Identificare Trandafiri

R@MONA

Active Member
claude a spus:
Pai da, vi-l doriti voi, dar ati citit pe HMF ca nu e stabil aces Hocus-pocus, ca dupa o vreme se intoarce la origini, adica la Black Beauty, al carui sport este?
astept sa ne spuna, cine il are in gradina, ce va face :?
Cred ca s-ar rezolva problema daca punem butasi din el la prins;astfel, am avea mereu stabilitate, nu?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Ramona ! nu cred ca se rezolva nici cu butasi ,pur si simplu dupa un timp isi pierde dungile :) si ramine un rosu inchis .
 

presco

Active Member
Vreau sa va mai tai un pic pofta! :) Mie nu mi se pare chiar atat de grozav. Sunt alti trandafiri patati mult mai frumoi si care raman asa.
 

R@MONA

Active Member
sannamaria a spus:
Ramona ! nu cred ca se rezolva nici cu butasi ,pur si simplu dupa un timp isi pierde dungile :) si ramine un rosu inchis .
Dar butasul prelevat de la planta mama nu ar trebui sa aiba aceleasi caracteristici?
Mie imi place, este un trandafir superb!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
pai da dar si cand se altoieste un trandafir ,ochiul se ia tot de la planta mama ,asa ca ....nu ai sanse mai mari daca inmultesti prin butasire ,e un soi care e predispus la mutatii ,nu isi pastreaza caracteristicile .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ii puteti identifica, va rog frumos...

1) rosu inchis, petale catifelate cu margini ondulate. Infloreste continuu.


2) eticheta Queen Elisabeth nu are nicio legatura. Foarte parfumat, face cate o singura floare pe tija, repeta inflorirea:


3) rosu aprins, bobocii sunt grena, infloreste continuu
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu, Bebe, nu are pe marginea petaleleor bordura aceea inchisa, aproape neagra, care e specifica la Foc de tabara :?
 

bebe Iris

Active Member
claude a spus:
Nu stiu, Bebe, nu are pe marginea petaleleor bordura aceea inchisa, aproape neagra, care e specifica la Foc de tabara :?
Eu parca o vad, chiar dupa bordura ma uitam...dar se pozeaza destul de greu rosul catifelat si poate nu se vede bine :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Al treilea are o culoare extrem de dificil de redat in poze, oricat m-am straduit. Niciuna din poze nu corespunde cu realitatea. Nu imi mai amintesc cu siguranta, dar cred ca florile aveau o bordura mai inchisa. O sa-l mai urmaresc la vara. Multumesc de identificare, s-ar putea sa fie Foc de Tabara.

Desi florile in sine nu sunt spectaculoase, e o pata de culoare permanenta in gradina, infloreste neobosit pana la venirea gerurilor. S-a dezvoltat atat de mult dintr-un singur butas pus cu pet in toamna trecuta (2010).
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
yellow rose a spus:
Multumesc :D, dar nu corespunde cu trandafirul de pe HMF. Petalele sunt dispuse diferit. Si cu siguranta nu este un teahibrid.

Are un parfum puternic de trandafir vechi (cam cum miroseau fiolele acelea bulgaresti de parfum de trandafir ale bunicii, daca mai tineti minte), tijele sunt subtiri dar puternice, de culoare grena. Este altoit pe tulpina inalta si rezista la gerul iernii fara vreo protectie (am avut trandafiri pomisor care au decedat din prima iarna). Acesta a trecut peste 3 ierni.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Uite Foc de Tabara - seamana cu al tau?

Culoarea nu e relevanta pentru ca e foarte greu, mai ales pentru o amatoare ca mine, sa surprinzi exact culoarea rosie a trandafirului. E un rosu aprins...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Of, nu am fost atenta la acest detaliu. Cred ca asa aratau florile, dar cu siguranta voi afla labia a vara. Multumesc, Madalina :D.
 
Sus