Ingrasaminte pt orhidee -marci,aplicare,concentratii

marean

Active Member
dyayzh a spus:
Cum, cand si de care ingrasamant administram?

In mediul lor natural orhideele se "vitaminizeaza" din produsul frunzelor descompuse, gunoaiele animalelor si mineralele din apa de ploaie. In comert exista deja diverse ingrasaminte speciale pentru orhidee, despre a caror eficienta, pret si calitate ar putea scrie aici persoanele care le-au folosit. Cantitatea de fertilizator depinde pe specie, de perioada din an si de starea generala a plantei. In general se vor folosi ingrasaminte cu dizolvare rapida, prin udare, o data pe luna sau la doua saptamani. Ingrasamantul se aplica numai daca au fost create conditii de lumina si caldura corespunzatoare. In sezonul rece intrerupem sau cel mult folosim 1 data pe luna ingrasamantul la speciile de orhidee care iarna sunt in repaus.

Ingrasamantul sa fie bogat in:
Azot (N) = ajuta foliajul si se administreaza si atunci cand apar lastari (keiki) noi, ajuta la cresterea plantei
Fosfor (P) = se administreaza spre sfarsitul sezonului
Potasiu (K) = ajuta la dezvoltarea generala a plantei si stimuleaza inflorirea
Fier (Fe) = stimulent general
Inainte de folosirea unui ingrasamant aveti in vedere urmatoarele:
- cititi cu atentie indicatiile de pe eticheta si urmati-le intocmai.
- udarea plantei abundent inainte de folosirea ingrasamantului:
- evitati udarea frunzelor cu substanta nutritiva.
- aruncati apa acumulata in tavita de scurgere inainte de a folosi fertilizatorul

 

anaelis

Member
am gasit ingrasamant special pt orhidee marca Dr. Gardener, e pt stimularea inflorii si am gasit-o intr-o florarie care aduce flori din ungaria. am udat phale cu acesta substanta si dupa o saptamana jumate am vazut ca da tije noi (din tijele vechi, 3 mai exact :) )
 

angela draganoiu

Active Member
de cind am pus ingrasamintul pe care l-am descris mai sus, orhideele mele s-au pus pe treaba. dupa ce le-au trecut cam repede florile din vara, mi-au inflorit cam pe la sfirsit de iunie si s-au trecut la inceputul lui septembrie, au reinceput sa faca pe tijele vechi noi bobocei. oare sa fie cam puternic ingrasamintul ? recunosc ca la inceput l-am pus in concentratia indicata pe ambalaj insa mi-am dat seama ca le fortez si am redus la jumatate concentratia. adica pun orhideele intr-un lighean si pun apa calduta sa le ud iar in apa asta adaug jumatate din 1l de ingrasamint diluat conform indicatiilor. oare sa fie tot mult ?
 

marean

Active Member
Angela,depinde mult de concentratia pe care o aplici si cat de des le uzi cu ingrasaminte.
Daca zici ca pui 1/2 din doza de pe ambalaj,ar trebui sa fie ok,insa uda-le 1 data pe luna( la fiecare a doua-a treia udare) cu ingrasaminte in perioada de crestere,acuma trebui redusa udarea cu ingrasaminte drastic.
De asemenea,ai grija ca 1 data la 3 udari sa tii ghiveciulo sub jet de apa,potrivita la o temperatura buna,nu prea rece,nu prea calda,pt ca ingrasamintele au multe saruri care se depun pe radacini si le sufoca .
Mult succes :wink: !
 

Cristiana

Member
Ooooof, Mareane, acum ca sunt pline de tije noi sa le reduc din ingrasamant? Asta ce inseamna, mai putin sau deloc?
 

marean

Active Member
Cristiana a spus:
Ooooof, Mareane, acum ca sunt pline de tije noi sa le reduc din ingrasamant? Asta ce inseamna, mai putin sau deloc?
Am avut un raspuns incomplet :mrgreen: !
Cand sunt pline de floricele/tije,e bine sa se administreze ingrasamant normal(probabil tu ai phalae :wink: -ele au un cilcu de crestere continuu,asa ca daca au lumina si caldura tot anul,se pot uda lejer cu ingrasamant ca de obicei ) .
Bafta !
 

Cristiana

Member
Am phale, dar si un dendrobium caruia acum ii iese tija cu booboci, deci si lui ii las regimul preferential. Restul de dendro si cattleyele trec la dieta? Cattleyele sunt pline de pseudobulbi noi, si ele la lumina, ce le fac?

Am uitat sa scriu, eu le aplic ingrasamant pentru orhidee de la Agro, achizitionat de la Praktiker, vad ca plantele sunt multumite de ele, la phale am o nebunie de tije noi!
 

marean

Active Member
Dendro de tip phalae sunt la fel de crescatori ca si phalae ,deci nu e nicio problema cu fertilizarea celui cu tija-cei care nu fac nimic se fertilizeaza mai rar,pt ca nu au nevoie de ingrasamant decat in perioadele de crestere .
Cattleyele au nevoie de ingrasamant,ca toate orhideele,in perioada de crestere si inflorire.Daca ale tale acuma incep sa creasca,atunci fertilizare si udare normala,cu intensitate mai buna de lumina (acuma soarele e cam zgarcit,deci orice raza in plus conteaza :wink: ) .
 

marean

Active Member
cornelia a spus:
Pentru ca vreau sa le mearga bine la orhidute am luat pana acum 3 feluri de ingrasamant. Cel mai mult am folosit Floraself. Rezultatele sunt bune, dar daca se poate mai bine de ce sa nu incerc? Asa ca am pozat sticlele fata/verso ca sa vedeti si NPK-ul si astept sfaturile voastre cu privire la perioada propice de administrare, avantaje si dezavantaje pentru fiecare in parte asa cum reiese din experienta voastra.

Merci.



angela draganoiu a spus:
eu folosesc "Compo". de ce ? simplu pt ca atunci cind m-am dus sa cumpar nu aveau decit de asta.
inital l-am administrat la phale, ca numai astea aveam, in dilutie mai mica decit indicatia de pe ambalaj si au reactionat imediat adica la toate le-au aparut tije noi insa s-au mai ingalbenit si citeva frunze de la baza. asa ca am luat masuri si, pt ca am putine orhidei le ud punindu-le intr-un lighean torn apa claduta peste ele, in apa am pus numai jumatate din ingrasamintul diluat. adica fac dilutia conform indicatiilor de pe ambalaj insa in apa de udat adaug numai jumatate din cantitate. rezultatul este ca le merge mult mai bine iar acum au din nou tije florale toate phalenopsis. cu celelalte, 2 oncidium si o miltonie, inca lupt sa le fac sa se adapteze la mine. desi si la oncidium am pus ingrasamint la fel ca la phale.
mai am un puiut de dendrobium, cred, caruia i-am pus ingrasamint si vad ca scoate "ceva" nu-mi dau seama daca e tija, desi nu pare, sau s-a dezvoltat alt psbulb.
IULIA a spus:
eu am folosit toate 3 .
cel mai cel, dpdv al obtinerii unei inflorescente rapide, este compo.
de departe cel mai bun. foarte bun. ultra bun.
concentratia pe care o folosesc eu este de o unitate mica, de pe capacul sticlei, la 1 litru de apa. la fiecare udare. nu s-a intimplat nimik pina acum.
iar rezultatele sint ametitoare. si subliniez ca nu le ud prin scufundare.
doar la vanda fac baie, 1 data pe luna, pt spalare de radacini. dar pun ingrasamint si acolo.
pentru mine: am aproape 40 de phale, numai 6 nu au tija florala inflorita sau boboci, ca au trecut acum. unele au 2 altele 3, altele pui pe planta veche cu tije, altele pe tija veche alte tije maaari, asa ca....
s-au ingalbenit si la mine niste frunze la inceput, dar le-am taiat si am continuat cu aceeasi treaba. parerea mea a fost ca am inlaturat ce era imbatrinit. si cred ca le-a priit asta.
nu mai zic de frunze.
si pentru prima data, am o tija mica, pe o tija veche la o miniphale.
miltoniile merg cu aceeasi inversunare, am inflorescenta nr.2 in formare acum. la odonto si oncidium nu mai zic....
acum hotariti si voi..... :twisted:
angela draganoiu a spus:
Iulia multumesc m-am linistit. si eu fac concentratia ca tine si am crezut initial ca le-am fortat dar acum m-am linistit.
toate phale, cu o singura exceptie, au tije noi. unele au si cite 2. am o phale cumparata prin iunie ale carei flori, in triunghi, nu s-au trecut; mai mult de atit acum a ramificat virful tijelor si apar noi boboci. miltonia si oncidium-ii nu misca inca.
cornelia a spus:
Agro: NPK 6-5-6 - azotati 6%, nitrati 3,4%, amoniu 2,6%, fosfat solubil in apa 5%, oxid de potasiu 6%

Compo: NPK 3-4-5 (+ 0,9) - azot 3%, azot nitric 0.4%, azot amoniacal 1.2%, azot ureic 1,1%, azot organic 0.4%; pentoxid de fosfor solubil in amoniu 4%, oxid de potasiu 5%, sulf solubil in apa 0.9, bor 0,01, chelat de cupru 0.002%, chelat de fier 0.02%, mangan 0.01%, molibden 0.001%, chelat zinc 0.002%.

Floraself: NPK 3-4-6 - azot, nitrati, fosfat solubil, oxid de potasiu; contine: bor, cupru, fier, mangan, zinc, molibden, fier.
ghia_don a spus:
Eu folosesc Agro, dar nu pot sa spun ca am o experienta bogata in ceea ce priveste folosirea lui la orhidee. Adica anul asta l-am folosit si vad ca frumoaselor mele le-a mers bine, una dintre ele a inflorit dupa jumatate de an de la cumparare si a avut trei tije cu flori, si alta se pregateste acum cu doua tije :) .
Asta inseamna ca le ofer cam tot ce le trebuie, nu?
Sash a spus:
Si eu tot agro folosesc si pana acum totul merge bine, dar am de gand sa trec pe compo cand o sa gasesc sa-mi cumpar. Prea l-a laudat Iulia si in plus are acele microelemente care din agro lipsesc.
floare mica a spus:
Eu folosesc Floraself, este excelent pentru toate tipurile de orhidee ! Dovada sta si oncidiumul meu care a primit acest ingrasamint din faza de un singur pseudobulb. Exact intr-un an i-au crescut si ceilalti 2 pseudobulbi absolut necesari si bineinteles si tija plina cu boboci care deja au inflorit. Puteti admira orhideea mea la topicul Oncidium :wink:
Angelinna a spus:
Eu am folosit Floraself incepand din vara asta la o phale care de un an nu vroia sa infloreasca deloc. Initial am crezut ca nu da rezultate Floraself-ul pentru ca florii desi ii tot dadeau frunze, nici un semn de tija (deci un caz de incapatanare maxima).

Dupa ce am amenintat-o ca o arunc si chiar am aruncat-o provizoriu in balcon inainte sa o dau la gunoi, mandruta a scos o tija nou nouta de sub frunze si o alta tija in continuarea tijei vechi taiate de la nod.

Cu siguranta Floraselful si-a facut treaba pentru ca mai incercasem in trecut si cu vorba buna si cu amenintari dar fara rezultat. :D
IULIA a spus:
deci chiar i-a placut unde ai aruncat-o inseamna. cit a durat de la aruncat pina la tija?
Angelinna a spus:
Iulia, sa fi durat cam doua saptamani cat am tinut-o la pedeapsa, poate trei:) nu stiu daca a influentat faptul ca am dat-o pe balcon sau daca tija era deja programata sa iasa.
tot ce pot sa iti spun este ca se racorise bine afara si erau diferente simtitoare intre zi si noapte, dar inca o data spun ca nu stiu, nu ma pricep.

cert e ca o sa caut si eu compo desi mi se face parul maciuca numai cand ma gandesc la drumul pana la hornbach
Sash a spus:
Folosesc de ceva timp ingrasamantul compo si tot uit sa va intreb. Are ceva al meu sau toate miros urat?
IULIA a spus:
miroase a apa statuta cu namol si ceva tus pt desenat, la un loc. :evil:
cum sa fii singura dragutza :wink:
da daca la astea le place, ce poci sa fac io? :oops:
 

isabella

Active Member
Eu folosesc Agro pentru ca asta am gasit, inca nu stiu cum e pentru ca l-am folosit doar de doua ori dar din spusele voastre pare sa fie bun... :D
 

michaela

Active Member
Am o mare nelamurire... din mai tot ce-am gasit pe net ingrasamintele pentru orhidee trebuie sa contina 20-20-20, sau 30-10-10 :? acum ce sa zic la noi n-am gasit ceva cu o asa doza....voi?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am gasit eu, dar n-am indraznit sa-l folosesc. Mi se pare enorm NPK-ul in comparatie cu orice altceva. :aoleu:
 

michaela

Active Member
Pai ai vazut si tu ....asa recomanda... :? cum se numeste? si unde? sa caut si eu, as incerca macar pe una singura...de proba :)
P.S- tu spui cumva de Nutrivit ??!?! l-am gasit postat de voi la ingrasaminte...
 

oncilica

Member
De ceva vreme folosesc Vilmorin , sunt foarte multumita de el. Compozitie NPK 4-5-6.
Il folosesc mai diluat decat este indicat pe ambalaj ( in loc de 5 ml/litrul de apa folosesc circa 2 ml/ litru), la fiecare udare. Se gaseste usor in lanturile mari de magazine, gen Cora sau Carrefour, plantutele mele deja se pregatesc sa mai comande unul !
 

Viovett

Member
Citind postarile anterioare vad ca sunt doua marci Agro si Compo mai folosite. La " indemana" mea e Substralul ... L-ati incercat ? Il recomandati ?
 

marean

Active Member
andreiacamelia a spus:
Vreau sa va aflu parerile despre o marca de ingrasamant .
In catalogul din august de la Life Care am vazut un ingrasamant de crestere pentru orhidee Biohaus garden.
A folosit cineva pana acum?
 

akhalteke

Member
Si eu l-am vazut si ma intreb cum o fi, mai ales ca se administreaza altfel decat celelalte, adica prin pulverizarea frunzelor. Cred ca ma risc si il comand, sa vedem.
 
Un sfar, va rog. Am cumparat un ingrasamant pt. orhi "orchideadoktor" - o marca ungureasca. Contine: nitrogen 5%, fosfor 5%, calium 5%.
Ce parere aveti de el? Imi va folosi la ceva sau nu?
 
Sus