Inmultire hibiscus prin seminte

lacramioara

New Member
Buna tuturor iubitoarelor de hibilici, adica.....de frumos :D :hug:
Sunt inscrisa de ceva timp pe forum, dar pana acum am stat in umbra si am citit si invatat si....bucurat alaturi de voi :D Am si eu cateva plantute din seminte, o parte de moorea, o parte "tahitiene", cele mai mari au vreo 8 luni, dar nici vorba de bobocei, din cauza ca am crezut ca e suficienta apa de ploaie, lumina si muuuulta dragoste :rusine: ....dar de luni incep sa le dau si eu papica, sper sa nu fie prea tarziu.
Dar, iata ce voiam sa va intreb: vrea cineva seminte de hibi de moorea, de la maestrul Charles? Vreau sa fac o comanda luna asta (deci va ajunge luna viitoare), dar maestrul nu trimite decat cantitati mari (peste 100sem.), si prin transport de ala scum, de tre' sa semnezi, ca sa nu se piarda plicul. Transportul e in jur de 20-30euro (in functie de greutate), iar samanta-1euro. Asa ca, cu cat comanda e mai mare, cu atat se compenseaza costul transportului. Costul final al unei seminte va costa atat: (nr. sem. X 1euro + transport)/nr. seminte. Eu vreau doar vreo 30 de sem., asa ca cine mai vrea sa impartim semintele si costurile? Astept raspunsul vostru. pupici :*
 
Hibiscusii sunt plante poliploide, adica pe scurt, din 30 de seminte din aceeasi capsula ies 30 de plante diferite! Asta-i marea frumusete! E ca la Loto! ca sa citez din Forrest Gump - "...you never know what you're goin' to get!" :) :) :)
 

Luciana35

Member
Asta nu stiam :eek:
Mai as incerca si eu :? La voi cam care a fost rata de germinare a semintelor cumparate de la acest furnizor, sau , ma rog, in general :?:
 
Georgiana, cred ca e un proces normal. Nu toate semintele au aceeasi rezistenta si in timp se "cern". Important e rezultatul :)
 

lacramioara

New Member
Luciana35 a spus:
Sunt soiuri diferite?
Buna Luciana! Am vazut ca ti-au explicat foarte bine fetele :D
Asa e, asta este unul dintre atuurile hibiscusului tropical....nu se stie ce minunatie de floare o sa aiba una din plantutele iesite din seminte. Sunt ca oamenii...copii pot semana foarte bine cu parintii, dar nu sunt identici, dar pot semana si cu....bunicii :p mostenesc diferite caracteristici de la "strabuni". Cam asta e ;-)
 

lacramioara

New Member
Am reusit sa strang minimul de seminte de care aveam nevoie...diseara fac comanda, deci daca este totusi cineva interesat sa-mi dea de veste pana atunci :fluierat: Spor la cat mai multe flori deosebite la toata lumea! :hug: Astept si cu nerabdare sa vad ce hibilici din seminte au mai inflorit la voi :rose:
 
Sus