Iazul meu-goodmans

goodmans

Member
Salut,asta ai vazut-o probabil pe alt site ca n-am postat aici.
Este foarte adevarata si chiar ma sperie ideea ca nu voi scapa vreodata de caracudele astea.
Fiind pesti frumosi si sanatosi,sor-mea a decis ca are pofta de-o prajeala asa ca au sfarsit la tigaie impreuna cu crapii aia romanesti(daca ai vazut pozele)
Mai am in iaz vreo 30-40 bucati de caracude pe care intentionez sa le scot cat de repede pot,pana sa depuna icre.Unele exemplare sint maricele bine de tot.
N-am idee de unde au aparut la mine in iaz.
Stima
 

ovidiualn

Member
Si la mine au aparut, banuiesc ca de la niste plante aduse din apele naturale, pe care erau icre de caras. I-am vazut de mici, in numar de 6 bucati. Am reusind sa prind de-a lungul timpului 5, mai am un pestisor tare smecher, care nu se lasa ademenit . A ajuns la maturitate acum iar culoarea argintie a fost inlocuita cu un aramiu superb, banuiesc de la hrana bogata in caroten.
Nu au avut un gust ciudat, de furaje?
 

goodmans

Member
De gust nu stiu,ca n-am mancat eu din ei,dar o sa intreb.
Eu zic ca sint aduse icre de catre pasarile care vin sa bea apa din iaz.
 

ovidiualn

Member
Acum am dat iar de topic. L-am prins pe ultimul smecher, crescu mare ,cam 250gr, si a sfarsit pe gratar: am avut dreptate, avea gust de furaje, nimic de peste, dar l-am rontait asa sa-mi recapat energia risipita de un an cu prinsul lui...
 
Sus