Identificare Trandafiri

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
Nici mie nu mi se pare a fi Guy Savoy, daca nu se catara trandafirul pe bolta, macar face umbra la radacina clematitei si se catara aceasta! :) Deci solutii sunt ...
Guy Savoy nu e, clar!
Cat despre umbrirea picioarelor clematitei, ar fi bine sa-l scoti din ecuatie pe Guy Savoy, nu de alta, da' o sa-i umbreasca si...burta, ca are obiceiul dupa prima inflorire sa traga niste lastari inalti de 2 m :evil: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Rose a spus:
De la ce firma este si la ce pret era? Am luat si eu ceva de la Yurta la ghiveci, sper sa n-o dau in bara.
Rose, nu mai stiu cum ii zice la firma, scria in ungureste, iar pretul a fost de 15 lei.
Nu era de la Yurta, stai linistita! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
Claude, ma bucur ca nu e Guy Savoy, nu de alta, dar parca nu as fi vrut sa-i faca concurenta celui de la tine :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca-i baronul pentru ca nu are deloc alb pe petale, la al meu se vedea de la prima floare linia alba :? Nu-i vreun muscosa ca se vad perisori pe boboc?
 

carla

Active Member
Dupa perisorii aia de pe boboci, cred ca e un moss, poate Nuits de Young, Capitaine John Ingram, Henri Martin sau altul de culoarea asta
Daca e luat de la lottum sau petrovic, intra din nou pe site la rubrica de trandafiri moss si poate iti aduci aminte ce ai comandat :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos fetelor.
L-am luat de la cineva de pe sunphoto insa nici batuta nu mai stiu ce este.M-au mirat si pe mine acei perisori de pe boboci.Chiar intr-o prima faza si neuitandu-ma cum trebuie la ei mi-a facut impresia ca sunt napaditi de purici.Iar cand a inflorit am avut placerea sa ii simt parfumul.Are un parfum minunat!Parca e un parfum din acela vechi ce ma duce cu gandul la un budoir de printesa...Pana acum pot spune ca e trandafirul meu preferat pentru anul acesta insa va trebui sa ii aflu si numele.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
De la "cineva de pe sunphoto" este foarte posibil sa fie adusi de la Petrovic. Verifica prin albumele lui, poate reusesti sa il identifici ;-)
 

dancoman

Member
sarselia a spus:
Multumesc frumos fetelor.
L-am luat de la cineva de pe sunphoto insa nici batuta nu mai stiu ce este.M-au mirat si pe mine acei perisori de pe boboci.Chiar intr-o prima faza si neuitandu-ma cum trebuie la ei mi-a facut impresia ca sunt napaditi de purici.Iar cand a inflorit am avut placerea sa ii simt parfumul.Are un parfum minunat!Parca e un parfum din acela vechi ce ma duce cu gandul la un budoir de printesa...Pana acum pot spune ca e trandafirul meu preferat pentru anul acesta insa va trebui sa ii aflu si numele.

Este un moss,daca poti te rog sa il pozezi de deasupra,primii doi (Captain John Ingram si Nuits de Young)de care spune Carla seamana si imi este greu sa iti spun vazut din lateral care este,eu ii am pe amandoi.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Intr-adevar seeamana! Sa te bucuri si mai mult de el, acum ca il poti striga pe nume! :D
 

monika 82

Well-Known Member
Va rog frumos sa ma ajutati cu identificarea acestui trandafir!
L-am cumparat de la Sweet Garden sub denumirea de Auscrim, dar are o floare dezamagitor de urata, ce poate fi, este posibil ca prima floare sa fie diferita de realitate, sau de fapt este un Th , cu un pret cam piperat!!!Multumesc!

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Auscrim este L.D.Braithwaite. Culoarea corespunde. Si e abia prima floare. Bucura-te ca a inflorit asa repede desi este atat de micut. Si mai ai rabdare cu el. La englezesti adesea florile pot diferi de la o inflorire la alta. In plus se stie ca la prima inflorire, florile nu sunt ca in poze. Am englezesti care abia dupa un an au inceput sa arate de ce sunt in stare :D
 

monika 82

Well-Known Member
Caramell a spus:
Auscrim este L.D.Braithwaite. Culoarea corespunde. Si e abia prima floare. Bucura-te ca a inflorit asa repede desi este atat de micut. Si mai ai rabdare cu el. La englezesti adesea florile pot diferi de la o inflorire la alta. In plus se stie ca la prima inflorire, florile nu sunt ca in poze. Am englezesti care abia dupa un an au inceput sa arate de ce sunt in stare :D
Multumesc frumos! :*
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa stiti ca eu nu sunt impacata cu denumirea gasita in anii trecuti la acest trandafir.Insis in a crede ca nu e Westerland.


Westerlandul e asta:



Unul e roz cu irizatii galbene,margini mai inchise la culoare,mijlocul e ....altfel :p si unul e portocaliu chiar daca petalele ca forma par identice.
 
Sus