena draga, iar Ballet Snowcone e un puiut primit in vara de la kriss.
 

Marmoset

Member
anyny a spus:
sa-ti traiasca :wink:
si eu am o mica pepiniera :oops: poti sa te uiti in albumul meu
Sa-ti traiasca si sa se faca mari si infloricioase! Pepiniera e mica acum, dar peste un timp, parca vad ca va fi dubla, tripla... :rofl:
 
Sus