In gradina in fata blocului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Floria

Active Member
Cred ca o sa-ti trebuiasca si o bancuta pe care sa stai si sa admiri gradina. Eu am adus de la Oltenita Hibiscus Moscheutos si Hibiscus Syriacus cu floare roz inchis din seminte culese de la Manastirea Agapia. Asa se face de "casa noua" stiu cat de mult ti-ai dorit o gradina. Imi pare rau ca nu am luat si un Agris dar vin iar saptaman viitoare.Te voi suna maine.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci Floria de floricele. Inca nu le-am plantat cu ploile astea, dar maine vorbesc cu vecina sa vedem cum facem.
Aleynad merci de hepatica. Sper sa-i placa in gradinuta.

Iar cu bancuta ... e deja pusa, pe aleea principala. Cu ... spatele la gradina. :rofl: Halal organizare la nea oamenii astia cu administratia blocului.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am dus plantutele la vecina sa le puna in gradina. Chanomelele, garofitele, hepatica, hibiscusii, semintele, 2 trandafiri Coral cataratori, o hortensie, o vita de vie, un zmeur, ingrasamant... si cred ca am mai uitat ceva. :rofl: Ce s-a mai bucurat vecina. :wink:
 

Floria

Active Member
Superb ! cred ca nici prin gand nu-i trecea vecinei ca poti sa-i duci asa plante frumoase, sa va bucurati de ele !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
I le-am lasat pe toate in hol, i-am povestit despre fiecare si acum biata femeie asteapta dimineata ca sa treaca la treaba. A zis ca o sa viseze toata noaptea o gradina frumoasa. :rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumos!
Abia astept sa vad mai tarziu pozele cu frumusetile din gradinuta.
Ma bucur mult pentru tine pentru ca stiu si eu cum eram pe vremea cand stateam la bloc.
 
Pana la batranete te vei muta la casa.:D Apartamentul nu va mai rezista greutatii si miilor de plante stranse pana la onorabila varsta :rofl:
 

Edelweiss

Active Member
De ce sa nu iasa frumos? :D Putina treaba si te bucuri de flori :D In unele parti din Bucuresti chiar se poate o gradina in fata blocului. :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poate sa iasa si asta. Oricum, o sa indes multe in ea. Maine ma duc dupa un bujor mai neobisnuit. :visator:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:visator: Uraaaa! Tocmai am cumparat 2 radacinute de bujor din asta:



M-am topit de drag. Topaiam prin birou azi de bucurie.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
I-am povestit ieri ca azi ma duc sa iau bujorii. Am sunat la ea cand am ajuns in bloc dar cred ca nu era acasa. O las pentru maine-poimaine. :wink:
 

miki70

Active Member
Felicitari Cornelia :clap: . Si eu am grija de gradina din spatele blocului, de 3 ani ma chinui sa o fac frumoasa dar intampin tot felul de naplaceri. Nu am gard pe o latura a ei si intra oricine, de Paste de ex cand m-am intors acasa de la socrii nu am mai gasit nici o lalea, narcisa sau zambila inflorita, le-au furat copii. Vecinii arunca gunoaie de sus, ultima data a tb sa fac curatenie dupa o vecina care si-a pus termopane si a tb sa strang de printre flori numai aschii, bucati de zidarie si spuma. Am investit mult in ea si tot nu ma invat minte, am 3 clematis, bujori, trandafirasi care multi nu mi-au supravietuit deoarece pamantul e f f prost, crini, canna..... si tot mai vreau flori :)
Spre deosebire de tine nu mai am nici o vecina care sa ma ajute sau sa aprecieze gradina :(
Te felicit inca odata.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus