Inmultire hibiscus prin seminte

Multumesc, Georgiana, esti o draguta.
Am doar multa rabdare si multe ore de neodihna dedicate acestor minuni pe care Dumnezeu ni le-a daruit...
 

ena

Member
Este minunat! Ca si primul, are o culoare superba.
Am si eu cateva seminte de hibi dar nu prea am curaj sa le plantez desi am citit de cateva ori ce ati scris despre asta.
 
Va multumesc pentru aprecieri si va indemn sa incercati sa cresteti hibiscusi din seminte. E o experienta al carei rezultat justifica fiecare secunda din anii de asteptare.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari! :clap:
Acum nu stiu daca e deosebit pentru ca ..... este, :visator: sau pentru ca e din seminte, deci e rasplata muncii tale. :?
Sa te bucuri de el multi ani si sa mai ai astfel de realizari. :indragostit:
 
Multumesc frumos :rose: , mai ales ca aprecierea vine de la o cunoscatoare...
Nu stiu daca e deosebit, dar stiu sigur ca e unicat ;-)
Si e al meuuuuuuu :dans: :dans: :dans: :dans:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Mai am pana o sa fiu cunoscatoare, dar ce-i frumos e frumos! :roll:
L-am tot studiat si am o intrebare. Floarea s-a deschis mult de tot ca la gomerosi sau a ramas asa un pic "timida"? Petalele din ce vad eu nu-s deschise complet. Sunt gofrate ca o matase pretioasa si ...culoarea :indragostit: :hug:
Meriti toate laudele si-i asteptam in continuare si pe ceilalti. :marfa:
 
Mai intai va multumesc, dragute doamne :rose: :rose: :rose:
Apoi raspund la intrebare, Tzep: Floarea s-a deschis complet, ba chiar petalele sunt usor rasfrante spre spate, de-aia pare deschisa incomplet.
Iar textura si culoarea...sunt de vis. Daca mai e deschisa cand ajung acasa incerc si poze la lumina naturala, fiindca cele de aseara au fost cu blitz si culoarea nu e redata chiar fidel. In realitate e mai frumoasa :)
Tin pumnii sa apara si la voi flori. La mine a durat la primul 18 luni, iar la al doilea 2 ani!
 
Multumesc, Ioana :rose:
Bre, Dane, i-am tinut afara half sun/half shade, i-am udat cu apa din fantana - cam calcaroasa, marturisesc, i-am fertilizat saptamanal cu guano sau ce-am avut cand s-a terminat guano si am avut infinit de multa rabdare :visator:
Doi ani de purgatoriu nu ti se par a fi de ajuns? :rofl: :rofl: :rofl:
Asa ca, rabdare, taica, si tiutiun...bre! :tavalit: asta daca duhanesti iarba dracului, daca nu...doar rabdare!
Si inca ceva: nu i-am tuns chiar daca m-au depasit in inaltime! (nu c-as fi eu cine stie ce in materie de centimetri masurati pe verticala... :oops: )
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
atunci ai compensat cu multa dragoste :hug:

Sa te bucure de floricele frumoase si poate arunci de la tunderi vreun lastar si la un moldovean ...cica amic :tavalit: :hug:
 
S-a notat! (ca sa citez un clasic in viata... :rofl: )
Daca nu ne mai convorbim, ca de-acum incepem sa invartim la sarmale si sa coacem la cozonaci, Sarbatori cu pace si tihna, uratori, capre si ursi, ca la Moldova... ;-)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai hai in Moldova (oricum de intrat intri , nu stim daca mai iesi) :rofl: ... acusi sunt gata si afumaturile :salivat:
 
Sus