In gradina in fata blocului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Va povesteam acum cateva luni planul meu de a ma apuca de gradina din fata blocului si va enumeram probleme si riscurile. Intre timp am vorbit cu o vecina care sta la parter si e pensionara. Ea lucreaza la gradina, pe o parte din terenul disponibil, de cativa ani. Cu bugetul ei mic dar cu mare pasiune incearca sa incropeasca o gradina. Va spun drept am fost impresionata de eforturile pe care e dispusa sa le faca asa ca am aderat si eu la ... visul ei. Nu va spun ce bucuroasa e cand ii mai duc cate o plantuta ceva pentru gradina din fata blocului. E drept ca eu am aparut de curand in peisaj, dar n-am venit cu mana goala asa ca simt un pic ca e si gradinuta mea. I-am dat vecinei sa planteze narcise, zambile, lalele, calochorthus, spanz, hortensii, margeluse, allium de mai multe feluri, nectaroscordum, viorele, chinodoxa, cimbrisor. In ultimele zile i-am adus si 2 trandafiri. :) Asa ca incep sa mai experimentez cate ceva. Maine ma duc sa fac poze in gradinuta. :oops:
 

celeste

Member
beatrice1971 a spus:
Bag de seama ca nu mai ai loc in casa :D
Bravoooo, daca ar face macar 10% din locatari asa, am avea un oras mai frumos si mai vesel.
Asteptam pozele.
Sunt putini pensionari care isi canalizeaza energia spre o pasiune... :D Si daca ar reusi sa obtina macar respectul vecinilor, daca nu si admiratia, ar fi extraordinar. La noi la bloc a incercat mama acum ceva ani de zile, dar fara succes...

Interesant proiect. Si abia astept sa vad ce o sa iasa.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Şi eu sunt curioasă. :D E o iniţiativă minunată, Cornelia. Felicitări ţie şi vecinei şi spor la treabă. Am toată credinţa că efortul vă va fi răsplătit! Ce să fac eu sunt genul care văd mai întâi jumătatea plină a paharului... :) Şi nu degeaba. În fiecare zi în drumul de dimineaţă spre serviciu trec pe lângă o grădinuţă din faţa a 2 blocuri. E momentul cel mai plăcut al plimbării. E încântător acel petic mic şi bine îngrijit, cu plante variate şi frumoase. Mă uit cu plăcere zilnic să constat şi să admir noutăţile: ce, cum, unde a mai răsărit / crescut / îmbobocit / înflorit... :D Acolo îmi încarc zilnic bateriile ... ce nevoie aş mai avea de cafea? :) Lăsând gluma la o parte, admir oamenii aceia sufletişti şi în fiecare zi un gând bun pleacă spre ei şi spre toţi cei asemeni lor. :clap:
 

Floria

Active Member
De mult timp vreau sa te intalnesc Cornelia, acum am un motiv, Luni trebuie sa fiu in Bucuresti, asa ca trebuie sa ne intalnim pentru ca am niste radacini de Hibiscus Mosheutos pe care nu mai stiu pe unde sa le plantez. Acum le-am gasit un loc in gradina ta. O sa fii mandra de ea, cu ani in urma si eu m-am ocupat de gradina blocului meu, am castigat respectul vecinilor si satisfactia mea ca am facut ceva util. Succes !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Saru'mana! Inca nu merit felicitari. Pana acum merita vecina. :wink: Peste vreo cativa ani de truda, mai vedem... O sa pozez ce este si am sa revin pe parcurs cu ce-o sa mai infloreasca. Treaba e ca gradina asta nu are nici un fel de schema de plantare. Probabil asta va fi cel mai greu aspect: stilul. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Va fi stilul "no-name" :rofl: sau "harabarburistl".Nimeni nu are asa ceva.....vei fi initiatoarea unuia nou :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Doamna va fi o misie grea. Dar ne vom descurca noi cumva. Ma tot uit de sus la ea ca sa vad care cum sa se grupeze. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
AAAAA si marturisesc: abia astept sa dau iama in plantele de gradina de la Simfonie. :rofl: :rofl: Furnizori pazea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:aoleu: :aoleu: :aoleu: Oare o fi vorbit Alfa cu cineva sa o tracteze pina la Bucuresti ? :rofl: :rofl: :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
si eu am gradinuta la bloc si prefer amenajarile serpuite, dau impresia de spatiu plin de mister, nu stii ce oaza urmeaza sa ti se infatiseze ochilor dupa urmatoarea cotitura :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Stai asa nu speria fata. N-am sa fiu chiar atat de ... nebunateca :wink: incat sa nu ne ajunga portbagajul.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Mai mai fetelor!
Sunt sigura ca va mai fi nevoie de o masina.
In alta ordine de idei e chiar un lucru minunat sa ai o gradinuta a ta in fata blocului.
Si blocul in care am stat eu avea una si cum administratorul era un batranel, normal ca el se ocupa de ea.Avea pana si legume si ce ne mai certa daca dadeam cu mingea peste ele.
:rofl: :rofl: :rofl:
Dar ar trebui ca toate blocurile sa isi aranjeze spatiile verzi si sa isi creeze ceva frumos.
Dar romanul nostru e uneori si lenes si fudul si nu va pune mana pe sapa si pe grebla ca sa faca ceva frumos.
Deci jos palaria Cornelia pentru ideea ta si a vecinei tale si eu una abia astept pozele!
:wink:
 

Floria

Active Member
Trandafirul acesta este deja inflorit in aceasta perioada?
Sunt convinsa ca in toamna va fi plina de flori.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, dupa cum arata este o mini-rosa proaspat plantata.
Sper ca gradinuta sa fie mai plina de flori decat pana acum.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai pregatesc o alimentare de gradina: 2 Chaenomeles, 2 garofite, o vita de vie, o tufa de zmeur si o hortensie. :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus