Ingrasaminte pt orhidee -marci,aplicare,concentratii

Pau Pau

Member
Eu am ingrasamant special pt orhidee de la Vilmorin. Pe phale a mea o am de o luna, e recomandat sa incep sa ii pun ingrasamat de pe acum sau sa mai astept? :?
 

andreiacamelia

Active Member
Am intrebat la florarie de ingrasamant pentru orhidee si mi s-a raspuns ca pot folosi si din cel pentru plante cu flori, dar un pic mai diluat. Merge? :?
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
Am intrebat la florarie de ingrasamant pentru orhidee si mi s-a raspuns ca pot folosi si din cel pentru plante cu flori, dar un pic mai diluat. Merge? :?
Eu zic ca merge si ingrasamant pentru flori.Pana la urma este un ingrasamant....Daca vanzatoarea ti-a recomandat sa-l diluezi, inseamna ca poate sa arda radacinile.Stim cu totii ca radacinile orhideelor sunt foarte sensibile....Daca nu gasesti altceva, cumpara ingrasamant pentru plante cu flori.Nu se intampla nimic rau! :D
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
Merci Cristian. A tinut sa mentioneze ca trebuie diluat mai mult
Cu placere! Sunt convins ca nu se va intampla nimic rau...Am pus si eu ingrasamant pentru plante cu flori la orhidee si nu au patit nimic. Asta se intampla pe vremea cand nu se gasea pe piata ingrasamant pentru orhidee. :)
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
Aaa, stai linistit ca si la noi in "muncipiu" nostru sunt chestii de care intrebi si se raspunde cu datul din umeri!
Tare faza Andreia... :) Hai totusi sa fim seriosi! :twisted: :mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da din pacate la noi vand flori unii care nu au nici in clin nici in maneca cu pasiunea asta ...ce sa mai vorbesc de experienta lor in ingrijirea acestora.
:(
 

akhalteke

Member
Deci, s-a facut aproape o luna de cand am comandat ingrasamantul pt. orhidee de la Life-Care. Deocamdata sunt multumita, phale pe care am primit-o de la Michaela isi tot deschide la boboci, iar cea pe care o am de 1 an de la soacra-mea da frunzulita noua si am descoperit si un muguras de tija noua. Pretul e destul de ok.
 

Demerzel

Member
michaela a spus:
Am o mare nelamurire... din mai tot ce-am gasit pe net ingrasamintele pentru orhidee trebuie sa contina 20-20-20, sau 30-10-10 :? acum ce sa zic la noi n-am gasit ceva cu o asa doza....voi?

Specifically formulated for Orchids NPK 35-10-10

N.P.K. FERTILIZER 35-10-10 NITROGEN (N) 35%. UREIC NITROGEN 28.3%. PHOSPHORUS PENTOXIDE (P205) Soluble in neutral ammonium citrate and water 10% (P4.4%) PHOSPHORUS PENTOXIDE (P205) Soluble in water 10% (P4.4%) POTASIUM OXIDE (K20) Soluble in water 10% (K8.3%) Also present Magnesium and Trace Elements:- Boron, Copper, Iron, Manganese, Molybdenum and Zinc.

Am gasit pe eBay si vreau sa il iau pt orhideele mamei mele. Este bun sau o sa iau bataie ?
 
Demerzel, din ce vad eu ca ar contine, ingrasamantul e bun pentru perioada de crestere, nu pentru inflorire, asta fiindca are o concentratie mare de azot.
Poti sa-l folosesti in perioada martie- septembrie, dupa care sa treci pe unul cu concentratie mare de Fosfor si Potasiu (adica P:K).
Eu cel putin asa procedez.
Succes.
 

nely

Member
A folosit cineva fertilizator pt orhidee GREEN VITAL?
Ultima data am cumparat de la Baumax asa ceva (anul trecut), eu nu prea am fertilizat orhideele in general, vreau sa se adapteze la conditiile de la mine, sa evolueze normal, dar poate nu ar fi rau totusi sa folosesc mai des...
Contine: NPK 3-6-6 cu micro nutrienti
3% N azot; 1,8% N azot nitric; 1,2% N azot amoniacal; 6% fosfat solubil in apa; 6% oxid de potasiu solubil in apa;
0,01% bor solubil in apa; 0,002% cupru solubil in apa; 0,02% fier;
0,01% mangan; 0,001% molibden; 0,002% zinc
Poate l-a mai incercat cineva...multumesc
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Negăsind îngrăşământul Compo pentru orhidee l-am suplinit la sugestia vânzătoarei cu batoane fertilizante Substral pentru orhidee. La vreo 3 săptămâni de la folosire mă declar foarte mulţumită. Le-am aplicat la ambele phalenopsis.

Prima - un exemplar superb cu flori mari, albe cu mijloc vişiniu - am primit-o anul trecut cu 3 tije florale încărcate cu flori şi boboci. Au ţinut aproape 6 luni. Am tăiat partea superioară a tijelor şi nici una n-a murit. În primăvară a dat 2 tije florale noi. Am reuşit atunci minunata "performanţă" de a le rupe! Nu mi-a ajuns una, aşa că le-am rupt pe ambele. Cu toate astea biata floare nu m-a pedepsit şi a dat noi ramificaţii pe tijele rupte şi una pe o tijă veche. În total m-a încântat cu 8 flori mari, superbe. Văzând că e o luptătoare m-am gândit să mă revanşez ajutând-o cu puţin îngrăşământ. La 3 săptămâni constat urmarea: boboci pe încă una din tijele vechi, noi boboci pe tijele noi şi o a cincea tijă florală în dezvoltare!

Cea de a 2-a phale a ajuns la mine tare necăjită. Ambele tije florale i s-au uscat, iar frunzele nu arătau prea bine: pleoştite şi puţin stafidite. După 3 luni de îngrijiri şi 3 săptămâni de la aplicarea îngrăşământului frunzele arată mult mai bine şi a dat 2 noi tije florale.
 

andreiacamelia

Active Member
akhalteke a spus:
Deci, s-a facut aproape o luna de cand am comandat ingrasamantul pt. orhidee de la Life-Care. Deocamdata sunt multumita, phale pe care am primit-o de la Michaela isi tot deschide la boboci, iar cea pe care o am de 1 an de la soacra-mea da frunzulita noua si am descoperit si un muguras de tija noua. Pretul e destul de ok.
Chiar eram foarte curioasa de calitatea acestui produs, fiindca sunt tentata si cred ca o sa iau si eu! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
As vrea sa va intreb daca ati folosit ca ingrasamant si mai ales ca "ajutor"in formarea radacinilor la orhidee, produsul Atonik.
Am citit ca ar da rezultate extraordinare in ajutarea plantelor care au nevoie de un stimul pentru a-si recupera radacinile.
Care este parerea voastra?
 

andreiacamelia

Active Member
Si mai am o intrebare. A folosit cineva Peters Professional sau Ferticare pentru orhidee? Si in ce concentratie? Ma interesa cum se comporta planta la aceste ingrasaminte.
 
Sus