Identificare Trandafiri

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
tind sa cred ca portocaliul e W ,in pozele tale e mai deschis un pic dar poate ca din cauza ca acum nu mai primeste destul soare ! si la frunze seamana cu W al meu .

sa vedem ce zic fetele !


la rosu nu ma bag ce e cel mai greu de identificat din poze :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la mine W prima data e portocaliu si dupa citeva zile se deschide la culoare ,dar e f frumos il ador si e super parfumat ! :D

de aia e greu de identificat rosul ,ca rosul se forografiaza cel mai greu ,si numai tu stii cum e in realitate :)
 

miki70

Active Member
Va rog ajutati-ma sa identific cativa cataratori care au varsta de 3 ani.
Nr 1 a fost chinuit primii 2 ani si abia in anul asta i-a crescut un lastar de 3m . A avut mai multi dar am crezut ca sunt de maces si i-am taiat :cry:



Nr 2 care trebuia sa fie galben a fost mutat in anul 2 de la umbra si anul acesta a facut flori foarte mici albe. L-am catarat in liliac iar o tija care i-a dat anul acesta am urcat-o pe o bolta care e in apropiere si i-am facut un marcotaj terestru . La anul vreau sa-i tai marcotajul daca s-a prins. Tija crescuta anul acesta are 3 m.




Nr 3 o uratenie asta care trebuia sa fie rosu. Pare a nu fi catarator .

 

ghia_don

Active Member
Primii doi nu stiu ce sint , dar "uritenia" cred ca e Angela. Nu e catarator, dar face lastari foarte lungi incarcati cu buchete de flori. Intentia mea la prima inflorire a lui , a fost sa-l scot si sa-l arunc, dar ceva m-a oprit si si-am mai dat o sansa plantindu-l undeva lunga un gard, sa nu-l vad prea des...Uritenia s-a dovedit a fi o splendoare , si cu fiecare an mai frumos :)
Sa nu-ti para rau ca nu e rosu :wink:
 

miki70

Active Member
Doina multumesc pentru identificare. Nu pot sa-l scot de acolo unde e plantat, e pus intr-un ront facut in jurul unui corcodus si am multe plante de rocarie plus o clematita pusa langa :(
Daca il tund in fiecare an foarte scurt se va face tufa tot asa mare ?? :nu-mi_place:
 

ghia_don

Active Member
Eu nu l-am mai tuns scurt, doar am mai rarit din ramurile prea dese...oricum, dupa ce se inradacineaza bine, lastarii cresc foarte lungi si trebuie dirijati..
 

miki70

Active Member
ghia_don a spus:
Eu nu l-am mai tuns scurt, doar am mai rarit din ramurile prea dese...oricum, dupa ce se inradacineaza bine, lastarii cresc foarte lungi si trebuie dirijati..
O sa-l tund foarte scurt in primavara iar apoi voi dirija lastarii in fata clematitei sa-i faca umbra la baza. Cred ca o sa arate frumos si astfel nu va mai face umbra plantelor de rocarie. :wink:
 

lelia

Well-Known Member
Da ,e poza facuta acum ,doar ca nu la mine in gradina .Eu mi-l doresc foarte tare ,florile sunt perfecte ..........poza nu-i prea reusita ........
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai da, vi-l doriti voi, dar ati citit pe HMF ca nu e stabil aces Hocus-pocus, ca dupa o vreme se intoarce la origini, adica la Black Beauty, al carui sport este?
astept sa ne spuna, cine il are in gradina, ce va face :?
 
Sus