Indragostiti de trandafiri

A

Anonymous

Guest
mihai63 a spus:
Sa o luam pe rand:
Gabiuta,la un moment dat ai postat un link spre o pagina cu trandafiri din Bulgaria(excursia propusa de Defne,parca...ValeaTrandafirilor sau pe acolo...)

Detalii despre propunere gasesti in cafenea,la capitolul Pentru iubitorii de trandafiri si nu numai.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,cred ca era vorba de linkul postat la pag.52 dar daca dai pe net cautare cuvintul "Kazanlak" vei vedea ca se se deschid pagini despre acea minunata vale in care ne invita cu generozitate Defne.
 

andrateodora

New Member
Am plantat toamna tirziu citiva trandafiri.Va rog sa-mi spuneti cum pot afla daca mai sint in viata.Ii tai putin cu clestele la capat? Multumesc.
 

albela

Active Member
Mai ai putin rabdare sa se incalzeasca si ai sa vezi niste puncte mici rosii. Aceia sunt muguri.
 

Mali_

Member
Asta seara am fost la Hornbach, Berceni si aveau butasi de trandafiri cu radacini, la 5,97 lei, de la Cimbrudplant. Aveau Double Delight, Osiria, Virgo, Tom Tom, Graham Thomas, Monica, Kent, Falstaff, Twist (asta a fost ce am tinut eu minte). Aveau si trandafiri sub forma de pomisor, dar pretul era undeva la 80 si ceva de lei. Acolo nu am retinut ce varietati erau.
 
Dar un Metro, Selgros, Bricostore, Praktiker sau Carefour.... tot exista.

Eu am gasit o multime de chestii la Brico, Metro si...surpriza...Carefour....
 

iris

Active Member
ares cel mare a spus:
Dar un Metro, Selgros, Bricostore, Praktiker sau Carefour.... tot exista.

Eu am gasit o multime de chestii la Brico, Metro si...surpriza...Carefour....
Am fost la toate dar nici urma de Osiria. :(
 

popescu gp

Well-Known Member
trandafiri

Trandafirul Osiria se produce la Ciumbrud jud.Alba.Daca cunoasteti prin zona il puteti procura sigur.Incercati!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Mi-am cumparat astazi un butas de trandafir arbore roz. Are deja frunzulite. In Brasov inca e frig si nu vreau sa-l pun in gradina ca e posibil sa mai dea un inghet. Unde ma sfatuiti sa-l tin? Radacina e invelita intr-un fel de rumegush. Daca il pun intr-un ghiveci mare si-l tin in casa la racoare e bine?
 
A

Anonymous

Guest
Cred ca ar trebui sa-l tii in aceleasi conditii in care era tinut acolo de unde l-ai luat,parerea mea.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si nu trebuie udat deloc? O sa-l mai tin macar o luna probabil. Oricum o sa-l urmaresc si daca da semne ca nu-i place ceva mai vedem.
Off-topic: Tranda09, ai o gradina superba, exact cum imi doresc si eu intr-o zi, Cu flori colorate si aerisita. Felicitari.
 

v.cristina

Active Member
tranda are dreptate
sa il tii in acelasi rumegus , la racoare -musai- si intuneric
nu trebie udat dar sa-i desfaci putzin ciolofanul

bafta!
 

elenafles

Active Member
v.cristina a spus:
tranda are dreptate
sa il tii in acelasi rumegus , la racoare -musai- si intuneric
nu trebie udat dar sa-i desfaci putzin ciolofanul

bafta!
Am cumparat si eu de 2 saptamani trandafiri si vad ca iarna asta nu se lasa prea usor dusa de la noi ca sa-i plantez.CristinaV de ce trebuie desfacut celofanul? Trebuie udati? :?

Mi-e teama sa nu-i pierd.Au deja frunzulite.Cineva mi-a spus ca pot sa-i plantez la locul definitiv .Ce ma sfatuiti? E bine?
 

irinabv

Active Member
Moderator
M-am uitat ieri la trandafir si parca nu mai era asa de frumos ca atunci cand l-am luat. Se cam ofilisera unele frunze. I-am mai eliberat celofanul de la radacina si i-am pus apa. Sper sa fie bine.
 

ghia_don

Active Member
Deja am plantat un trandafir, l-am musuroit si acum astept :? ...sper sa nu pateasca nimic rau , mai ales ca l-a nins bine vineri dimineata.
 

irinabv

Active Member
Moderator
ghia_don a spus:
Deja am plantat un trandafir, l-am musuroit si acum astept :? ...sper sa nu pateasca nimic rau , mai ales ca l-a nins bine vineri dimineata.
Bafta multa. Cred ca multe/multi suferim acum din cauza vremii, ca nu prea ne mai asteptam chiar la atata zapada, mai ales dupa 2 zile insorite. Si eu descoperisem joi trandafirii din gradina si i-a prins zapada. Acuma, Doamne ajuta! :rugaciune:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca ar trebui pusi imediat ce trece acest val de zapada.Daca trandafirii tai Irina aveau frunzulite noi nu cred sa fi patit nimic.Sunt destul de rezistenti chiar si asa abia prinsi..........
Ai mei i-a desoperit "catelusul" jucindu-se cu peturile prin curte exact in cele citeva zile cu ger si vad ca sunt plini de frunze noi.
Asa ca iti urez bafta!
 
Sus