Indragostiti de trandafiri

Dani

Member
ok,o sa-i pun o poza dar din pacate nu pot astazi pentru ca aparatul este la fiul meu.Revin cu poze.Multumesc!!
 

mirelush

Member
Voi stropiti trandafirii iarna impotriva daunatorilor ? Am citit undeva ca acum in februarie se stropesc cu zeama bordeleza. :? O fi bine , n-o fi ...
 

claudia_s

Member
Parerea mea este ca in cazul trandafirilor este prea devreme. Nu am experienta cu trandafirii dar tinand cont de faptul ca peste iarna trebuiesc musuroiti ca sa nu inghete si ca trebuiesc taiati primavara dupa ce trece pericolul de inghet, ar fi mai bine sa fie stropiti cand intra in vegetatie (cand au mugurasi).
 

claudia_s

Member
cel mai bine e sa ii tai dupa ce a trecut pericolul inghetului. Un semn sigur ca ii poti taia e atunci cand pe tulpina ii apar muguri mici (inseamna ca i-a placut cum a fost vremea si a intrat in vegetatie)
 

mirelush

Member
claudia_s , mersi :*
carmenn, nu ii tunde inca. Lasa pentru inceputul lui martie poate mai tarziu, depinde de vreme. :D
 

lili

Member
mirelush a spus:
Voi stropiti trandafirii iarna impotriva daunatorilor ? Am citit undeva ca acum in februarie se stropesc cu zeama bordeleza. :? O fi bine , n-o fi ...
Din cate stiu eu stropirile se aplica la inceputul lunii mai. Aceste stropiri pot avea si rol preventiv si se pot aplica in 4-5 stropiri. Dupa care stropirile se aplica in functie de mersul vremii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu niciodata nu tund trandafirii toamna.Ii las chiar cu flori ofilite pe ramuri.
Primavara aplic o taiere zdravana si tot atunci ii stropesc prima oara.
Dupa ce se imbogatesc cu fruze le mai aplic o stropire.
Apoi in functie de necesitati.
 

ghia_don

Active Member
Stropirea cu produse pe baza de cupru (ex. zeama bordeleza) se aplica in perioada de pauza, cind trandafirii nu au frunze.
Eu prima stropire o fac in aceasta perioada cind stropesc si pomii.
Pentru Ion
Trandafiruii teahibrid sin tcei cu flori mari, care se dezvolta din boboci ascutiti pe o tija inalta si dreapta. Pe linga floarea principala apar si alti boboci care prin rupere asigura o floare mare singulara.



Trandafirii floribunda sint cei care au numeroase flori pe ramura
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ghia m-au dat gata trandafirii tai floribunda. Nu stiu daca am mai vazut atatea flori pe un singur trandafir. Cred ca sunt dupa sufletul tau.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doina,la mine trandafirii nu-si pierd frunzele in timpul iernii.Deci....stropirea ar trebui aplicata chiar si asa?Pomii ii voi stropi prima oara saptamina viitoare.Asa este in plan.Tot atunci sa dau si pe trandafiri zici tu?
 

ghia_don

Active Member
Da, stropeste si trandafirii, oricum frunzele acelea chiar daca au ramas pe ramuri sint "moarte" si fara activitate, iar problema se punea la produsele pe baza de cupru. Eu acum stropesc cu solutie uleioasa Oleocarbetox.
 

mirelush

Member
ghia_don, sa inteleg ca stropesti si trandafirii cu Oleocarbetox ?
Eu am stropit ieri pomii fructiferi si cei ornamentali foiosi cu carbetox. Peste mimim 2 saptamani le fac baie cu Oleocarbetox. Inseamna ca bag si trandafirii in portie... :D
 

mirelush

Member
Intrebare :
trandafirii englezesti infloresc o singura data pe sezon sau sunt cu inflorire remontanta ? Nu m-am putut abtine si mi-am comandat cativa si trebuie sa le stabilesc locul in gradina... :?
 
Sus